Makat Çatlağı Ameliyatı ve İyileşme Süresi

Makat Çatlağı Ameliyatı

Makat çatlağı ameliyatı, fissür tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Günümüzde avantajlarından dolayı ayaktan, yatış gerektirmeyen ameliyatsız lazer yöntemi hastalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. İki doku arasında yer alan, çoğunlukla anal bölgede görülen çatlak ya da yarıklara fissür denilmektedir. Anal bölgede yer alan fissürler “anal fissür” veya “makat çatlağı” olarak isimlendirilmektedir. Anal fissür, makat bölgesinde çoğunlukla bölgenin zorlanmasına bağlı olarak çatlak ya da yara oluşumudur. Genellikle kişinin, uzun süre kabız olma durumuna bağlı olarak anal fissür şikâyeti gelişebilmektedir. Anüs bölgesinde birçok sinir ucunun yer alması nedeniyle de makatta oluşan çatlak ya da çatlaklar kişiye dışkılama esnasında ve belirli bir süre için sonrasında, ciddi ağrı ve acılar yaşatabilmektedir. Anal bölgede oluşan yırtıkların ya da çatlakların dışkılama işlemi sırasında hastalara verdiği acının tarifi, genellikle makat bölgesinden dışkı değil cam parçacıkları çıkıyormuş hissi ile yapılmaktadır.

AYAKTAN, YATIŞ GEREKTİRMEYEN Fissür Tedavisini Nasıl Yapıyoruz Görmek İçin Tıklayınız

Hastaların yaşadığı bu ağrı ve acılar hastanın her tuvalete gidişinde yeniden tekrarlanır. Neredeyse her gün hatta günde birkaç defa bu şekilde sancılı ve oldukça eziyetli bir durumun içinde olmayı aslında kimse istemez. Fakat hastaların birçoğu, fissür rahatsızlığının anal bölgede gerçekleşmesi nedeniyle oldukça utangaç ve çekingen davranışlarda bulunarak, makat çatlağı tedavisini sürekli erteleme eğiliminde bulunabiliyorlar. Bununla birlikte hastalarda “Acaba ameliyat olur muyum?” endişesi de tedaviye başlama vaktinin gecikmesine neden olan önemli bir etken olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Ameliyat, herkes için düşündürücü ve korkutucu bir etken olsa da bir de madalyonun diğer yüzü, yani ameliyat sonrası yaşanabilecek durumlar ve yapılması gerekenler birçok kişide strese sebebiyet verebilmektedir. “Acaba çok ağrım olacak mı?”, “Yaşam şeklim ya da konforum ne ölçüde değişecek?”, “Vazgeçmem gereken bir alışkanlık olacak mı?” gibi sorularla hastalar, makat çatlağı ameliyatı sürecine oldukça kuşkulu gözlerle bakabilmektedirler. Fakat dikkat çekmekte fayda yaratabilecek bir etken var ki o da, anal fissür rahatsızlığında var olan çatlağın ya da yaranın durumu, tedavi şekli ve yöntemlerinin değişmesinde pay sahibidir. Günümüzde artık fissür tedavisi için birçok tedavi şekli mevcut. Genel anlamda bu tedavilerde çoğunlukla hızlı ve neredeyse ağrısız bir işlem olduğu için tercih edilen işlem lazerli tedavi olmakla beraber, elbette ki klasik yöntemli cerrahi ameliyat da kullanılmaya devam ediliyor.

AMELİYATSIZ Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Lazer yöntemli tedavi işleminden sonra, çok kısa bir süre içerisinde günlük yaşantılarına devam edebilen hastaların, işlem sonrasında beslenme şekillerine dikkat etmeleri bundan sonraki süreçte oluşabilecek diğer makat ya da bağırsak hastalıklarının önüne geçmede büyük önem arz edecektir. Ayrıca yine daha sağlıklı bir hayat için hareketsiz (sedanter) bir yaşamdan da uzak durarak sporu günlük hayatlarının bir parçası haline getirmeleri sadece makat hastalıklarının değil birçok hastalığın oluşmaması için bir bariyer görevi görüyor olacaktır.

Klasik cerrahi yöntem ile yapılan ameliyattan sonraki süreçte ise hastalar ilk olarak çoğunlukla 1 haftalık bir süre ile günde ortalama 3 kere yaklaşık 10 dakika boyunca ılık su oturma banyosu yapabilirler. Eğer tedavi oldukları tarih yaz aylarına denk gelmiş ise hastaların deniz suyunun tedavi edici doğal faydalarından yararlanmaları iyileşme sürelerine oldukça katkı sağlayacaktır. Bunun dışında tabi ki işlem sonrası hastanın, doktorunun verdiği ilaçların kullanması da oldukça önemlidir.

Anal Fissür Hastalığı Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Fissür Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Yeşil sebzeler, lifli gıdalar ve bol bol su, tedavi işleminden sonra hastaların hayatlarının bir parçası olmalıdır. Özellikle işlemden sonra sıvı ağırlıklı beslenmek, makat bölgesinin daha az yorulmasına neden olacağı için oldukça tavsiye edilir. Beslenme düzeni ile birlikte tuvalet düzeninin de oluşması oldukça gereklidir. Hasta mutlaka günde en az 1 kere tuvalete çıkılabiliyor olup, tuvalette de 5 dakikadan uzun süre oturmamalıdır.

Yapılan işlemden sonra bir süre çay, kahve, gazlı içecek gibi sıvı alımlarından kaçınılması iyileşme sürecinin olumlu yönde seyretmesi açısından oldukça mühimdir. Bunların yerine bitki çayları ya da hoşaf içilmesi daha uygun olacaktır. Son olarak her insan için oldukça gerekli ve önemli bir yeri olan uykunun da makat çatlağı tedavisinden sonraki iyileşme evresi için adeta bir kilometre taşı olduğunu belirtmekte büyük fayda var. Çünkü hastanın, uyku düzeni ile bağırsağın bioritmik düzenini oluşturması oldukça kolaylaşacağı için hastanın iyileşme sürecine büyük bir katkıda bulunabilecektir.

Anal fissür tedavide gecikilmemesi gereken önemli bir hastalıktır. Makat çatlağı rahatsızlığının ilerlemesi demek hastanın şikâyetlerinin daha üzücü boyutlarda artması da demektir. Her hastalıkta olduğu gibi anal fissürde de tedavinin ertelenmesi kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Her hasta, bilinçli bir şekilde tedavi sürecine girerek ve tedaviden sonra doktorunun söylediklerini harfiyen yaparak, günlük yaşantısını oldukça olumsuz etkileyen bu hastalıktan ivedilikle kurtulabilir. Sağlık hiçbir zaman hafife alınmamalı, korku ve çekincelerle “ertelenmeden” tedavi olunmalıdır.

Birçok insan doktora gitmeden önce ‘’acaba hangi bölüme gitmem gerekir?’’ diye düşünmeden edemezler ve bir araştırmaya koyulurlar. Genellikle bilindiği üzere genel cerrahi doktorların branşları sindirim sistemi ile ilgilenen ve diğer iç organlara bakanlar olarak ayrılmaktadırlar. Makat bölgesinde oluşan hastalıklara genel cerrah hekimlerinin bakıldığı sıkça bilinse de makat rahatsızlığı bölümüne ve sadece bu alanda genel cerrahinin bir dalı olan ve burada uzmanlık gösteren Proktoloji doktorları tarafından bakılmaktadır. Alan olarak sadece ve sadece bu alanda makat üzerine yoğunlaştıkları için Proktoloji uzmanları daha çok tercih edilmektedir.

Leave a reply