• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

Pilonidal sinüs, 1833 yıllarında Herbert Mayo tarafından tanımlanarak, birçok teori sonucu Hodge’nin pilus (kıl) ve nidus (yuva) kelimelerinin birleşimi olan pilonidal kelimesini kullanarak isimlendirdiği ve ortaya çıkartmış olduğu bir makat hastalığıdır. Yine 80’li yıllarda konjenital yani doğuştan gelen bir rahatsızlık olarak düşünülse de edimsel olduğu (sonradan kazanılan) birçok teori sonrasında kabul
edilmiştir.

Kıl dönmesi hastalığına, kıl yuvası adını vermek daha doğru olacaktır. Çünkü pilonidal sinüs olarak adlandırılan ismi aslında, kıl dönmesinden ziyade kılların, vücudun dış yüzeyinden, cilt altına yerleşmesi olayına verilen isimdir. Özellikle genç nüfus hastalığı olarak da bilinir. Erkekleri çok daha fazla ilgilendiren fakat genç kadınlarda da görülebilen bir makat hastalığıdır.

Pilonidal sinüs, vücutta, özellikle ense, sırt, bel, saç gibi kıl yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerden dökülen kılların, intergluteal sulkus olarak adlandırılan iki kalça arasındaki çukur bölgede oluşum gösterir. Derinin üzerinden vücut içerisine doğru kılların batması ile meydana gelerek, bu bölgede cilt altına giren kılların kistik bir yapı oluşturması ile reaksiyon göstererek gelişmesidir.

Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur?

Kıl dönmesi oluşumunu, okumuş olduğunuz metin üzerinden çok daha kolay ve anlaşılır bir şekilde ifade etmek mümkün olacaktır. Vücudun dış yüzeyinden deri altına giren kıl parçacıkları, belirtmiş olduğumuz bu iki kalça arasındaki çukur bölgede, yabancı cisim muamelesi görmektedir. Vücut dışarıdan gelen her türlü yabancı cismin ilerlemesini engellemek amacı ile savunma sistemini çalıştırıp, kendini korumak amaçlı, hücrelerini o bölgeye göndererek, bu cismi sınırlandırıp kapsül içerisine alır. Böylelikle cilt altına giren kıllar bir arada tutulup, bir kapsül içerisinde sınırlandırılır. Sınırlandırılmış olan bu kıl parçacıkları, deri altında yuva oluşturmaya başlar.

Savunma amaçlı, vücudun yabancı cismin parçalanmasına yönelik olarak bir sıvı oluşturur. Oluşan bu reaksiyonel sıvı, bölgedeki kıl giriş deliklerinden, zaman zaman dış bölgeye doğru akıntı tarzında bir belirti gösterir. Bazen de dışarıya hiçbir şekilde akıntı vermeden, bölgede hastanın fark ettiği sertlik, şişlik ya da apse oluşumu gibi bulgu gösterebilmektedir. Bölgede belirti vermiş olmasa dahi bile, kıl dönmesi rahatsızlığı tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Kıl dönmesi tedavisi için zaman geçmeden, genel cerrah hekimlerinin ya da makat hastalıkları alanında uzmanlaşmış olan proktoloji hekimlerine başvurmak gerekir.

Kıl Dönmesi, Kıl Batması Mıdır?

Kıl dönmesi, kıl batması ile sıklıkla karıştırılan bir konu olarak kafalarda yer edinmiştir. Bilinmesi gerekir ki kıl dönmesi ve kıl batması birbirinden çok daha farklı yapıya sahip olan rahatsızlıklardır. Ne kadar farklı olsa da halk arasında, aynı çağrışımı uyandıran konu olarak yer almaktadır. Hâlbuki cilt rahatsızlığı olmalarının dışında bu iki rahatsızlık birbirinden tamamen ayrı olan hastalıklar arasında yer alır. Mahrem bölgeyi temizleme amacı ile yapılan tıraş ya da ağda kullanımı sonrasında cilt üzerine çıkamayan tüylerin yaratmış olduğu durumlarda kıl batması meydana gelmektedir. Kıl dönmesi ise; duş sırasında ya da başka nedenlerden kaynaklı olarak sırt, bel, ense, boyun gibi bölgelerden dökülerek makat bölgesi üzerine gelen kılların, vücut hareketleri ya da dış baskı ile kılların cildi delerek, deri altına yerleşip kistik bir yapı oluşturmasıdır. Bu nedenlerden anlaşılacağı gibi kıl dönmesi ve kıl batması birbirinden farklı yapılarda oluşan rahatsızlıklardır.

Makat hastalıkları beklenilmesi ile kendiliğinden iyileşme sağlayabilen hastalıklardan değildir. Bu nedenle tüm makat ve çevresinde yaşanılan belirti ve şikâyetleri yaşadığınız an öncelikli olarak alanında uzman olarak hizmet sunan Proktoloji Hekimlerine başvurmanız tavsiye edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kıl dönmesinde yaş aralığı var mı?

Kıl dönmesi yaş ayrımı yapmaz. Fakat bilinmesi gerekir ki ergenlik döneminden başlayarak sıklıkla 15-40 yaş aralığında görülmesi yüksektir.

Kıl dönmesi vücudumuzun hangi bölgelerinde çıkar?

Kıl dönmesi hastalığı sıklıkla kuyruk sokumunda ortaya çıkar. Bunun dışında nadiren de olsa bacak, göbek deliği, kasık bölgesi, yüz ve koltuk altında da görülebilmektedir.

Oturarak çalışmak kıl dönmesi rahatsızlığı yapar mı?

Oturarak çalışan kişilerde makat bölgesine yapılan baskıdan dolayı bölgede biriken kılların hareket ile cilt içerisine girmesinden kaynaklı olarak daha sık görülmektedir.

Kıl dönmesinin bitkisel tedavisi mümkün müdür?

Kıl dönmesi hastalığı kendiliğinden geçebilen bir hastalık değildir. Bu nedenle doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. Bitkisel çözümler tek başına tedaviye olanak sağlamamaktadır.

WhatsApp Hemen Ara