Genital Siğile Evde Çözüm     

Kondilom olarak da bilinen genital siğil, hasta olduğunun farkında olmadan ya da bilinmeden biri ile cinsel temas sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Günümüzde gittikçe artış gösteren siğiller kadın ve erkek bireylerde rastlanmaktadır.  Fakat durumun farkına varılmadığından ağrı, sancı gibi semptomlar yaşamadığından dolayı hastalığı fark edememekteyiz.

Genellikle genital bölgede bulunan siğiller makat ve ağız içinde de kendini göstermektedir. Genital bölgede olan siğiller yassı seklinde, irili ufaklı, deriden kabarık ve karnabaharı andırtan pembe, kahverengi veya ten renginde olabilir. Bulunduğu bölgede yaygın ve yoğun olmakla beraber tek bir bölgede birkaç tane de olabilir. Genital siğil lezyonlarının vücuttaki oluşum suresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Bağışıklık düştüğünde belirtileri gün yüzüne çıkar. Kaşıntı, kızarıklık gibi rahatsızlık hissi veren belirtiler kadınlarda cinsel ilişki sırasında yaşanan kanama erkeklerde ise tuvalet esnasında idrar yaparken idrarda çatallanma olarak çıkması da genital siğil bulgularındandır. Genital Siğil oluşumuna Human Papilloma Virüsü (HPV) de sebep olmaktadır.

HPV’nin 200’den fazla tipi bulunmaktadır. Fakat 200 tipten sadece 40 tane tip çeşidi genital bölgedeki siğillerden sorumludur. HPV 6 ile HPV 11 tip çeşitleri cilt lezyonlarında en çok karşılaşan tiplerdir.  Çoğunlukla; sik partner değişimi, korunmasız ilişki, erken yasta cinsel hayata başlayan ya da virüs vücudunda bulunan kişiler ile ilişkide bulunan bireylerde rastlanmaktadır.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Genital siğil lezyonlarının oluşumuna neden olan HPV (Human Papilloma Virüs) kadın erkek tüm bireylerde sık karşılaşılan bir virüstür. HPV ile enfekte olan bireylerde siğil lezyonları hemen oluşmayabilir.

Genellikle bireylerin ilk fark ettikleri genital bölgede kaşıntı ve kızarıklık belirtileridir. Bu belirtilerde her sağlıklı bireyin rastlaştığı bir durum olduğu için hastalar bu kaşıntı ve kızarıklığı basit bir tahriş gibi düşünüp kendi kendine geçmesini bekleyebilir. Fakat bu belirtilerin ardından ciltten kabarık, yassı şekillerinde ve ten rengi, kahverengi ya da pembe renklerinde siğiller kendilerini göstermeye başlar.

HPV ile enfekte olan bireylerde siğiller birkaç ay sonrada oluşabilir. Viral bir rahatsızlık olan genital siğil bireylerin bağışıklık sistemine bağlı olarak vücuttaki oluşum sürelerinde değişiklik gösterebilir. Bazı hastalarda siğiller yıllar sonra da kendini gösterebilir.  Enfekte bireyin bağışıklık sistemi zayıflarsa hastada siğiller oluşmaya başlayabilir.

Genital siğiller bir ya da birden fazla oluşum gösterebilir. Eğer tedavi olunmazsa ya da iyileşme göstermezse bu durum siğillerin ilerlemesine ve yayılmasına yol açmaktadır. Yayılarak çoğalan bu siğiller, irili ufaklı, karnabaharı andıran bir görünümde olabilir.

Hastalar bu siğilleri çoğu kez et beni sanabilir, yüzdeki eldeki siğillerle karıştırabilir. Bu yüzden genital siğil teşhisi oldukça önem arz etmektedir. Hastalar uzman bir doktor tarafında muayene edilmelidir. Muayene sonrası uygun bir tedavi süreci belirlenmeli ve siğillerin düzenli olarak kontrolü yapılmalıdır.

Evde Genital Siğil Tedavisi

Genital siğili, evde uygulanan doğal yöntemler ile tedavi edebilirsiniz. Ancak bu yöntemlerin doğruluğu hakkında klinik bilimsel araştırmalar yapılamamıştır. Farklı kaynaklardan çalışmalarla yöntemlerin iyi geldiği ispatlanmamıştır. Bu yüzden evde uygulayacağınız bitkisel kürler, genital siğil tedavisi için kesin sonuç vermemektedir.

Evde yapılan tedaviler genital siğil semptomlarını ve lezyonlarını sadece azaltır. Kesin bir sonuç için uzman bir hekimde muayene olmanız gerekir.

Çay Ağacı Yağı veya Kekik Yağı:

Pamuğa organik cay ağacı ya da kekik yağı damlatıp siğil bölgesine uygulanması lezyonları yok etmede güçlü doğal antiseptiktir. Bu işlemi 10 gün boyunca uygulayabilirsiniz.

C Vitamini:

C vitaminini toz haline gelene kadar ezip içine bir miktar su ekleyip macun kıvamını alana kadar karıştırın. Oluşan macun kıvamını siğil bölgesine uygulayıp bandajlayın. Bandajın 1 gün boyunca kapalı kalmasına özen gösterirseniz içindeki Asidik pH’ı siğil tedavisine ve siğile neden olan virüsleri yok etmede oldukça etkili olabilir.

Elma Sirkesi:

Bir pamuk yardımıyla elma sirkesini siğil olan bölgelere surunuz ve sürdüğünüz pamuğu siğil bölgesine koyup 1-2 saat bandajlı bekledikten sona çıkarabilirsiniz. Antiviral, antifungal ve antibakteriyel özelliği olan elma sirkesi genital siğil tedavisinde de etkili olabilir.

Aloe Vera:

Siğiller kuruyana kadar aloe vera jelini direkt siğile sürüp kurumasını bekleyebilirsiniz. Kuruduktan sonra yıkamanıza gerek yoktur. Aloe Vera bitkisinin antiviral ve antibiyotik özelliğine sahip olması siğillere iyi gelmektedir

Sarımsak:

Birkaç adet sarımsağı ezerek siğil bölgesine sürüp bandajla tedaviyi gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulamayı her gün yeni sarımsak ile yapabilirsiniz. Sarımsağın da elma sirkesi gibi antiviral, antifungal ve antibakteriyel özellikleri olduğu için siğillere ve siğile neden olan viral enfeksiyonuna iyi gelmektedir. Ayni zamanda sarımsak tüketerekten bağışıklık sistemini güçlendirip doğal antibiyotik etkisi ile tedavi süresine yardımcı olabilirsiniz.

Soğan:

Soğanı soyup dilimleyin ve bir dilimini siğilin üzerine yerleştirip 1 gece bandajlı olarak bekletip ertesi gün bölgeyi yıkayın. Soğan anti-mikrobiyel ve antiseptik özlerinden ötürü siğil tedavisine iyi gelmektedir. Belirtilen tedavi yöntemlerini kontrolsüz kullandığınız takdirde cilt tahrişlerine yol açıp siğil etrafındaki sağlıklı dokulara zarar verebilirsiniz ve çevre doku zarar görürse siğil yayılımı söz konusu olur.

Evde uygulayabileceğiniz bu tedaviler siğil lezyonlarını azaltabilir ancak siğili komple yok etmez. Genital siğil tedavisi için uzman bir doktor tarafından teşhis konulmalıdır. Doktorunuzun önerdiği ve sizin de uygun gördüğünüz bir tedaviyi seçmeniz iyileşmeniz açısından daha etkilidir.

Leave a reply