Kıl Dönmesi Ameliyatı Şart mı? - Avrupa Cerrahi Tıp Merkezi

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) tedavisinde çeşitli tedavi metotları vardır. Doktorunuzun tercih ettiği yöntem hastalığın durumuna göre değişebilmektedir.
Kıl dönmesi tedavi yöntemleri genel olarak ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere ikiye ayrılır.

Ameliyatlı Yöntemler;

 • İntrafleksiyon Kapama Ameliyatı
 • Primer Kapatma Ameliyatı
 • Açık Bırakma Ameliyatı
 • Flep Çevirme Ameliyatı
 • Kıl Dönmesi Ameliyatı
 • Lazer Ameliyati

İntrafleksiyon Kapama Ameliyatı

İntrafleksiyon Kapama Yöntemi Nedir?

Bu yöntem, kıl dönmesi tedavisinde kullanılan farklı bir cerrahi tekniktir. Her iki tarafın birbirine yaklaştırılmadan, bulundukları bölgenin kenarlarına dikilmesini içerir. Bu yöntemin başarı oranı genellikle %50 ile %75 arasında değişmektedir.

Kıl dönmesi tedavisinde bu yöntem nasıl kullanılır?

Operasyon sırasında kıl dönmesinin olduğu bölgeye lokal anestezi uygulanır ve enfekte kist çıkarılır. Daha sonra kistin kenarları dikişlerle kapatılır. Kıl dönmesinin daha ileri aşamalarında veya diğer yöntemlerin başarısız olduğu durumlarda tercih edilebilir. Ancak diğer yöntemlere göre daha düşük başarı oranına sahiptir.

İntrafleksiyon Kapama Yöntemi sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Kıl dönmesi tedavisi sonrası iyileşme süreci nasıldır? Kıl dönmesi tedavisi sonrası iyileşme süreci genellikle hastanın durumuna bağlı olarak değişir. Ameliyat sonrası dikişlerin bakımı önemlidir ve doktorun talimatlarına uyulmalıdır. İyileşme sürecini hızlandırmak için doktor tarafından önerilen hijyenik önlemlere uymak da önemlidir. İyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle birkaç hafta ile birkaç ay arasında sürer.

İntrafleksiyon Kapama Yöntemi sonra tekrarlama riski var mıdır?

Kıl dönmesi tedavisinden sonra tekrarlama riski vardır. Bu nedenle doktorunuz tarafından önerilen takip randevularına uymanız önemlidir. Ayrıca kıl dönmesinin tekrarlamasını önlemek için iyi bir hijyen ve bakımın sürdürülmesi önemlidir.

Primer Kapatma Yöntemi

Primer Kapama Yöntemi kıl dönmesi tedavisinde kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Bu yöntemde kıl kistinin bulunduğu alan sağlıklı dokuya ulaşana kadar tamamen çıkarılır. Daha sonra çıkarılan kist alanının her iki yanındaki dokular birbirine yaklaştırılarak dikilir.

Kıl Dönmesi Tedavisinde Primer Kapatma Yöntemi Nasıl Kullanılır?

Birincil Kapatma Yöntemi Primer Kapama Yöntemi sırasında hastaya lokal anestezi verilir ve kıl dönmesinin bulunduğu bölge temizlenir. Kist sağlıklı doku ile birlikte çıkarılır. Daha sonra çıkarılan bölgenin her iki tarafındaki dokular bir araya getirilir ve dikişlerle kapatılır.

Primer Kapatma Yönteminin Başarı Oranı Nedir?

Primer kapatma yönteminin başarı oranı nedir? Primer Kapama Yönteminin başarı oranı genellikle %50 ile %60 arasındadır. Başarı oranı kıl dönmesinin evresine, hastanın genel sağlık durumuna ve cerrahın deneyimine bağlı olarak değişebilir.

Primer Kapatma Yöntemi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Kıl dönmesi tedavisi sonrası iyileşme süreci nasıldır? Kıl dönmesi tedavisi sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir. Ameliyattan sonra dikişlere dikkat etmek ve doktorun talimatlarına uymak önemlidir. İyileşme süreci genellikle birkaç hafta ila birkaç ay sürer. İyileşme sürecini hızlandırmak için hijyen kurallarına uymak önemlidir.

Primer Kapatma Yöntemi Sonrası Tekrarlama Riski Var mıdır?

Kıl dönmesi tedavisinden sonra tekrarlama riski vardır. Bu nedenle doktor tarafından önerilen takip randevularına uyulmalı ve hijyen önemsenmelidir.

Kıl Dönmesi Tedavisinde Açık Bırakma yöntemi Nedir?

Açık bırakma yönteminde hastaya lokal anestezi verilir ve kıl dönmesinin çevresi temizlenir. Kist çıkarılır, bu yöntemle kist bölgesine dikiş uygulanmaz. Bölge açık bırakılarak iyileşmeye bırakılır.

Kıl Dönmesi Tedavisinde Açık Bırakma Yönteminin Başarı Oranı Nedir?

Açık damla yönteminin başarı oranı genellikle yüksektir ve %80 ile %90 arasında değişebilmektedir. Dikiş kullanılmadığı için nüks riski daha düşüktür.

Kıl Dönmesi Tedavisinde Açık Bırakma Yöntemi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Açık bırakma yöntemi ile kıl dönmesi tedavisi sonrası iyileşme süreci genellikle 4-5 ay içerisinde tamamlanır. Bu süreçte hasta bölgeyi hijyenik tutmalı ve kıl temizliğine dikkat etmelidir. Dikkat edilmediği takdirde enfeksiyon riski vardır.

Kıl Dönmesi Tedavisinde Açık Bırakma Yöntemi Sonrası Tekrarlama Riski Var mıdır?

Açık bırakma yöntemi ile kıl dönmesi tedavisinden sonra tekrarlama riski daha düşüktür. Ancak her işlem sonrasında doktor tarafından önerilen takip randevularına uyulması ve hijyen kurallarına riayet edilmesi önemlidir. Nüksü önlemek için bölgenin düzenli olarak temizlenmesi gerekebilir.

Flep Ameliyatı

Kıl Dönmesi Tedavisinde Flep Çevirme Yöntemi?

Flep Çevirme yöntemi sırasında hastaya genellikle lokal anestezi verilir. Kıl dönmesinin olduğu bölge temizlenir ve kist çıkarılır. Daha sonra açıklığı kapatmak için yandan bir doku (flep) hazırlanır ve bu doku çevredeki kist alanına dikilir.

Flep Çevirme Yöntemi'nin Başarı Oranı Nedir?

Flep çevirme yönteminin başarı oranı genellikle %70 ile %80 arasındadır. Bu yöntemle açıklık kapatıldığı için nüks riski daha düşüktür.

Flep Çevirme Yöntemi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Flep çevirme yöntemi ile kıl dönmesi tedavisi sonrası iyileşme süreci biraz daha ağrılı olabilir. Hastanın genellikle 7-10 gün boyunca yüz üstü yatması gerekecektir. İyileşme süreci kişinin genel sağlık durumuna ve ameliyatın karmaşıklığına bağlı olarak değişebilir.

Flep Çevirme Yöntemi Sonrası Tekrarlama Riski Var mıdır?

Flep Çevirme yöntemi ile kıl dönmesi tedavisi sonrasında tekrarlama riski daha düşüktür. Ancak her operasyon sonrası doktor tarafından önerilen takip randevularına uyulması ve hijyen kurallarına riayet edilmesi önemlidir. Nüksü önlemek için bölgenin düzenli olarak temizlenmesi gerekebilir.

Lazer Ameliyatı

Lazerle Kıl Dönmesi Ameliyatı Nedir?

Lazerle Kıl Dönmesi Ameliyatı, kıl dönmesi tedavisinde kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntemde, kıl kistinin bulunduğu bölge tamamen çepeçevre çıkarılır ve lazer probu kullanılarak çıkarılan bölgedeki dokular yakılarak işlem tamamlanır.

Kıl Dönmesi Tedavisinde Neden Lazer Kullanılır?

Lazer, kıl dönmesi tedavisinde kullanılan birçok yöntemden biridir çünkü lazerin odaklı ısıtma özelliği sayesinde enfeksiyon riski azalır. Ayrıca lazerle yapılan işlem, kıl kistinin bulunduğu bölgeyi daha temiz bir şekilde çıkarmanın yanı sıra iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Lazerle Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Lazerle Kıl Dönmesi Ameliyatı uygulanırken, hastaya genellikle lokal anestezi yapılır. Kıl dönmesi olan bölge temizlenir ve kist çıkarılır. Daha sonra lazer probu kullanılarak çıkarılan bölgedeki dokular yakılır ve kapatılır.

Lazerle Kıl Dönmesi Ameliyatı'nın Başarı Oranı Nedir?

Lazerle Kıl Dönmesi Ameliyatı’nın başarı oranı genellikle %80 ile %90 arasında değişebilir. Bu yöntemle kıl dönmesi olan bölge daha temiz bir şekilde çıkarıldığı için tekrarlama riski daha düşüktür.

Kıl Dönmesi Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Lazerle Kıl Dönmesi Ameliyatı sonrası iyileşme süreci genellikle diğer cerrahi yöntemlere göre daha hızlı olabilir. Hastaların genellikle birkaç gün içinde normal aktivitelerine dönmeleri mümkün olabilir. Ancak her cerrahi işlem sonrası doktorun önerdiği takip randevularına düzenli olarak gitmek ve hijyen kurallarına uymak önemlidir.

Kıl Dönmesi İçin Önerilen Videolar

Neden Avrupa Cerrahi'yi Seçmeliyim?

Kıl dönmesi ameliyatı önerilen hastaları 17 yıllık bilgi birikimimizle ameliyatsız lazer temelli tekniklerle tedavi ediyoruz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

Bizimle İletişime Geçin

  Sıkça Sorulan Sorular

  Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse Ne Çeşit Sorunlara Yol Açabilir?

  Deri altında biriken kıl yumağı, tedavi edilmezse eğer kronik iltihaba yol açabilir. Kist yuvasında gelişen enfeksiyon sebebiyle şiddetli ağrı ve kimi zaman yüksek ateşe de yol açabilmektedir. Tedavi sonrasında makat ve sırt bölgesindeki tüylerin temizlenmesi hastalığın tekrar etmemesi için de önem taşıyor.

  Kıl Dönmesi İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

  Vücuttaki kıl yoğunluğunun fazla olması, kişisel hijyene dikkat edilmemesi, ergenlik çağındaki hormonal değişimler, uzun süre oturur pozisyonda çalışmak (masa başı işlerde çalışanlar, uzun yol şoförleri vs.), genetik yatkınlık, aşırı dar kıyafetler giymek ve aşırı kilo problemi kıl dönmesi hastalığında risk faktörlerini oluşturmaktadır.

  Kıl Dönmesi Kendi Kendine İyileşebilir Mi?

  Kıl dönmesi hastalığı kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık değildir. Deri altına yerleşmiş kıl kesesinin operasyonla alınması ve varsa bölgede oluşan kistin (apsenin) temizlenmesi gerekir. Tedavinin ertelenmesi ilerleyen süreçte kişiye şikayetler yaşatabilir.

  Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Merkezimizde ameliyatsız lazer yöntemi ile kıl dönmesi tedavisi yalnızca 5-8 dk içerisinde gerçekleşmektedir.

  Kıl Dönmesi Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür?

  Kıl dönmesi hastalığı sıklıkla kuyruk sokumunda ortaya çıkar. Bunun dışında nadiren de olsa göbek deliği, kasık bölgesi, yüz ve koltuk altında da görülebilmektedir.

  Kıl dönmesinde yaş aralığı var mı?

  Kıl dönmesi yaş ayrımı yapmaz. Fakat bilinmesi gerekir ki ergenlik döneminden başlayarak sıklıkla 15-40 yaş aralığında görülmesi yüksektir.

  Kıl dönmesi vücudumuzun hangi bölgelerinde çıkar?

  Kıl dönmesi hastalığı sıklıkla kuyruk sokumunda ortaya çıkar. Bunun dışında nadiren de olsa göbek deliği, kasık bölgesi, yüz ve koltuk altında da görülebilmektedir.

  Oturarak çalışmak kıl dönmesi rahatsızlığı yapar mı?

  Oturarak çalışan kişilerde makat bölgesine yapılan baskıdan dolayı bölgede biriken kılların cilt içerine girmesinden kaynaklı olarak daha sık görülmektedir.

  Kıl dönmesinin bitkisel yollarla tedavisi mümkün müdür?

  Kıl dönmesi hastalığı kendiliğinden geçebilen bir hastalık değildir. Bu nedenle doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. Bitkisel çözümler tek başına tedaviye olanak sağlamamaktadır.

  Tedavi olmadan önce tahlil yaptırmam gerekir mi?

  Hayır. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavi öncesinde herhangi bir tahlil yaptırmanıza gerek yoktur.

  Yaşlılarda tansiyon, şeker problemi olanlarda ve kan sulandırıcı kullanan hastalarda bu tedavi uygulanır mı?

  Sadece kıl dönmesi bölgesine müdahale edildiği ve işlem sürece yalnızca 5 dk sürdüğü için kanama riski çok azdır. Bu nedenle yaşlılarda, kronik ve ilaç kullananlar kişilerde rahatlıkla uygulanabilmektedir.

  Kıl dönmesi tedavisi ne kadar sürmektedir?

  Merkezimizde ameliyatsız lazer yöntemi ile kıl dönmesi tedavisi yalnızca 5-8 dk içerisinde gerçekleşmektedir.

  Muayene geldiğimde tedavi olabilir miyim?

  Evet. Ameliyatsız lazer ile kıl dönmesinde, muayeneye geldiğiniz gün içerisinde tedavinizi de olabilirsiniz.

  Tedavi sürecinde ağrı veya acı hisseder miyim?

  Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi ağrısız ve acısız bir işlemdir.

  Kullandığınız yöntemde dikiş atılır mı?

  Ameliyatsız lazer yöntemi ile kıl dönmesi tedavisinde dikiş kullanılmamaktadır.

  Yurtİl dışından geliyorum tedavi sonrası yolculuk yapabilir miyim?

  Tedaviniz bittikten sonra normal hayatınıza rahatlıkla dönüş sağlayabilirsiniz. Oturmanıza veya seyahat etmenize engel hiç bir durum söz konusu değildir.

  Kıl dönmesi tedavisindeki başarınızın sırrı nedir?

  Kıl dönmesi her kişide farklı şekillerde bulunmaktadır. Bu yüzden merkezimizde hedefe yönelik tedavi ve kişiye özel planlama yapılmaktadır. Alanında 15 yıl tecrübeye sahip uzman hekim ve ekibimiz tarafından ameliyatsız lazer yöntemi ile kıl dönmesi tedavisi uygulanmaktadır.

  Nasıl randevu alabilirim?

  444 8 623 numaralı telefonu arayarak, 7/24 hizmetinizde olan Çağrı Merkezimizden randevu alabilirsiniz.

  Avrupa Cerrahi’de Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor?

  Online Görüşme

  Doktorlarımızla görüntülü konuşmak için hemen,

  online görüşme formunu doldurun.
  <
  <

  Muayene Süreci

  Muayene gününüz geldiğinde hekiminiz tarafından gerçekleştirilen tanının ardından size en uygun tedavi şekli belirlenir ve tedaviniz hakkında bilgilendirilirsiniz.

  Tedavi Süreci

  Tedaviye karar verdiğiniz an (aynı gün de olabilir) lazerle kıl dönmesi işleminizi gerçekleştirebiliriz ve müdahale olduğunuz aynı saat içerisinde evinize dönebilirsiniz.

  Randevu Alma

  Dilerseniz 444 8 623 numaralı çağrı merkezinden randevu alarak ya da 0505 403 79 59 numaralı WhatsApp üzerinden hızlı bir tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

  Anlaşmalı Kurumlar

  Anlaşmalı Kurumlar


  Hızlı Randevu

  Whatsapp