Genital Siğile Evde Çözüm     

Siğil Tedavisi

Genital siğili, evde uygulanan doğal yöntemler ile tedavi edebilirsiniz. Ancak bu yöntemlerin doğruluğu hakkında klinik bilimsel araştırmalar yapılamamıştır. Farklı kaynaklardan çalışmalarla yöntemlerin iyi geldiği ispatlanmamıştır. Bu yüzden evde uygulayacağınız bitkisel kürler, genital siğil tedavisi için kesin sonuç vermemektedir.

Evde yapılan tedaviler genital siğil semptomlarını ve lezyonlarını sadece azaltır. Kesin bir sonuç için uzman bir hekimde muayene olmanız gerekir.

Evde Genital

Çay Ağacı Yağı veya Kekik Yağı:

Pamuğa organik cay ağacı ya da kekik yağı damlatıp siğil bölgesine uygulanması lezyonları yok etmede güçlü doğal antiseptiktir. Bu işlemi 10 gün boyunca uygulayabilirsiniz.

C Vitamini:

C vitaminini toz haline gelene kadar ezip içine bir miktar su ekleyip macun kıvamını alana kadar karıştırın. Oluşan macun kıvamını siğil bölgesine uygulayıp bandajlayın. Bandajın 1 gün boyunca kapalı kalmasına özen gösterirseniz içindeki Asidik pH’ı siğil tedavisine ve siğile neden olan virüsleri yok etmede oldukça etkili olabilir.

Elma Sirkesi:

Bir pamuk yardımıyla elma sirkesini siğil olan bölgelere surunuz ve sürdüğünüz pamuğu siğil bölgesine koyup 1-2 saat bandajlı bekledikten sona çıkarabilirsiniz. Antiviral, antifungal ve antibakteriyel özelliği olan elma sirkesi genital siğil tedavisinde de etkili olabilir.

Aloe Vera:

Siğiller kuruyana kadar aloe vera jelini direkt siğile sürüp kurumasını bekleyebilirsiniz. Kuruduktan sonra yıkamanıza gerek yoktur. Aloe Vera bitkisinin antiviral ve antibiyotik özelliğine sahip olması siğillere iyi gelmektedir

Sarımsak:

Birkaç adet sarımsağı ezerek siğil bölgesine sürüp bandajla tedaviyi gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulamayı her gün yeni sarımsak ile yapabilirsiniz. Sarımsağın da elma sirkesi gibi antiviral, antifungal ve antibakteriyel özellikleri olduğu için siğillere ve siğile neden olan viral enfeksiyonuna iyi gelmektedir. Ayni zamanda sarımsak tüketerekten bağışıklık sistemini güçlendirip doğal antibiyotik etkisi ile tedavi süresine yardımcı olabilirsiniz.

Soğan:

Soğanı soyup dilimleyin ve bir dilimini siğilin üzerine yerleştirip 1 gece bandajlı olarak bekletip ertesi gün bölgeyi yıkayın. Soğan anti-mikrobiyel ve antiseptik özlerinden ötürü siğil tedavisine iyi gelmektedir. Belirtilen tedavi yöntemlerini kontrolsüz kullandığınız takdirde cilt tahrişlerine yol açıp siğil etrafındaki sağlıklı dokulara zarar verebilirsiniz ve çevre doku zarar görürse siğil yayılımı söz konusu olur.

Evde uygulayabileceğiniz bu tedaviler siğil lezyonlarını azaltabilir ancak siğili komple yok etmez. Genital siğil tedavisi için uzman bir doktor tarafından teşhis konulmalıdır. Doktorunuzun önerdiği ve sizin de uygun gördüğünüz bir tedaviyi seçmeniz iyileşmeniz açısından daha etkilidir.

Leave a reply