Makat Çatlağı ve Botoks

Halk arasında makat çatlağı olarak malum olan anal fissür, toplumda çok sık karşılaşmış olduğumuz hastalıklar arasındadır. Çoğu zaman hastalar doktora gitmeye çekindikleri için evde kendi yöntemleriyle tedavi olmaya çalışırlar. Bu şekilde olunca var olan rahatsızlık evresi artarak, ilerlemekte ve dayanılmaz bir hal almaktadır. İşin içinden çıkamayan hastalar daha sonradan ilmi tedavilere başvururlar.

AYAKTAN, YATIŞ GEREKTİRMEYEN Fissür Tedavisini Nasıl Yapıyoruz Görmek İçin TIKLAYINIZ

Kış aylarında daha çok kabızlık sorunu ortaya çıkmakta ve buna bağlı olarak makat çatlağı daha sık görülmektedir. Makat çatlağı hastalığı uzman doktor tarafından uygulanan Botoks Tedavisi ile oldukça etken bir şekilde tedavi edilebilir.

Anal fissür şikayeti olan hastalar için tuvalete gitmek, işkence şeklinde gibidir. “Tuvalate çıkmamak için az yemek yemeye çalışıyordum, yaşadığım acıları çekmemek için tuvalete gitmiyordum’’ şeklinde sitemli cümleleri makat çatlağı rahatsızlığı olan hastalardan fazlaca duyarız. Tuvalete çıkma isteğini tam bir işkenceye dönüştüren makat çatlağı, beraberinde şişlik, kanama şeklinde birçok soruna neden olmakta. En sık görülen hastalıkların başında yer alan anal fissür, hastalar tarafından cam batması, bıçakla çizmeye benzer biçimde tarifler ile anlatılıyor. Anlatılanlardan mutlaka ortak noktanın yaşanılan büyük bir acı olduğunu anlayabiliyoruz.

Makat Çatlağı Neden Oluşur?

Vücudumuzun öteki bölgelerinde örneğin el ve yüze benzer biçimde her hangi bir bölgede olan çatlağın ağrısı ile makat çevresinde karşılaştığımız çatlağın ağrısı niçin bir olmuyor? Çünkü anal bölge fizyolojisinden dolayıdır, diyebiliriz. Anüs bölgesinde çok fazla sinir ucu var ve bu sinir uçlarının yapıları çok hassastır. En küçük bir değişiklikte sinir uçları çok çabuk zarar görür. Kısaca herhangi bir nedene bağlı olarak olup biten kesik, darbe, yara alma ve çatlak benzeri problemler, bireyin çok fazla acı hissetmesine sebep olur. Anüs bölgesinin fiziksel yapısı iki farklı iç içe geçen kas tabakasından kaynaklanır. Dışkılama esnasında o bölgenin zorlanması kas yapılarının refleks olarak kasılmasına sebep olur. Kasılma çatlağın daha fazla ilerlemesine yol açmaktadır. Ne kadar çok kasılma olursa o kadar yırtılma derinleşir. Bu vaka kısır döngü şeklini alır ve çözümsüzleşir.

AMELİYATSIZ Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin TIKLAYINIZ

Kabızlık genel hatlarıyla anal bölgeyi zorlar, ek olarak muntazam olmayan dışkılama işlevi, uzun süreli olan ishallerin anal bölgeyi tahriş etmesi, crohn hastalığı, anal yolla eşeysel temas, bağışıklık sisteminin zayıflaması yahut altta yatan başka nedenlere bağlı olarak da gelişebilir. Makat çatlağı bebeklerde de sık görülen hastalık türüdür. Bunun sebebi söylediğimize benzer biçimde dışkılama sırasında yaşanılan zorluklardır. Bu nedenle bebek bezleri sık sık değiştirilmelidir.

Geçici (Akut) Dönem Makat Çatlağı:

Akut dönem çatlakları kolay tedavi yöntemleri ile iyileşme gösterir. Bir tek şikayetler devam eder ve uzun bir hal alırsa geçici olan bu vaziyet kronik bir hal alabilir. Dışkılama işlevi tekrarlandığında, dışkı yarayla yeniden sürtünüp iyileşmeyi geciktirir. Bu sırada anal bölgenin iç kısmında olan kaslar yeniden kasılmaya neden olur. İç kasın kasılması ve kendini bırakması, çatlağın iyileşmesine mani olur.

Hasta yalnızca dışkılama esnasında acı hissi yaşar. Tuvaletten çıktıktan sonra ağrı hissi geçer ve rehavet hisseder. Çok az kanama olabilir. Şikayetler 2 veya en çok 4 hafta sürebilir.

Kronik Makat Çatlağı:

Hasta dışkılama sırasında çok şiddetli ağrı hisseder. Dışkılama işlevi bittikten yaklaşık 1-4 saat arasında acıyı hissetmeye devam eder. Kanama daha fazla görülür. Geçici olarak başlayan bu süreç 6 ve 8 haftadan uzun sürerek kronik bir vakaya dönüşür.

Anal fissürden korunmak için; çok fazla ıkınmaktan kaçınmalı, lif istikametinden varlıklı olan baklagiller, sebzeler tüketmek, günde 2 litreden fazla su içmek, bebeklerin bezlerinde sık sık değişiklik yapmak, önem taşımaktadır. Makat çatlağındaki tedavi şekli akut veya kronik bulunmasına nazaran değişlik gösterir. Akut fissürlerde detaylı diyet önerileri, ılık su ile yapılan banyolar, gerekirse gliseril trinitrat (GTN) krem uygulamaları ile ağrı şiddetinin birazcık hafiflemesine yardımcı olunur.

Kronik anal çatlaklarında GTN krem veya Botoks enjeksiyonu ile uygun hastalarda ameliyatsız tedavi yöntemleri kullanılır.

Botoks Avantajları:

Klasik ameliyatta kas dokuları zarar görüp kaslardan biri kesilirken, Botoks da makata kalıcı bir hasar verilmez, ameliyatın ardından kesilmeye bağlı olarak makatta kalıcı bir şekil bozukluğu görülürken, Botoks da makatın deri dokusu değişme göstermez.
Gaz, dışkı kaçağı hiç yaşanmaz.
Ameliyat korkusu olan veya ağrı eşiği düşük olan hastalar için harika bir çözümdür.
Narkoz riski yoktur.
İşlem birkaç dakikada yapılır.
Lavman, müsil, tıraş, rektoskopi ve tahlil gerekmeden yapılır.
Çok ince iğne kullanılır bu sayede hasta ağrı hissetmez.
Makat çatlağı hastalığının botoks tedavisinde başarı şansı yüksek olup bu oran %95 civarıdır.
Hastalar uygulamadan derhal sonra işlerine ve evlerine yürüyerek dönebilirler.
İş gücü kaybı yaşanmaz.
Kanama ve iltihap riski yoktur.
Anal Fissür Çeşitleri Nelerdir? Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

Leave a reply