• MERKEZ KLİNİK: BAKIRKÖY / KLİNİK 2: KADIKÖY / KLİNİK 3: LEVENT
 • 444 8 623

Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) Nedir?

Kalın bağırsağın anal bölgeye en yakın kısmı ve son bölümü olarak nitelendirilen rektumun, anal bölgeden dışarıya doğru sarkması ve fıtıklaşmasına makat sarkması (rektal prolapsus) adı verilmektedir.

Makat sarkması sonucunda sfinkter olarak isimlendirilen dışkı tutma kaslarının zayıflaması durumundan sonra mukus veya dışkı gelebilir. Kadınlarda daha sık görülen bu rahatsızlık kadınlar arasında da çok sık doğum yapanlarda görülmektedir. Çocuklardaysa çoğunlukla 1-4 yaş arasında ve yetişkin bireylerde 45 yaşından sonra daha sık rastlanılan rektal prolapsus, mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene sonrası tedavi edilmelidir.

Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) Neden Olur?

Makat sarkmalarında altta yatan sebep büyük oranda kronik kabızlıktır. Uzun süren ve sürekli tekrarlayan kabızlık şikâyeti beraberinden getirdiği gereğinden fazla ıkınma nedeniyle her seferinde makatı biraz daha zorlar. Bu süreç makat sarkması hastalığını zamanla oluşturur. Kronik ishalde kabızlık kadar makat sarkması oluşumunda etkilidir. Meydana getirdiği sürekli dışkılama ihtiyacı nedeniyle hasta sürekli tuvalete giderek gereksiz ıkınmalar gerçekleştirir. Bunun sonucunda ise makat sarkması meydana gelebilir.

Ayrıca kadınlarda çok sayıda normal doğum da makat sarkmasını meydana getirir. Bunların dışında makat sarkmasına sebep olan nedenler şunlardır;

 • Alışkanlık haline gelen gereksiz ıkınma ihtiyacı
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığına bağlı gelişen sürekli öksürme
 • Kronik kabızlık çeken hastaların sürekli laktasif ilaçlar kullanması
 • İlerleyen yaşa bağlı olarak dışkıyı tutmaya yarayan kasların gevşemesi
 • Pelvik taban disfonksiyonuna bağlı idrar kaçırma
 • Nadiren kalıtımsal nedenler
 • Kistik fibroz hastalığı
 • Omurilik yaralanmaları sonrası
 • Parazit ve basili dizanteri bakterileri akabinde
 • Bazı nörolojik hastalıkların getirisi olarak da makat sarkmaları görülebilir.

Makat Sarkmasının Belirtileri Nelerdir?

Makat sarkmasında dışkılamaya yarayan kaslar işlevini tam olarak yerine getiremez. Ayrıca makat bölgesinde meydana gelen anatomiye aykırı deformasyon nedeniyle de belirtiler artarak devam eder. Tüm bunların sonucunda şu belirtiler gözlemlenir;

 • Makat sarkmasında görülen kabızlık şikâyeti genelde orta yaş hastalarda daha sık meydana gelmektedir.
 • Dışkının tam boşalamaması hissi nedeniyle hasta sürekli tuvalet ihtiyacı duyar. Sıklıkla tuvalete giden hasta sürekli ıkınarak hastalığın ilerlemesine neden olur.
 • Sürekli dışkılama ve ıkınma ihtiyacı hisseden hasta bu durum nedeniyle dışarıda çok fazla zaman harcayamaz. Sosyal hayatı olumsuz etkilenir.
 • Fekal inkontinans denen gaz kaçırma ve dışkı kaçırma problemleri makat sarkmasında sık rastlanılan şikâyetleri arasındadır. Özellikle orta yaşın üzerindeki hastalarda daha sık görülür. Gaz ve dışkı kaçırma şikâyeti makat dışına çıkan bağırsağın maruz kaldığı gerilmeye bağlı olarak gelişir.

Deforme olan bağırsak nedeniyle dışkılama güçlüğü Rektal prolapsus hastalarında görülen başka bir şikâyettir.

Makat Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle uzman bir proktolog tarafından yapılan muayene sırasında tanısı konulan makat sarkması rahatsızlığında muayene yapılırken bağırsak sarkması da saptanabilmektedir. Bu gibi bir durumda uzman doktor söz konusu bölgede ödem gelişmemesi adına bağırsağı içeriye iter ve flaster ile tutturur. Bağırsak aşırı sarktığı durumlarda lenf damarlarını tıkayarak burada bir ödem geliştirebilir ve tedavi edilmediği takdirde bağırsakta nekroza (çürüme) sebebiyet verebilir.

Defekografi: Hastalarda oluşan gizli veya iç makat sarkması gibi durumlarda kullanılan radyolojik bir inceleme tekniğidir. Bağırsağın yol açtığı hareketler sırasında tomografi ve MRG defekografi ile görüntüler alınır. Bu görüntüler ile rektal prolapsus (makat sarkması) görüntülenebilmektedir.

ERUS (Endoskopik Rektal Ultrasonografi): Cerrahi onarım yapılacak olan hastalarda özellikle yararlı bir yöntemdir. Radyoloji uzmanı tarafından yapılır.

Pelvik MRG: Pelvik taban kasları ve makat kaslarının güncel durumu konusunda bilgi edinme amacı ile yapılır. Söz konusu bu kaslarda bir hasar meydana gelmiş ise MRG’de rahatlıkla görülebilmektedir.

Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) Tedavisinde Hastalarımıza Sunduğumuz Avantajlar

 • Merkezimizde uyguladığımız ameliyatsız Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) tedavisi 5-8 dk gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.
 • Proktoloji alanında 17 yıllık tecrübeye sahip uzman doktorlarımızla aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavi olmanız mümkündür.
 • Merkezimizde tüm makat hastalıklarında narkoz kullanmadan tedavi uygulanmaktadır. Makat sarkması hastalığında da yalnızca lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma gerçekleştirilir.
 • Lokalle işlem uygulandığı için kronik rahatsızlığı olan ve düzenli ilaç kullanmak durumunda olan hastalar da rahatlıkla ameliyatsız makat sarkması tedavisinden faydalanabilir.
 • Hamileler ve yeni doğum yapmış anneler de narkoza bağlı yan etkiler görülmeyen ameliyatsız makat sarkması tedavisinde yararlanabilir.
 • İşlem sırasında ameliyatlarda görülen herhangi bir kesi ya da dikiş uygulanmamaktadır. Hem estetik açıdan hem de iyileşme süresi açısından bu durum hastalarımıza avantaj sağlamaktadır.
 • Açık bir ameliyat yarası bulunmadığı için normal ameliyatlarda karşılaşılan iltihaplanma ya da apseleşme durumu gözlenmemektedir.
 • Klasik cerrahi ameliyatlarda yaşanan doku kaybı merkezimizde uyguladığımız rektal prolapsus tedavisinde görülmediği için ameliyat sonrası komplikasyonlar (gaz kaçırma, dışkı tutamama, şiddetli ağrı vs.) ile de karşılaşılmamaktadır.
 • Ameliyatsız makat sarkması tedavisinin ardından deneyimli sağlık ekibimiz tarafından takipleriniz gerçekleştirilmektedir.
 • Hastalarımızın konforunu gözeterek sizlere yatış gerektirmeden tedavi olma imkanı sunmaktayız.

Rektal Prolapsus için Önerilen Videolar

Neden Avrupa Cerrahi'yi Seçmeliyim?

16 yıldır süre gelen zaman diliminde tamamen proktoloji (makat hastalıkları) alanında hizmet veren sağlık ekibimizle ilklere öncülük ederek Ameliyatsız Ayaktan, Lazerle Makat Sarkması Tedavisi gerçekleştirmekteyiz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

Tamamen Proktoloji için üretilen son teknoloji cihazlarımız ile Müstakil binamızda, alanında uzman Proktoloji Doktorlarımız ve deneyimli sağlık personellerimiz ile sizlere hizmet vermekteyiz.

Dünya’nın her noktasından ulaşılabilir olmak adına İstanbul Bakırköy ve Kadıköy deki merkezlerimiz ile sizlere Ayaktan Yatış Gerektirmeyen Lazerle Rektal Prolapsus Tedavisini sunmaktayız.

Temel prensibimiz; hastalarımıza, özel tekniklerle uyguladığımız Ayaktan Lazerle Makat Sarkması Tedavisi Yöntemi sayesinde hızlı tedavi olma avantajı sunarak, daha rahat ve daha konforlu bir tedavi süreci yaşatmayı amaç edinmemizdir.

Avrupa Cerrahi’de Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor?

Online Görüşme

Doktorlarımızla görüntülü konuşmak için hemen,

online görüşme formunu doldurun.
<
<

Muayene Süreci

Muayene gününüz geldiğinde hekiminiz tarafından gerçekleştirilen tanının ardından size en uygun tedavi şekli belirlenir ve tedaviniz hakkında bilgilendirilirsiniz.

Tedavi Süreci

Tedaviye karar verdiğiniz an (aynı gün de olabilir) lazerle Makat sarkması işleminizi gerçekleştirebiliriz ve müdahale olduğunuz aynı saat içerisinde evinize dönebilirsiniz.

Randevu Alma

Dilerseniz 444 8 623 numaralı çağrı merkezinden randevu alarak ya da 0505 403 79 59 numaralı WhatsApp üzerinden hızlı bir tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
WhatsApp Hemen Ara