Genital Siğil Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Genital Siğil Kimlerde Görülür?

Genital Siğil (HPV) Nedir?

Genital siğil hastalığı, temas yoluyla bulaşır. Genital ve makat bölgesinde görülen , deriden kabarık yapılarla karakterize bulaşıcı bir hastalıktır.

Erken tanı ve tedavide öncelik uzman hekim muayenesidir. Ardından HPV virüsü tip tayinin yapılması gereklidir. 200’den fazla çeşidi bulunan HPV’nin 40 tanesi kanser riski taşımaktadır. Bu nedenle genital siğil belirtisi varsa uzman bir doktora gidilmesi tedavinin başarısı için önem taşır.

Genital Siğil (Kondilom) Nasıl Bulaşır?

Genital ya da makat bölgesi yüzeyinin, hasta olan cilt yüzeyi ile teması sonucunda HPV virüsü bulaşır. Bu virüs ten teması sırasında deri üzerindeki yırtık veya çatlaklardan geçer. Bu bölgelerde kondilom adı verilen lezyonlar oluşturur.

Kişiden kişiye temas ile bulaşan bu hastalığın en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Temas ile bulaşarak siğil yayılımı artar.

Cinsel ilişki sırasında tensel temas sonucunda bulaşan genital siğil, nadir de olsa ortak kullanım alanlarından da bulaşabilir. Umumi tuvaletler, spor salonu, hamam ya da sauna gibi birden fazla kişinin kullandığı yerlerden bulaşır.

Siğilli kişi tarafından kullanılmış havlu gibi kişisel eşyalar, sağlıklı kişi tarafından genital bölgede tekrar kullanılması ile HPV virüsü bulaşır.

Genital Siğil Kimlerde Görülür?

Kadın erkek ayrımı olmadan herkese bulaşabilen HPV virüsü, lezyonlara neden olmasa bile kişinin bünyesinde yer alabilir. 

Genital siğil risk faktörlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Ergenlik döneminde, erken yaşta başlayan cinsel birliktelikler,
 • Birden çok partner sayısının olması,
 • Herhangi bir korunma yöntemi kullanılmadan yaşanan birliktelikler,
 • Genital siğil dışında bir cinsel hastalığa sahip olmak,
 • Bağışıklık sistemini etkileyen hastalıkların varlığı veya bu nedenle kemoterapi alıyor olmak,
 • Bağışıklık sisteminin düşük olması.
Genital Siğil HPV Çeşitleri

Genital Siğil Hangi Bölgelerde Görülür?

Kadınlarda,

 • Vajinada ya da vajina içerisinde, rahim ağzında, dış genital bölgede, kasık bölgesinde ,anal bölge ve çevresinde görülebilir

Erkeklerde,

 • Penis ve çevresinde,testislerde ,kasık ve bacak bölgesinde,makat ve çevresinde görülebilir.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Ortaya çıktığı bölgede deriden kabarık lezyonlar ,renk değişimi, kaşıntı, hafif yanma ,kızarıklık ve iltihaplanma ,vajinal akıntı  oluşumu görülen belirtilerdir. Siğiller tek tek görülebileceği gibi grup halinde,karnabahar  görünümünde de ortaya çıkabilir.

HPV Testi Nasıl Yapılır? Genital Siğil Tanısı Nasıl Konulur?

Genital siğiller  tipik bir görüntüye sahiptir. Bu nedenle uzman bir Ürolog, Jinekolog ya da Proktoloji hekimi tarafından fiziki muayene sırasında tespit edilir. Birden fazla çeşidi olan HPV’nin tip tayinin yapılabilmesi için örnek alımalıdır. HPV DNA Testi, Pap Smear Testi gibi tanı yöntemleri kullanılarak HPV’nin risk türleri belirlenebilir.

HPV Tip Çeşitleri

Her HPV tipi genital siğil oluşumuna neden olmamaktadır. 200’den fazla çeşidi bulunan HPV virüsünün 40’a yakını sonucunda genital bölge siğilleri oluşmaktadır. HPV 6 ve HPV 11 siğile yol açtığı bilinen ve en sık rastlanan, kanser riski taşımayan HPV çeşitleridir.

Kansere neden olma riskine bağlı olarak HPV çeşitleri düşük ve yüksek risk grubu olarak ikiye ayrılmaktadır.

Düşük Riskli HPV Tip Çeşitleri; Tip 6,11,40,42,43,44,54,61,70,72,81

Yüksek Riskli HPV Tip Çeşitleri; Tip 16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68,73,82

HPV Kansere Neden Olur Mu?

Genital siğil hastalığının çok geniş zamanlı bir kuluçka süresi vardır. Kuluçka dönemi HPV vücuda bulaştığı süre içerisinde bağışıklık sisteminin direncine göre 2 ay ile 6 yıl arasında değişiklik göstermektedir.  Ancak bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda HPV vajina, penis ve makat çevresi gibi genital bölgelerde değişik yapıda ve sayıda siğil lezyonlarına sebebiyet verebilmektedir.

HPV türleri “düşük riskli ve yüksek riskli” olarak ikiye ayrılmaktadır. Yüksek riskli HPV tipleri tutulum gösterdikleri bölgeye göre bireylerde kansere neden olabilir. En sık onkojenik yani tümör oluşturabilen HPV  tipleri 16 ve 18’dir

HPV’nin Aşısı Var Mı?

Evet günümüzde kullanılan HPV aşısı  vardır ve bununla ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta aşının hastalık bulaşmadan önce yapılması gerekir. Özellikle 12-13 yaşlarında yaptırılan HPV aşısı, daha ileriki yaşlarda yaptırıldığından daha çok koruma sağlamaktadır.  17-45 yaş aralığında yaptırıldığında etki oranı düşüktür. Yine de herhangi bir belirti göstermeyen kişilerin, hastalıktan korunmak amacıyla aşı yaptırması önerilmektedir.

Genital Siğil Nedir?

Genital Siğil HPV’den Korunma Yolları

Erken yaşta aşı yaptırmak HPV’nin özellikle kansere yol açan risk grubundaki çeşitlerinden korunmayı sağlar. Çocuklukta yapılan aşının HPV 16 ve 18 gibi yüksek riskli çeşitlere karşı korur.Cinsel temas yoluyla bulaş gözlendiğinden cinsel ilişki sırasında koruyucu yöntemler prezervatif den yararlanmak da önemlidir.HPV virüsünden korunmak için kişinin bağışıklık sisteminin de güçlü olması gerekir. Çünkü taşıyıcı olan  kişi, bağışıklık sistemi düştüğü zaman genital siğil belirtileri göstermeye başlar. Hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrasında bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerin genital siğil tedavisine cevabı  yüksektir.

 

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil tedavisi birden çok yöntemle tedavi edilebilmektedir. Bunlar,

         

 • Kriyoterapi Yöntemi (Soğuk Tedavi, Dondurma Tedavisi),
 • Lazer Yöntemi (Isıtma, Buharlaştırma Tedavisi).
 • Klasik Cerrahi Yöntem

Klasik cerrahi ameliyat yöntemi, narkoz uygulanan, yatış gerektiren ve tedavi sonrası genital siğil bulunan bölgelerde iz bırakma ihtimali bulunan bir tedavidir. Bu nedenle günümüzde hastalar da artık alternatif yöntemlere yönelmektedir

Lezyonların en küçüğünün bile atlanmaması ve siğilin en köküne inilebilmesi için lazer tedavisi en avantajlı yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kriyoterapi yani dondurma yönteminde de her seansta siğilli bölgeye belirli miktarlarda azot gazı uygulaması yapılır. Bazı durumlarda siğile uygulanan bu gaz püskürtme işlemi yalnızca üst tabakaya etki eder. Siğilin taban dokusuna ulaşılıp ulaşılmadığı kriyoterapi yönteminde tam olarak anlaşılmaz. Bu nedenle seans sayıları uzar.

 

Genital Siğil Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu genital siğili  bulunan biri ile temasta bulunmamaktır.Ayrıca bağışıklığı güçlü tutmak çok önemlidir

Genital Siğil (HPV) İçin Önerilen Videolar

Genital Siğil Ameliyatının Dezavantajları

Genital siğil ameliyatında cerrahi müdahaleye bağlı sağlıklı doku kaybı, yara izi, kanama, iltihabi durumlar  gibi komplikasyonlar oluşabilir.

Genital Siğil (HPV) Tedavisinde Uygulanan Teknikler

 • Cerrahi Yöntem
 • Kriyoterapi ( Dondurma) Yöntemi
 • Lazer Yöntemiyle Genital Siğil (HPV) Tedavisi
 • Asidik İlaçlarla Tedavi

Neden Ayaktan Lazerle Genital Siğil (HPV) Tedavisi?

 • Aynı gün hem muayene hem de tedavi olabilirsiniz.
 • Tedavi lokal anestezi altında gerçekleştiği için hastanede yatış gerektirmeyen bir yöntemdir.
 • Lazer yöntemiyle tedavi, uygun ameliyathane şartlarında, yüksek ışık altında ve cerrahi mikroskobik incelemeyle yapılır.
 • Ameliyatsız Genital Siğil (HPV) tedavisi yalnızca 5-8 dk gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanır.
 • Tedavi lazerle yapıldığı için cilt dokusu herhangi bir zarar görmez. Bu nedenle izler yok denilecek kadar azdır.
 • Müdahale anında hastada belirgin herhangi bir ağrı veya sızı hissedilmez.
 • Ameliyatsız lazer yöntemiyle tedavi sonrasında pansuman gerektirecek bir durum yaşanmaz.
 • Lazer tedavisi; şeker, tansiyon, pıhtılaşma bozukluğu, kalp, tiroit gibi sistemik rahatsızlıkları bulunan kişilerde yan etki içermeden uygulanabilir.
 • Kişiye özel hazırlanan takip şeması ile hasta sıklıkla kontrol edilir.
 • Lazerle tedavi sonrası, hasta günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir. İstediği pozisyonda oturup, yatabilir.
 • Klasik ameliyatlarda olduğu gibi günlerce istirahat gerektirmez.
 • Lazerle tedavi sonrası, tiplendirme belirlemek amacı ile alınan örnek mutlaka patolojik inceleme adına Genotiplendirme Laboratuvarına gönderilir.
Genital Siğil Nedir?

Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisinin Avantajları

Tedavi 5-8 dakika sürer.

Diş dolgusu yaptırmak gibi hızlı ve yatış gerektirmeden gerçekleştirilir.

Narkoz yok ,lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma yapılır.

Ağrı miktarı çok azdır.

Kesi ya da dikiş gibi ameliyat uygulamalarına yer verilmediği için sağlıklı doku zararı yaşanmaz.

Tedavinin hemen ardından kişi gündelik yaşantısına dönebilir.

Sistemik ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler de rahatlıkla ameliyatsız lazer tedavisi olabilir.

Neden Avrupa Cerrahi'yi Seçmeliyim?

Genital siğil ameliyatı önerilen hastaları 17 yıllık bilgi birikimimizle ameliyatsız lazer temelli tekniklerle tedavi ediyoruz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

Bizimle İletişime Geçin

  Anlaşmalı Kurumlar

  Anlaşmalı Kurumlar

  Avrupa Cerrahi’de Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor?

  Online Görüşme

  Doktorlarımızla görüntülü konuşmak için hemen,

  online görüşme formunu doldurun.
  <
  <

  Muayene Süreci

  Muayene gününüz geldiğinde hekiminiz tarafından gerçekleştirilen tanının ardından size en uygun tedavi şekli belirlenir ve tedaviniz hakkında bilgilendirilirsiniz.

  Tedavi Süreci

  Tedaviye karar verdiğiniz an (aynı gün de olabilir) lazerle genital siğil işleminizi gerçekleştirebiliriz ve müdahale olduğunuz aynı saat içerisinde evinize dönebilirsiniz.

  Randevu Alma

  Dilerseniz 444 8 623 numaralı çağrı merkezinden randevu alarak ya da 0505 403 79 59 numaralı WhatsApp üzerinden hızlı bir tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Genital Siğilin Kansere Yol Açma Riski Var Mı?

  Genital siğile neden olan HPV virüsünün bazı çeşitleri kanser riski taşımaktadır. HPV tip tayini ve pap-smear testi sonucunda doktor tarafından konulan tanı sonrası, HPV tip 16 ve tip 18 sıklıkla kadınlarda rahim ağzı kanserine (serviks) yol açabilmektedir.

  Genital Siğillerin İlaç Tedavisi Var Mıdır?

  Krem ya da solüsyon gibi ilaçlar ile genital siğillerin tam olarak tedavisi mümkün değildir.

  Makatta (Anüste) Genital Siğil Oluşur Mu?

  Evet. HPV temas yolu ile bulaştığı için makat bölgesinde de görülmektedir.

  HPV Bulaştıktan Sonra Ne Zaman Belirti Verir?

  HPV kuluçka döneminde iken lezyon oluşumuyla karşılaşılmasa da kişinin bünyesinde yer alabilir. HPV’nin ne zaman belirti vereceği kişinin bağışıklık sistemi ile bağlantılıdır. Bağışıklık yani immün sistem düştüğü zaman genital siğil hastalığı, lezyon oluşumuyla kendini gösterebilir. Bu zaman dilimi bazen 1 ay, bazen 1 ya da 2 yıl bile sürebilmektedir. Temastan yıllar sonra bile siğil oluşumuyla karşılaşılabilir.

  Merkezinizde HPV Testi Yapıyor Musunuz?

  Muayene sonrası HPV testi, cilt üzerinden alınan örnek ile genotiplendirme laboratuvarlarına gönderilerek yapılmaktadır.

  HPV ‘nin Gebeliğe Zararı Var Mı?

  Evet, var. Gebelikten önce olan veya hamilelik döneminde ortaya çıkan siğillerin büyümesi, doğum kanalının tıkanmasına yol açarak normal doğum yapılmasına engel olmaktadır. Genital siğil hastalığı olan anne adaylarının öncelikle durumlarını bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri gerekir. Hamilelik esnasında eğer vajina duvarında siğillere rastlanıyorsa idrar yapma durumu zorlaşabilir. Normal doğum yapacak olanlar için doğum sırasında siğilli bölgelerde kanamalar meydana gelebilir. Çok nadir de olsa doğum sırasında genital siğil lezyonları ile teması bulunan bebeklerde de siğil oluşumları gözlenebilir.

  Yeni Doğan Bebeğe Genital Siğil Bulaşır Mı?

  Hamilelik döneminde bebeğe HPV geçmemektedir. Fakat kondilom varlığı olan gebelerde, normal doğum sırasında bebeğin HPV’li bölge ile temas etmesi sonucunda bulaşma gerçekleşebilmektedir.

  Genital Siğiller Tuvaletten Bulaşır Mı?

  Bulaşması mümkündür. Ortak kullanım alanlarından da genital siğilin bulaşması gerçekleşebilir.

  Genital Siğil Lazer İle Tedavi Ne Kadar Sürmektedir?

  Siğil yoğunluğuna göre 5-7 dk içerisinde tüm alan taranarak tedaviniz gerçekleşir.

  Aynı Gün Genital Siğillerden Kurtulabilir Miyim?

  Muayene geldiğiniz gün içerisinde alanında uzman hekimlerimiz ve ekibimiz tarafından genital siğillerden kurtulabilirsiniz.

  Genital Siğil Tedavisinde Ağrı Hisseder Miyim?

  Genital siğil lazer tedavi yönteminde herhangi bir ağrı ve sızı yaşanmamaktadır.

  Lazer Yönteminde Cilt Zarar Görür Mü?

  Ameliyatsız lazer yöntemi ile HPV tedavisinde cilt dokusu herhangi bir şekilde zarar görmez.

  Tedavi Sonrası İstirahat Gerekli Midir?

  Hayır. Ameliyatsız lazer ile tedavi yönteminde istirahat gerekmez.


  Hızlı Randevu

  Whatsapp