Makat Çatlağına Ne İyi Gelir?

Makat Çatlağı Neden Olur?

Makat bölgesinde sıklıkla karşılaşılan bir hastalık olan makat çatlağı (fissür) ile ilgili “makat çatlağına ne iyi gelir?” en sık merak uyandıran sorunlar arasında yer alır. Her hastalıkta olduğu gibi makat çatlağında da oluşan ağrı, yanma gibi belirtilerin ilerleme göstermesine izin verilmeden hastalığın mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Çünkü akut halde yani başlangıç evresinde makatta oluşan yırtılmalar, makat çatlakları kendiliğinden iyileşme sağlayamamaktadır. Açık yara halinde olan bir bölge tüm enfeksiyonlara hazır halde bulunur. Makat bölgesinde gerçekleşen bu makat çatlağının dışkı ile sürekli temas etmesi, çatlağın giderek kronik haline dönüşmesine neden olur. Bölgede hijyen sağlamak çok mümkün olmadığından apselerin oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Makat Çatlağı Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Sıklıkla “makat çatlağı ağrısı nasıl geçer?” denildiğinde verilebilecek ilk cevap makat bölgesinin zorlanmasına izin vermemek olacaktır. Makat bölgesi, iç sfinkter ismini vermiş olduğumuz kasları barındırmaktadır. Bu kasların aşırı derecede sıkışmasından kaynaklı olarak makatta oluşan çatlak (anal fissür) hastaya oldukça ağrı, sızlama, cam kesiği batmasına benzer bir histe acı yaşatmaktadır. Bu kasta oluşan kasılmaları gevşeterek ve bölgede oluşabilecek olan zorlanmaların da önüne geçilerek, (sağlıklı beslenerek, ıkınmadan rahatlıkla dışkılama eyleminde bulunarak, bol su tüketerek ve düzenli egzersiz yaparak) anal fissür ağrılarınızı hafifletebilmeniz mümkün olabilir. Unutmamak gerekir ki her hastalığın tedavi edilmediği sürece kendiliğinden geçmesi beklenilmediği gibi makat bölgesinde de oluşan hastalığın tedavi edilmediği takdirde iyileşme sağlaması mümkün değildir.

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisinin Avantajları Hakkında Bilgi Almak Tıklayınız

Makat çatlağında yaşanılan bu ağrılar kişiye oldukça huzursuzluk yaratabildiği için hasta, bu dayanılması güç ağrılardan kurtulmak için bitkisel olarak birtakım kürler uygulayabilmektedir. Bu kürler makat çatlağı ağrısına iyi geldiği söylenilse de yalnızca hastalığın evresinin ilerleyerek kronikleşmesine ve tedavisinin gecikmesine zemin hazırlamış olur. Anlık ve geçici yatıştırıcı etkisi olan bu ilkel teknikler yarayı iyileştirmeden üstünü kapatmaya benzemektedir. Altta yatan bir hastalığın tedavisi sağlanılmadığı sürece bu ağrılardan kurtulmanız çok da mümkün değildir.

Makat Çatlağına Ameliyatsız Lazer Tedavisi

Makat Çatlağı Nedir Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Günümüzde makat çatlağı tıp dilindeki ismiyle Anal Fissür rahatsızlığı ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Pek çok açıdan hastalara avantaj sağlayan ameliyatsız lazer tedavisi yatış gerektirmeyen ve ayaktan tedavi imkanı sunan bir yöntemdir. Kronik rahatsızlığı olup düzenli ilaç kullanan kişiler bile; narkoz uygulanmayan bu yöntem sayesinde ilaçlarını kullanmaya devam ederken tedavi olabilir ve anal fissür hastalığından kurtulabilirler.

Leave a reply