Kıl Batması Nedir? Kıl Dönmesi ile Arasındaki Fark Nedir?

Kıl Batması ile Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl batması ile kıl dönmesi toplumda sıkça karıştırılan iki farklı fakat aynı zamanda benzer yanları olan rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. İki rahatsızlığın arasındaki en bariz fark kısaca şu şekilde açıklanabilir: Kıl batması, vücutta var olan kılların deriden dışarıya çıkamaması ve buna bağlı olarak içi iltihap dolu bir şişliği oluşturabilecekken, kıl dönmesi ise vücuda dışarıdan giren kılların çoğunlukla kuyruk sokumu bölgesinde birikerek zamanla deriden içeriye giriş yapması ve bölgede apse oluşumuna sebebiyet vermesi olarak açıklanabilir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Olur İzlemek İçin Tıklayınız

KIL BATMASI NEDİR?

Kıl batması, vücutta alınan kılların çıkma aşamasında çıkamaması ve deri altında kalarak oluşum gösterdiği bölgede iltihap oluşturmasıdır. Kıl batması her zaman iltihap oluşumuna sebep olmadan kendiliğinden de düzelebilip, deri altından çıkabilir.

Hem kadınların hem de erkeklerin sıkça dert yandığı kıl batması rahatsızlığı çoğunlukla yapılan yanlış kıl alma uygulamaları sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ağda, jilet, elektrikli epilasyon uygulamalarının sonucunda bu rahatsızlık ile karşılaşılabilir. Kadınların, kıl batması oluşumundan özellikle pürüzsüz görünümü bozması sebebiyle daha çok dert yandıkları gözlemleniyor.

Ameliyatsız Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisinin Avantajlarını Okumak İçin Tıklayınız

Kıl batması, oluşum gösterdiği noktada kızarıklık, şişlik ve kaşıntı gibi belirtiler verebilir. Çoğunlukla; bölgede sık sık kıl temizliği yapılması, kılların alınma aşamasında yanlış yöne doğru alınması, cildin yağlı olması, aşırı terleme, kullanılan dar kıyafetlerin sıkça tercih edilmesi kıl batması oluşma nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kıl batması çoğunlukla erkeklerde; boyun, çene ve yanakta görülebiliyor. Kadınlarda ise kıl batması genellikle; koltuk altı, genital bölge ve bacaklarda gözlemlenebilir.

KIL DÖNMESİ NEDİR?

Kıl dönmesi yani plonidal sinüs, vücudun herhangi bir bölgesinden veya dış etmenlerden kaynaklı cilde ulaşabilen kılların, vücutta herhangi bir çatlak, yara ya da tamamen bulunduğu bölgede uzun süre kalması sebebiyle zamanla vücudun içine yerleşmesinden dolayı çoğunlukla kuyruk sokumu bölgesinde oluşum gösterir. Nadir olarak da vücudun; koltuk altı, boyun, kasık, yüz, bacaklar ve göbek çevresinde de varlık oluşturabilir.

Kıl Dönmesi Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Bu kıllar, çoğunlukla vücudun ense, bel, saç veya sırt bölgesinde çoğunlukla yoğun olmasından kaynaklı olarak dökülebilir. Dökülen bu kıllar, iki kalça arasındaki bölgeye yerleşim gösterir. Bu yerleşim sonucunda, oradaki kılların fark edilmemesi halinde zamanla bölgeye düşüp yerleşen kıl veya kıllar cilt dokusunun altına bir çatlak ya da yaradan veyahut cilde matkap gibi tabir edebileceğimiz bir temasla giriş sağlarlar. İnsan vücudu yabancı madde olarak gördüğü bu kılları bir savunma sistemi olarak tanımlayabileceğimiz bir nedenle oluşturduğu kapsül içine hapseder. Vücut, içine giriş sağlayan ve yabancı madde olarak tanımladığı bu kılları oluşturduğu kapsülün içinde parçalamak için de kapsülde bir sıvı üretimine başlar.

Kıl dönmesi vücutta oluşum gösterdiği ilk anda ne yazık ki fark edilmesi çok zor bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla bunun sebebi, kıl dönmesi rahatsızlığının kıl batması durumu ile karıştırılmasıdır. Veya ilk oluşum sürecinde hastaya çok fazla rahatsızlık ya da şikâyet vermemesinden kaynaklı hastalar durumun ciddiyetini pek fazla göremeyebilirler. Fakat kılların içinde bulunduğu bu içi sıvı dolu kapsül zaman ilerledikçe şişmeye ve bölgede sertlikle birlikte ağrı oluşturmaya başlayabilir. Ya da içi sıvı dolu kapsülden, var olan sıvının dışarıya doğru akmaya başlamasına sebebiyet verir. Akıntı çoğunlukla sarı renkli ve kötü kokulu olup oluşan bölgedeki çamaşıra bulaşmasıyla gözlemlenebilir. Bununla birlikte vücutta oluşan bu iltihaplı akıntı, enfeksiyonun arttığı dönemlerde kişi de halsizlik ve ateş gibi şikâyetlerin oluşmasına da neden olabilir.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesinin oluşmasına sebebiyet veren birçok etken bulunmaktadır. Özellikle vücudun bazı bölgelerinde var olan kılların oldukça yoğun olması ve düzenli aralıklarla bölgenin temizlenmemesi kıl dönmesinin başlıca sebeplerinden birisidir. Çoğu hastalığın temel sebebi olabilecek “hijyen” olgusu bu hastalıkta da karşımıza çıkmaktadır. Hastanın kişisel bakımına dikkat ediyor olması, hastalığın oluşma riskini önemli ölçüde düşürmektedir. Lakin bölgede bulunan kılların “jilet” yardımı ile temizlenmesi kıl dönmesinin oluşmasına engel değil, sebep olabilir. Kişi bir hijyen ve temizlik sağlama aracı olarak gördüğü jileti kullanarak aslında kılların vücutta daha sert çıkmasına neden olmaktadır. Jilet sebebiyle daha sert ve gür çıkan kıllar, dökülüp vücudun kuyruk sokumu bölgesine yerleştiğinde cilt dokusunun içine daha kolay giriş yapabilmektedir. Ayrıca jilet kullanımı bölgedeki kılları sert çıkarmakla birlikte bölgedeki kıl yoğunluğun artmasına da ciddi anlamda olanak sağlamaktadır.

Kıl dönmesinin kişide görülme sebebi çoğunlukla dökülen vücut kılları olması ile birlikte dış etmenlerden de kaynaklı olabileceği gözlemlenmiştir. Bu sebeple vücut temizliğine gösterilmesi gereken özen kullanılan çamaşırlara da gösterilmelidir. Bununla birlikte dar kıyafetlerin günlük yaşantıda sıklıkla kullanılıyor olması ayrıca vücutta özellikle kuyruk sokumu bölgesinde gereken hijyenin sağlanamıyor oluşu, kıl dönmesi rahatsızlığına yol açabilmektedir.

Bununla birlikte kıl dönmesinin vücutta oluşmasına zemin hazırlayan bir diğer faktör de aşırı terleme sebebiyle vücudun uzun süre nemli kalmasıdır. Aynı zamanda obezite rahatsızlığına sahip olmak, günlük yaşamda çok fazla hareket etmemek hatta uzun süre oturmak kıl dönmesinin vücutta oluşması için gerekli ortamı oluşturabilmektedir. Özellikle oturarak çalışan meslek grupları (şoför, memur, pilot vb.) hastalığın oluşum sebebini istemeden de olsa gerçekleştirmektedirler. Lakin yapılan araştırmalara göre, dik bir şekilde oturmanın kıl dönmesi rahatsızlığının vücutta görülme olasılığını belli bir miktarda azalttığı sonucuna varılmıştır.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Tedavi sürecinin ertelenmesiyle vücutta bulunan kıl dönmesi rahatsızlığı, zamanla akıntı ve şişlikle birlikte sert ve içi apse dolu bir oluşuma dönüşebilmektedir. Hastaların bir kısmı ne yazık ki vücutlarında fark ettikleri bu oluşumun kendi kendine geçebileceği yargısıyla tedaviyi ertelemektedir. Lakin bilinmesi gerekir ki, kıl dönmesi oluşumu ne yazık ki kendiliğinden geçmez. Kendiliğinden geçmediği gibi bir müddet sonra, hastanın günlük yaşantısını da oldukça zorlaştırabilir, günlük yaşam konforunu ciddi anlamda düşürebilir. Bu sebeple muhakkak kıl dönmesinin bulunduğu iltihaplı kesenin bölgeden bir Proktoloji uzmanı tarafından belirlenen tedavi yöntemi ile çıkarılması gerekir.

Günümüzde uygulanan modern tedavi yöntemlerinden ameliyatsız lazer tedavisi, kıl dönmesi gibi makat hastalıklarının ortadan kaldırılmasında hastalara büyük avantajlar sağlamaktadır. Hastalar, herhangi bir tahlil yaptırmaya gerek duymadan, ayaktan tedavi imkanı sunan bu tedavi yöntemi ile hızlı bir şekilde iyileşme sağlayabilirler. Tedavi öncesinde aç mı yoksa tok mu olduklarının bir önemi yoktur. Narkoz ya da kesi-dikiş uygulamalarının kullanılmadığı lazer tedavisinde müdahale işlemi 5-8 dk kadar kısa bir sürede tamamlanır.

Leave a reply