Fistül Ameliyatı Sonrası Akıntı Ne Kadar Sürer?

Fistül Ameliyatı Sonrası Akıntı Neden Olur?

Fistül ameliyatı sonrası akıntı müdahale gerçekleştirilen anal bölgedeki alan tam anlamıyla iyileşip, kapanana değin sarı bir renkte, cerahat şeklinde görülmeye devam edebilir. Bölgenin iyileşme süresi kişiden kişiye değişebilmektedir. Yaklaşık 4 ila 6 hafta arasında devam edebilen bu süreç eğer işlem seton yöntemi ile gerçekleştirilmişse 12 aya kadar çıkabilir.

Sıradan cerrahi yöntemlerle tedavi edilen perianal fistül hastalığı, iyileşme süresindeki uzunluk nedeniyle kişiye sıkıntı vermeyi sürdürebilir. Tekrarlayan fistül ameliyatı sonrası akıntı nedeniyle kişinin makat bölgesinde sürekli bir ıslaklık yarattığından makat derisinde tahrişe neden olabilmektedir. “Anal dermatit” adı verilen bu tahriş durumu makat derisinde mantar enfeksiyonunun oluşmasına da sebebiyet verebilir.

Ayakta, Yatış Gerektirmeyen Fistül Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayın

Anal Fistül rahatsızlığının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Makat Bölgesindeki Salgı Bezlerinin Tıkanmış Olması
  • Makat bölgesinde yer alan salgı bezlerinin tıkanmasıyla fistül oluşumu doğrudan gerçekleşmez. Fakat bu durum dolaylı olarak fistüle sebep olabilir. Anal Fistüller, genel olarak apse oluşumunun ardından açığa çıkan durumlardır. Makattaki apselerin oluşumu bu salgı bezlerinin tıkanmış olması nedeniyle meydana gelebilir. Oluşan bu apse sonucunda ise fistül oluşumu gözlenebilir.
  • Makatta yer alan salgı bezlerinin iltihaplanmış olması
  • Makattaki salgı bezlerinin iltihaplanması ve tıkanması hemen hemen aynı sonucu ortaya çıkarır. Tıpkı tıkanma durumundaki gibi makat bölgesindeki salgı bezleri iltihaplandığı için apse oluşumu gözlemlenebilir. Yine dolaylı olarak meydana gelen bu apse oluşumu sonunda fistül kanalının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

  • Kalın Bağırsak İltihapları
  • Kalın bağırsaklarda ortaya çıkan iltihaplanmaların da apse oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. Makatta oluşan apse sonucunda anal fistül rahatsızlığı tetiklenir.
  • İshal Atakları
  • Kişide aşırı ishal nedeniyle yaşanan atakların makat bölgesinde apse oluşturma ihtimali yüksektir. Bu nedenle aşırı ishal durumu, perianal fistül hastalığının nedenleri arasında yer alır.

Makat fistüllerinin çoğunun perianal apseler sonucunda oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden makat bölgesinde apseye neden olan etkenlerin, fistül riskini artırdığı söylenebilir.

Anal Fistül Belirtileri Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Fistül Ameliyatı Sonrası ile Lazer Tedavisi Sonrası

Fistül, makat hastalıkları arasında oluşumu ve tedavisi en karışık olan rahatsızlıktır. Dolayısıyla fistül tedavisi gerçekleştirecek olan hekimin bu konuda uzman olması gerekmektedir. Proktoloji alanında görev yapan hekimlerimiz yalnızca makat hastalıkları üzerinde uzun süreli deneyim sahibidirler. Hekimlerimiz arasında yer alan Proktoloji Uzmanı Dr. Yasir Gözü’nün geliştirmiş olduğu ameliyatsız lazer yöntemi sayesinde çok kısa sürede fistül şikayetinizden kurtulabilirsiniz. Aynı gün içinde hem muayene olup hem de müdahale ve tedavi olabilirsiniz. Fistül tedavisi sonrasında ağrı ya da sızı yaşamadan iyileşme sürecinizi sosyal hayatınıza devam ederken sürdürebilirsiniz. Klasik ameliyattaki gibi uzun süren ve kişiyi işinden, sosyal yaşantısından alıkoyan bir durumla karşılaşmazsınız. Tedavi olduğunuz gün eski sağlığınıza kavuşur ve hatta yürüyerek evinize gidebilirsiniz.

Fistül şikayeti olan hastaların tedavisinde öncelikle bir kamera vasıtasıyla (rektosigmoidoskopi) kişi muayene edilir. Muayenenin ardından kesin tanı konur. Sonrasında ise kişinin durumuna uygun olan ameliyatsız tedaviler hakkında hastaya bilgi verilir. Müdahale öncesinde hasta, özel odasına alınır. Müdahale maksimum 10 dakika sürmektedir, müdahale sonrasında ise kişi, 15-20 dakika dinlendikten sonra  yürüyerek evine dönebilir.

Leave a reply