Fistül Neden Olur? Fissür Ve Fistül Arasındaki Fark Nedir?

Fistül Neden Olur?

Fistül neden olur, sorusunun cevabını verebilmek için öncelikle hastalığın oluşum süreçlerine daha yakından bakmak gerekir. Fistül rahatsızlığının ilk safhalarında makatta şişlik, makatta ve makat çevresinde ağrı, makatta kızarıklık, makatta kaşıntı, yüksek ateş, halsizlik gibi belirtiler görülebilir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fistül Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Fistül nedir, fistül neden olur denildiğinde akla ilk gelen açıklama kabarık yapılı olan dokular arasında oluşan istenmeyen kanal yoludur. Anal fistül denildiğinde ise makat bölgesi üzerinde anal bölge içerisinde, kalınbağırsağın çıkış yeri olan rektum ile anal bölgedeki istenmeyen yol nedeni ile ortaya çıkan tünel ve tünelciklerin oluşmasıdır. Bu oluşan tünellerin açmış olduğu istenmeyen yol, bağırsak hastalıklarından ya da makat bölgesinde oluşabilecek olan ve hastaya oldukça rahatsızlık hissi yaratan apsenin kendiliğinden delinmesi sonucunda oluşmasıdır. Veya sıklıkla yaşanılan klasik yöntem ile uygulanan cerrahi operasyon sonucunda sonuç vermeyen ameliyat işlemlerinin gerçekleşmiş olmasıdır. Fistül, erkek bireylerde daha çok gözlemlenir ve sıklıkla karşılaşılan yaş aralığı 30-40 yaşları arasıdır.

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Fistülün Oluşum Nedenleri

Bu hastalığın ortaya çıkması için öncelikli olarak makat etrafında bir enfeksiyonun yer alması gerekir.  Fistül neden olur sorusunun cevapları arasında bu enfektenin etkisi ile dışkılama esnasında makatın normal şartlarda olan çalışma sistemini yerine getiremeyip, dışkılamanın zorlu ıkınmadan kaynaklı olarak mukozal yapının iç tabakasında sürtünme nedeni ile oluşan küçük çatlaklardan ve ya cilt dokusu üzerindeki mikroorganizmaların vücuda girmesi sonucunda, hassas olan makat bölgesinde apse ve apselerin oluşmasına yol açabilir.

Fistül Çeşitleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Fissür ve Fistül Nedir?

Fissür ve Fistül hastalıkları birbirleri ile karıştırılan ve aslında birbirlerini de etkileyen hastalıklardır. Fissür halk arasındaki adı ile makat çatlağı, makat bölgesinde oluşan genel anlamı ile yırtığa veya yaraya verilen isimdir. Fissür hastalığı bilinmesi gerekir ki makat ve makatın dışında, çatlak şeklini alan ve kişiye oldukça rahatsızlık hissi vererek, belli bir şekilde belirtiler gösteren hastalık anlamına gelmektedir. Fistül neden olur sorusunun yanıtından farklı olarak, zorlanmaya dayalı olarak oluşan çatlakların ortaya çıkış şeklidir. Bu zorlanma sıklıkla kabızlık veya kronik ishal ataklarının oluşması ile gerçekleşmektedir.

Makatta fissür rahatsızlığı kişiye oldukça ağrı, kanama, sızı, şişlik tarzında belirtiler verebilmektedir. Rahatsızlığının vermiş olduğu ağrılara dayanması güç hale gelebilir. Özellikle tuvalet zamanında yaşanılan bu sancılı süreç nedeni ile hasta tuvaletini bile geciktirebilmektedir. Bu gibi problemler kabızlığın beraberinde getiren makat hastalıklarının vermiş olduğu sorunları daha da ileriye taşıyabilmektedir. Bu nedenle makat bölgesi ile yaşanılan tüm şikâyetleri göz ardı etmemek gerekir.

Bu rahatsızlık akut ve kronik halde makat bölgesinde yer alabilmektedir. Öncelikli olarak aniden ortaya çıkan, gelişen akut haldeki anal fissür hastalığı yaşayan kişiler, mutlaka alanında uzman olan proktoloji hekimleri tarafından tedavi olması gerekmektedir. Fakat geciktirilen her hastalıklarda olduğu gibi makat çatlağı hastalığında da kronik hale gelmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle belirti ve şikâyetlerin artması oldukça yaygın olarak görülür.

Fissürden ayrı olan bir diğer karmaşık yapıda yer alan makat hastalığı ise anal fistül oluşumudur. Fistül neden olur diye sorulduğunda bilinmelidir ki fstül; iki doku veya organ arasında istenmeyen bir kanal yolunun oluşmasıdır. Bu oluşum sıklıkla zorlanmaya bağlı olarak yapılan çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak, dışkının çıkış yerinde normal yolun dışında farklı bir yol izleyerek ortaya çıkmasıdır. Fistül zorlanmadan kaynaklı olarak istenmeyen kanal yolunun oluşması ile ilerleyen dışkının bölgede iltihabik olarak gelişen apse oluşumu ile karşılaşılmaktadır. Makat çatlağı ve anal fistül hastalığı birbirinden çok farklı yapıda oluşum gösteren hastalıklardır. Tek benzerlik yanları ise makat bölgesinde gerçekleşmesidir. Bu nedenle birbirinden farklı oluşum yapısı ve belirti göstermesi nedeni ile iki hastalığında mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Leave a reply