Anüs Estetiği Nedir? - Avrupa Cerrahi Tıp Merkezi

Makat (Anüs) Estetiği Nedir?

Anüs Estetiği , makat bölgesinde uygulanır. Dışkının kontrollü bir şekilde dışarıya atımını sağlar. Bu bölgede dışkı kontrolünü sağlayan ve anal kanalı çepeçevre saran kaslar bulunmaktadır.

Makat şekil bozuklukları, hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Göz önünde bir yerde bulunmadığı için insan vücudunun diğer bölgeleri kadar estetik kaygı güdülmese de; kimi bireylerde, görüntüsü nedeniyle oldukça önemsenebilir.

Bazı hastalar, pürüzsüz bir makata sahip olma hayaliyle anüs estetiğine başvursa da, ne yazık ki anüsün pürüzsüz bir hale gelmesi için yapılan müdahaleler, doğal yapısını olumsuz etkileyebilir. Hastanın makatında anormal bir daralma yaşanabilir, bu da dışkılama zorluğunu beraberinde getirir.

Anüs Dokusunda Bozulmalar Neden Olur?

Makat hastalıklarının geleneksel yöntemlerle ameliyat edilmesi veya ıkınmayı arttıran olaylar, anüsün fiziki görüntüsünü bozabilir. Ayrıca, travmalar ve hastalıklar nedeniyle oluşan tahribatlar da, makat görüntüsünü olumsuz etkileyebilir.

Anüs estetiği gerektiren diğer durumlar şu şekilde özetlenebilir:

 • Polip adı verilen et beni kabarıklıkları
 • Hemoroidler ve anal fissüre bağlı olarak gelişen sentinel pile veya skin tag isimli nöbetçi meme
 • Klasik hemoroid ameliyatları sonucu oluşan deformiteler
 • Anal bölgede dermatitler veya folikülit gibi iltihaplanmalar
 • Kaza nedeniyle oluşan yaralanmalar
 • Tekrarlayan HPV enfeksiyonları ve bu nedenle yapılan tedaviler
 • Anal seks ya da anüse yabancı cisim sokmak gibi durumlarda da, anüs estetiği gerekebilir. Özellikle anal seks yapan bireylerde, sfinkter kaslarda oluşan gevşeme nedeniyle gaz veya dışkı kaçırma gibi problemler görülebilir.

Hemoroid hastalığı bulunan bireyler, ağrıların yanı sıra, hemoroid nedeniyle makattan sarkan dokulardan da rahatsızlık duyabilir. Hemoroid ve fissüre neden olan bu durumların ortadan kaldırılması, anal estetik operasyonuyla aynı seansta gerçekleşebilir. İşlemde, hem hemoroidi oluşturan unsurlar hem de makat çevresinden sarkan dokular tedavi edilir.

Makat (Anüs) Estetiği Nedir?

Anüs Sarkması Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda belirtilen nedenler, zaman zaman anüs bölgesinde polip oluşmasına neden olabilir. Söz konusu polipler nedeniyle, kişiler makat bölgesini özenli bir şekilde temizleyemeyebilir. Tuvalet sonrası kişinin iç çamaşırlarında, kirlenmeyle kendini gösterir. Özellikle yaz aylarında makat derisi tahriş olabilir.

 • Anüs ve çevresinde kaşıntı
 • Tuvalet sonrası şişlik hissi
 • Anüste ıslaklık hissi ve kötü koku
 • Ciltte çatlaklar ve yaralar
 • Otururken büyük memelerin ezilmesiyle oluşan ağrı

Kişiye rahatsızlık veren belirtilerin yanı sıra, bireyler, cinsel ilişki esnasında, partnerinin anüs ve çevresindeki kirliliğinden rahatsızlık duyabilir. Bu da, makat görüntüsünde problem olan kişilerin özgüvenini büyük oranda etkileyebilir. Bu nedenle bu tür sorunlarla baş edemeyen bireylerin, tedavi olması oldukça önem arz eder. Günümüzde bireylerin başvurduğu makat estetiği sayesinde, kişilerin zaman zaman psikolojisine bile tesir eden makat şekil bozuklukları, sorun olmaktan çıkmaktadır. Doğru tedavi yöntemleriyle anüs, fiziksel anlamda eski görüntüsüne kavuşabilir.

Makat (Anüs) Estetiği Nasıl Yapılır?

 • Makat estetiğinde hastanın durumuna göre tedavi yöntemleri uygulanır. Bu yöntemler; lazerli metot, elektrokoter, radyo frekans ve cerrahi olmak üzere dört grupta incelenebilir.
 • Anüs estetiğinde lokal anestezi uygulandıktan sonra, bölgedeki şekil bozukluklarına müdahale edilir.
 • Ancak anüs ve çevresindeki fiziksel bozukluklar, makat hastalıkları nedeniyle oluşuyorsa, öncesinde bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir.
 • Makat hastalıkları (hemoroid, fissür, fistül, makat sarkması vb.) modern metotlarla tedavi edildiğinde, kişi aynı gün evine veya işine dönebilir. Tedavi sonrası, hastanın hijyen kurallarına dikkat etmesi büyük önem taşır.
 • Avrupa Cerrahi Tıp Merkezi’nde makat estetiği yaptıran hastaları, konforlu bir tedavi süreci beklemektedir.
 • Tedavi süresi 10 ila 15 dakika arasıdır.
 • Makat hastalıkları alanında uzman hekimler, muayene ve tedaviyi aynı gün içinde gerçekleştirir.
 • Anüs estetiği esnasında hastaya narkoz uygulanmaz. Tedavi, yalnızca lokal anestezi ile gerçekleştirilir.
 • İşlem esnasında ve sonrasında, herhangi bir ağrı hissedilmez.
 • Modern metotlarla gerçekleştirilen anüs estetiği işleminde, bölgeye hiçbir dikiş veya kesi atılmaz. Böylelikle hastanın dokuları korunmuş olur.
 • Klasik yöntemlerle yapılan ameliyatlar sonrası oluşan iltihaplanma ve apseler meydana gelmez.
 • Kalp, diyabet, karaciğer gibi kronik rahatsızlıklar, tedavi olmak için herhangi bir engel teşkil etmez.

Anoplasti Nedir?

 • Anoplasti ‘yeniden yapmak’ anlamında kullanılan bir tabirdir. Anoplasti ise makatın yeniden yapılması olarak açıklanabilir. Anal bölgedeki fonksiyon kayıplarının düzeltilmesi için anoplasti işlemi gerekmektedir. Anal estetik dendiğinde, her ne kadar birinci öncelik estetik gibi görülse de, işlem esnasında makatın fonksiyonel durumuna bakılarak karar verilir. Anal estetik, makatta görüntü kirliliği yaratan durumların ortadan kaldırılması amacıyla yapılırken; anoplasti ise makat fonksiyonlarını düzeltmek için kullanılır. Anoplastide sarkan iç ve dış hemoroidler varsa, onlar da tedavi edilir. Kas kayıpları nedeniyle oluşan inkontinans veya aşırı daralmalar nedeniyle tuvalet yapamama gibi durumlarda, cerrahi tedavi gerekebilir.

Makat Estetiği İçin Önerilen Videolar

Ameliyatsız Makat Estetiği Tedavisinin Avantajları

Ameliyatsız makat estetiği tedavisi 5-8 dakika sürer.

Diş dolgusu yaptırmak gibi hızlı ve yatış gerektirmeden gerçekleştirilir.

Narkoz uygulaması yoktur. Lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma yapılır.

Kişinin herhangi bir ön hazırlık yapmasına gerek kalmamaktadır.

Ek bir tetkik ya da tahlil istenmez. İşlem sırasında hastanın bilinci açıktır.

İşlem sırasında ve sonrasında hissedilen ağrı miktarı çok azdır.

Kesi ya da dikiş gibi ameliyat uygulamalarına yer verilmediği için anal bölgede doku zararı yaşanmaz.

Klasik cerrahi ameliyatlarda anüs içerisinde tampon yerleştirilirken ameliyatsız tedavide bu uygulama bulunmaz.

Tedavinin hemen ardından kişi gündelik yaşantısına dönebilir.

Sistemik ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler de rahatlıkla ameliyatsız lazer tedavisi olabilir. Tansiyon, şeker, kalp rahatsızlığı olan hastalar düzenli kullandıkları ilaçlarını kullanmaya devam edebilir.

Ameliyat sonrasında görülen gaz kaçırma, dışkı tutamama gibi komplikasyonlar uyguladığımız ameliyatsız tedavi yöntemlerinde yaşanmamaktadır.

Hastalar aynı gün içerisinde hem muayene hem tedavi olabilir.  Ameliyatsız anüs estetiği tedavisinden sonra kişi sosyal ve iş hayatına dönebilir.

Neden Avrupa Cerrahi'yi Seçmeliyim?

Makat estetiği ameliyatı önerilen hastaları 17 yıllık bilgi birikimimizle ameliyatsız lazer temelli tekniklerle tedavi ediyoruz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

Bizimle İletişime Geçin

  Anlaşmalı Kurumlar

  Anlaşmalı Kurumlar

  Avrupa Cerrahi’de Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor?

  Online Görüşme

  Doktorlarımızla görüntülü konuşmak için hemen,

  online görüşme formunu doldurun.
  <
  <

  Muayene Süreci

  Muayene gününüz geldiğinde hekiminiz tarafından gerçekleştirilen tanının ardından size en uygun tedavi şekli belirlenir ve tedaviniz hakkında bilgilendirilirsiniz.

  Tedavi Süreci

  Tedaviye karar verdiğiniz an (aynı gün de olabilir) lazerle Makat estetiği işleminizi gerçekleştirebiliriz ve müdahale olduğunuz aynı saat içerisinde evinize dönebilirsiniz.

  Randevu Alma

  Dilerseniz 444 8 623 numaralı çağrı merkezinden randevu alarak ya da 0505 403 79 59 numaralı WhatsApp üzerinden hızlı bir tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Makat Estetiği Nasıl Yapılır?

  Makat çevresine lokal anestezi uygulanarak sarkan yapılar lazer yardımı ile tedavi edilir.

  Makat Estetiği Tedavi Sürecinde Ağrı Ya Da Acı Hisseder miyim?

  Hayır, ameliyatsız makat estetiği tedavisi ağrısız ve acısız uygulanan bir yöntemidir.

  Makat Estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir?

  Merkezimizde uyguladığımız ameliyatsız makat estetiği tedavisinin hemen ardından normal yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Yatış gerektirmeyen ameliyatsız fissür tedavisi sayesinde işlem olduğunuz aynı saat içerisinde evinize yürüyerek dönebilir ve iyileşme sürecinizi ayakta geçirirsiniz.

  Makat Estetiği Neden Yapılır?

  Makat bölgesinde dışkılama sırasında zorlamalara ya da devamlı kullanımında oluşan tahrişe veya travmalara bağlı gelişen deformasyonların tedavi edilmesi için yapılır.


  Hızlı Randevu

  Whatsapp