Kıl Dönmesine Hangi Bölüm Bakar?

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesi, kuyruk sokumunda ağrı, şişlik, yanma, akıntı, batma gibi belirtileri olan bir makat hastalığıdır. Kuyruk sokumundaki cilt dokusundan geçen kılların cilt altında bir yumak oluşturmasıyla meydana gelir. Cilt altında biriken kıllar, vücudun savunma sistemi tarafından bir kese ile kaplanarak sınırlandırılmaya çalışılır. Zaman içinde deforme olan keseden dışarıya sızan sıvılar ise kıl dönmesine ait şikayetlerin oluşmasına neden olur.

“Kıl Dönmesine Hangi Bölüm Bakar?”: Kıl dönmesine genel cerrahi alanının Proktoloji uzmanları müdahale ederler ve müdahale dışında herhangi bir tedavi alternatifi bulunmamaktadır. İlaç tedavisi veya alternatif bitkisel tedaviler yalnızca meydana gelen şikayetlerin kısa süreliğine azalmasına yardımcı olur. Bu süreçte ise problem çözülmediği için hastalık ilerlemeye devam eder. Şikayetler ise daha da şiddetlenir ve tekrarlamaya devam eder.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Olur İzlemek İçin Tıklayınız

Kıl Dönmesine Hangi Bölüm Tedavi Uygular?

Kıl dönmesi tedavisinde kullanılan ameliyat yöntemlerinde uzun ve oldukça ağrılı geçen iyileşme dönemi hasta için dezavantaj oluşturur. Günümüzde ameliyatsız tedavi seçenekleri içinde bulunan mikrosinüsektomi-lazer yöntemi yaygınlaşarak tercih edilmeye başlanmıştır. Ancak henüz her genel cerrahi uzmanı tarafından kullanılmamaktadır. Bu yüzden tedaviye karar verildiği zaman mutlaka iyi araştırılmalı ve ameliyatsız alternatif tedaviler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Yalnızca makat hastalıkları konusunda deneyim sahibi olan Proktoloji doktorlarının tercih edilmesi tedavi sürecini olumlu etkileyecektir. Ayrıca müdahale olmaya karar verdiğiniz uzman hekimin bu modern teknikler konusunda tecrübeli olması da büyük önem taşır. Çünkü mikrosinüsektomi-lazer yöntemi neredeyse gözle görülmeyen, 1-2 cm’lik bir kesi aracılığıyla yapıldığı için büyük özen isteyen bir işlemdir. Girilen kesiden tüm kıl keseleri tamamen temizlenmelidir. İşlemin sağlıklı gerçekleştirilmesi ve enfeksiyon riskinin ortadan kaldırılması için hem tedavi alternatifleri bilinmeli hem de müdahaleyi gerçekleştirecek hekim bu konuda tecrübeli olmalıdır.

Ameliyatsız Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisinin Avantajlarını Okumak İçin Tıklayınız

Mikrosinüsektominin sağladığı avantajlardan faydalanabilmek için erken teşhis oldukça önemlidir. İhmal edilen belirtiler ilerleyen dönemlerde ameliyatsız tedavi seçeneklerine olumlu yanıt alınmasını engelleyebilir. Kıl dönmelerinde bekledikçe sürekli gelişen apse atakları, çok fazla sinüs ağzının oluşması vb. nedenler tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden beklemek yerine belirtiler başladığında bir Proktoloji uzmanına başvurarak tedavi olunmalıdır.

Mikrosinüsektomi yöntemi maksimum 10 dk süren ve lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir. Hasta aynı gün içinde muayene olup müdahale olabilir. Sonrasında aynı gün taburcu olarak normal yaşamına devam edebilir. Cerrahi tekniklerin aksine çıkarılan doku sadece kıl kesesidir ve işlem 1-2 cm lik kesiden gerçekleştirilir. İyileşme döneminde hasta günlük hayatına devam edebilir. Kıl dönmesinin apseleştiği durumlarda dahi mikrosinüsektomi-lazer işlemi uygulanabilir. Ayrıca lokal anestezi yolu ile gerçekleştirildiğinden hamile ve emziren kadınlarda da güvenle uygulanabilen bir yöntemdir.

Kıl Dönmesi Hastalığı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Kıl Dönmesi Tedavi Sonrası

Kıl dönmesine hangi bölüm bakar, sorusu aklınızdan geçtiğinde cevabın genel cerrahi bölümünün Proktoloji uzmanları olduğunu hatırlamalı ve en kısa sürede kendinize uygun bir hekim seçmelisiniz. Kıl dönmesi tedavilerinde müdahale sonrasında devam eden pansuman ve kontrol süreçleri de önem taşıdığından seçtiğiniz Proktoloji uzmanı ile aranızdaki koordinasyon olumlu olmalıdır. Tedavinin eksiksiz tamamlanabilmesi için pansumanlar aksatılmamalı ve hekiminizin öngördüğü aralıklarla kontrole gelinmelidir. Yaşayacağınız herhangi bir problemde hekiminiz veya ekibi ulaşılabilir olmalı; bu konuda size destek sağlanmalıdır. Ancak bu şekilde süreç sorunsuz atlatılarak iyileşme tamamlanabilir.

Mikrosinüsektomi-lazer tekniğinde nüks oranı yok denecek kadar azdır. Ancak hastalığın yeniden oluşmasını minimum seviyede tutabilmek için işlem sonrası özellikle boyun, sırt ve kuyruk sokumuna uygulanabilecek lazer epilasyon, günlük hijyen kurallarını aksatmayarak özellikle kuyruk sokumunda kıl, tüy veya saç tellerinin birikmesini önlemek gibi tedbirler de yeniden oluşum riskini önlemek için alınabilecek tedbirler arasındadır.

Leave a reply