Makatta Yanma ve Batma Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Makatta yanma ve batma gibi belirtiler birçok farklı hastalık veya durumun işareti olabilir. Anal fissür bu semptomların yaygın bir nedenidir. Bu durum, anüs çevresindeki deride ağrı, yanma ve batmaya neden olabilen küçük yırtıklarla karakterizedir.

Bir başka olası neden de hemoroid olarak da bilinen basurdur. Hemoroid, anüs içindeki veya çevresindeki damarların şişmesinden kaynaklanır ve genellikle kaşıntı, yanma ve batmaya neden olur.

Trombozo hemoroid adı verilen bir durum, hemoroiddeki damarlar pıhtılaştığında ortaya çıkar ve bu da şiddetli ağrı, yanma ve batmaya neden olabilir.

Genital siğiller ( kondilomlar) anüs çevresindeki deride oluşan ve kaşıntı, yanma ve batmaya neden olabilen siğillerdir.

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), bağırsak hareketlerini etkileyen ve bazen anüste yanma veya batma hissine neden olabilen bir sindirim bozukluğudur.

Bu semptomlar kişiden kişiye değişebilir ve altta yatan nedenin doğru bir şekilde değerlendirilmesi için proktoloji doktoruna muayene olmanız önemlidir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Basur Tedavisi Nasıl Olur İzlemek İçin Tıklayınız

Makat Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Makat kaşıntısını hafifletmek ve rahatlamak için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir:

Pamuklu iç çamaşırı giymek, cildin hava almasını sağlayarak kaşıntıyı azaltır. Dar, sentetik iç çamaşırlarından kaçınılmalıdır.

Baharatlı yiyecekler, alkol ve kafein gibi tahriş edici yiyecek tüketimi minimuma indirilmelidir, kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Makat bölgesini nazikçe kurulamak ve tuvalet sonrası temizliğe özen göstermek önemlidir.

Makat bölgesini nemlendiren krem veya losyon kullanmak, cildin kurumasını engelleyebilir ve kaşıntıyı hafifletebilir. Parfüm içermeyen ve alkol içermeyen ürünler tercih edilmelidir.

Makat bölgesini nazikçe ılık su ile yıkamak, kaşıntıyı azaltabilir. Ancak sık sık yıkamaktan kaçınılmalıdır, çünkü bu cildi kurutabilir ve kaşıntıyı artırabilir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Basur Tedavisi Nasıl Olur İzlemek İçin Tıklayınız

Makatta Kanama Neden Olur Yazımızı okumak için Tıklayınız

 

Leave a reply