Makat Çatlağı Kendiliğinden Geçer Mi?

Makat Çatlağı Neden Olur?

Tıp dilindeki anal fissür, halk arasında makat çatlağı olarak karşımıza çıkar. Makat yırtığı, anüs bölgesinin oldukça hassas ve narin bir yapıda olmasından kaynaklı belli başlı sebepler nedeniyle oluşmaktadır. Özellikle o bölgede sayıca fazla olan sinir uçları bulunmaktadır. Bu sebep ile de makatta oluşan çatlak boyutu küçük de olsa kişiye oldukça büyük ağrı ve acı hissi yaşatabilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Makat Çatlağı Tedavisi Nasıl Olur İzlemek İçin Tıklayınız.

Makat Çatlağındaki Belirtiler

Makatta oluşan bu çatlaklar kişinin dışkı işlemini gerçekleştirdiği sırada yaşanır. Bazen de bir süre sonrasında “cam parçası ya da bıçak kesiği” gibi adlandırılan bir acı hissettirmektedir. Hastalar, tuvalet sonrasında makatta oluşan çatlaktan dolayı tuvalet kağıdında kan damlaması görebilirler. Ayrıca iç çamaşırlarında küçük boyutlu oluşum gösteren kan lekeleri ile de karşılaşabilmektedirler. Tedavi edilmeyen ya da tedavisi uzun süre boyunca ertelenen makat çatlağının kronikleşmesi çok muhtemeldir.

Makat çatlağı nedenleri arasında uzun süreli kabızlık, makat bölgesini her daim zedeleme ihtimali bulunan bir durum olduğundan karşımıza çıkmaktadır. Hem diğer makat hastalıklarında ama özellikle de makat çatlağının kişide oluşmasında çok büyük ölçüde sebebiyet vermektedir. Belirtilmesi gerekir ki, uzun süren kabızlık yani artık kronikleşmiş olan kabızlık, dışkılama işlemi sırasında dışkının daha sert ve daha kuru çıkmasına neden olmakla birlikte makattan dışkı çıkışını da oldukça zorlaştıran bir etkendir. Kabızlık sebebiyle ıkınmalara ve bölgenin zorlanmasına bağlı olarak makat bölgesinde çatlak oluşumu meydana gelebilir.

Bu rahatsızlığın oluşmasına sebep olan bir diğer etken ise kabızlığın tam tersinin yaşandığı ishal olma durumudur. İshal rahatsızlığına sahip olan birey, makat bölgesini gün içerisinde birden fazla kez zorlamak durumunda kalır. Oldukça hassas bir yapıya sahip olan anüste, bir süre sonra çatlak oluşumu gerçekleşebilir. Böylelikle bu ataklar, istenmeden de olsa çatlağın oluşmasına sebebiyet vermiş olacaktır.

İnflamatuar bağırsak hastalıkları da fissür oluşumuna neden olan bir başka olumsuz bir durum olarak bilinmektedir. İnflamatuar bağırsak hastalıklarından, Crohn ve Ülseratif Kolit rahatsızlıkları kalın ve ince bağırsakta oluşum göstererek kişide bu hastalığın oluşumunun görülme ihtimalini büyük bir oranda artırabilmektedirler.

Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Makat Çatlağı Nedenleri

Makat çatlağının oluşumunda en çok etkili olan bu sebeplerin yanı sıra yine yapılması ya da oluşması durumunda makatta çatlak veya yara oluşumuna neden olabilecek etkenler söz konusudur. Bunlardan biri ters ilişki yaşamaktır. Ters ilişki makat bölgesinin zorlanmasına ya da tahriş olmasına sebep olabileceği için kişilerde fissür oluşumunu meydana getirme ihtimali çok yüksektir. Bir diğer makat çatlağı nedeni ise kadınlarda gebelik döneminde oluşmaktadır. Özellikle normal doğum sırasında ıkınma sebebiyle oldukça zorlanan anüs kaslarında çoğunlukla doğumdan sonra bu hastalığın oluşumu görülmektedir.

Kabızlığa benzer başka bir durum da yine kişinin anüs bölgesinde çatlak veya çatlakların meydana gelmesine etki edebilmektedir. Bu durum, eğer kişi tuvalete çıkmayı kabız ya da herhangi bir başka rahatsızlığı olmadığı halde sürekli erteleme eğiliminde bulunması ile gerçekleşebilir. Böylelikle, tuvalete çıktığı zamanlarda dışkısının olması gerektiğinden daha sert ve daha kuru olacaktır. Kabızlıkta hem ıkınma hem de dışkının yapısı makattaki çatlağın oluşumunu meydana getirir. Zamanında tuvalete çıkılmaması sebebi ile dışkı daha sert ve katı duruma gelir. Sert dışkı, makat bölgesini her geçişinde zorlayarak ve tahriş ederek hastalığın kişide oluşum göstermesine sebebiyet verecektir.

Makattaki Çatlak Cinsiyet Ayrımı Yapar Mı?

Bu hastalık, kişide oluşum göstermek için cinsiyet ayrımı yapan bir rahatsızlık değildir. Yani hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir hastalıktır. Sadece kadınların doğum süreci ve doğum şekli bu hastalığı tetikleyebildiği için fissürün toplumda kadınlarda daha çok görüldüğü ya da sadece kadınlarda görüldüğü gibi bir algının oluşmasına neden olmuştur. Fakat bölgenin belirli nedenlerle zorlanmasına bağlı olarak her iki cinsiyette de görülmesi mümkün bir rahatsızlıktır. Ayrıca fissürün oluşmasına neden olan belli bir yaş aralığı da bulunmamakta, her cinsiyette olduğu gibi her yaşta da karşılaşılması mümkün olan bir hastalık olarak değerlendirilmektedir.

Makat çatlağına neden olan faktörlerin (kabızlık, ishal, Crohn ve ülseratif kolit vb.) ortadan kaldırılması çoğunlukla kişinin sağlıklı beslenmesi ile ilgilidir. Özellikle gün içerisinde bolca tüketilen su ve yemek menülerine mutlaka eklemeniz gereken sebze, meyve ayrıca lifli gıdalar ile makatta çatlak oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Eğer anal fissür oluşum gösterdiyse de muhakkak belirtililerini fark eder fark etmez uzman bir hekime danışmanız oldukça önemlidir.

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Kendiliğinden Geçer Mi?

Makat çatlağı anal kanalın arka kesiminde kanal örtüsü olarak geçen mukozada oluşan yırtılmalara verilen isimdir. Adından da anlaşıldığı gibi anal bölgede yani makat bölgesinde gelişen, günümüzde sıklıkla karşılaşabildiğimiz bir rahatsızlıktır. Daha anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekirse eğer mukoza örtüsü altındaki destek sağlayan dokuların diğer kesimlere göre daha zayıf kalması ile ortaya çıkan bir yırtığın veya çatlağın oluşmasıdır.

Akut ve Kronik Anal Fissür

Makattaki çatlak, iki türde akut ve kronik olarak hastaların karşısına çıkar ve şikayetler yaratır. Akut anal çatlak her yaşta bireylerde gözlemlenebilir. Genelde kendiliğinden düzelme nadiren de olsa gerçekleşebilmektedir. Fakat bilinmesi gerekir ki çatlağa neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir ki iyileşme sağlanabilmesi mümkün olsun.

Artık günümüzde oldukça yaygın olan bu hastalık şiddetli ağrılara, acılara ve belirti gösterecek boyutta olan kanamalara yer veren hastalıklardan birisidir. Bilinmelidir ki kökeni olarak zorlamaya dayalı olarak gerçekleşen kabızlık nedeni ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Anal çatlak oluşumunda en belirleyici faktör belirtildiği üzere kabızlık sorununun yaşanmasıdır. Katılaşan dışkı, anal kanaldan çıkarılırken kalın ve sert bir hale gelerek anüs bölgesinin iç kısmını yırtar ve tahribata sebebiyet verir. Bu oluşan kalın ve sert dışkı çıkışı sürekli oluşmazsa eğer anal bölgede gerçekleşen bu makat çatlağı rahatsızlığı kendiliğinden geçebilir ve ilk oluşan ağrı ve yanma hissi nadiren de olsa düzelebilir. Fakat kabızlık ve bu şekilde dışkılama hareketleri ile düzensiz gerçekleşen tuvalet çıkışlarının her defasında tekrarı ile karşılaşılarak iyileşme görülmemektedir. İyileşme görülmemesinin dışında makatta oluşan bu yırtık iyice derinleşir hale gelir ve bunun üstüne enfeksiyona sebep olabilir.

Gerçekleşen bu yırtıklar 2-3 haftayı geçerse eğer bilinmesi gerekir ki bu hastalık kronik hale gelmiş durumdadır.  Kronik hale gelen makat çatlağında yırtılmalara dikkat edilmesi gerekir çünkü kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Bu nedenle makat çatlağı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Çeşitleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın

Hastalıkta ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunur. Kronik vakalarda makat çatlağı rahatsızlığı anal spazm ortadan kaldırılmadan oluşan yırtıkta bir değişim söz konusu olmamaktadır. Anal spazmın ortadan kaldırılarak yapılması gereken ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlığınızı sonlandırabilirsiniz. Ameliyat ile tedavide iç sfinkter kasında kesilme gerçekleştiğinden dolayı hastalarda abdest kaçırma, gaz tutamama gibi birçok sorunlar ile karşılaşılabilmektedir. Ameliyatsız tedavilerde bu tarzda komplikasyon ile karşılaşılması çok ama çok nadir olarak görülmektedir. Bu nedenle günümüz teknoloji yöntemlerine uygun olan ameliyatsız tedavi şekli yaygın olarak önerilmektedir.

Makat Çatlağında Oturma Banyosu

Makat çatlağının kendiliğinden geçmediğini belirttiğimiz gibi öncelikli olarak belirtilmesi gereken bir başka unsur ise tuvalet alışkanlıklarını düzenli hale getirebilmektir. Düzenli bir şekilde haftada en az 3 defa tuvalet alışkanlığını rahatlıkla gideriyor olabilmek, kabızlıktan uzak kalmayı sağladığı gibi rahatsızlığın oluşmasına da önlem olarak görülür ve varlığını gösteren yırtığın ilerlemesinin engellemede yardımcı olmaktadır. Bu nedenle düzenli bağırsak hareketlerinin ve dışkılamanın kolay sağlanabiliyor olması makat rahatsızlığı adına büyük bir önem taşımaktadır.

Hastalığının akut döneminde yapılan oturma banyoları hastaya oldukça rahatlatma hissi yaşatmaktadır. Bu nedenle herhangi bir zarar taşımayan ve bu aşırı sıcak olmayan ılık su oturma banyolarını uygulamak hastanın bir nebze de olsa yaşamış olduğu zonklama hissi, cam kesiğinin batma hissiyatı ve dolgunluk hissinin azaltılmasında yardımcı bir etkendir. Söylediğimiz ve örnekleri ile belirttiğimiz gibi tek başına uygulanmasının bir anlamı yoktur ve tedavi yöntemi olarak yer almamaktadır. Ancak alanında uzman olan bir Proktoloji hekimi tarafından uygun görülmüş ise uygulanması önerilmektedir.

Oturma banyolarının dışında anlık ve geçici çözüm sunan bir diğer etken de bitkisel, ev ortamında uygulanabilecek olan bir takım kürlerin yer almasıdır. Bitkisel kürler birçok hekim tarafından uygun görülse dahi tam anlamıyla tek başına bir çözüm yolu içermemektedir. Tuvalet öncesi ve sonrası bölgeye uygulanan bu bitkisel kürler, açık yırtık halinde bulunan yara üzerine uygulandığında iyileşme sürecinizi geciktirebilmektedir. Ancak ve ancak tedavi sonrasında tanı ve tedavisini uygulamış olan hekim onayı ile yapılması gerekmektedir. Çünkü medikal krem ve ilaçlar ile birlikte alınan bitkisel içerikli kürler de hassas olan makat bölgesindeki dokuya zarar verebilir. Bu yüzden bu makat rahatsızlığının tedavisi için öncelikli olarak utanılmadan bir uzman hekim tarafından muayene ve tedavi olmak gerekmektedir.

Leave a reply