Makatta Yanma ve Batma Belirtileri

Makat Hastalıkları Neden Olur?

Makatta yanma ve batma tıp dilindeki ismi ile geçen anüs bölgesinde yaşanabilecek bir takım şikâyetler arasında yer alır. Bu şikâyetler makat ve etrafında gerçekleşebilecek olan makat hastalıklarının başlamasına zemin hazırlamış olurlar. İnsan vücudunda makat, oldukça hayati bir öneme sahip olana organımızdır. Çünkü günlük besin ihtiyacımızı karşılamamız sonrasında sindirim en son kanal olarak tamamlandığı yerden çıkışın gerçekleştiği alandır. Besinlerin yedikten sonraki sindirim son evresinde artık fazlalık olarak dışkı ile atıldığı bölüm olan makat ve çevresi, oldukça hassas bir yapıya sahiptir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Basur Tedavisi Nasıl Olur İzlemek İçin Tıklayınız

Makat Bölgesinde Yer Alan Hastalıklar

Makat bölgesi belirttiğimiz gibi kişinin yaşamsal faaliyetlerini devam ettirme noktasında oldukça önem taşıyan bir organımızdır. İstemli ve istemsiz olarak iki ayrı kas sisteminden oluşarak, ihtiyacımız olan dışkılama ve gaz çıkartma salınımını gerçekleştirebilen kaslar yer almaktadır. Bu nedenle bölgede yaşanılan tüm şikâyetler, sorunlar ve sıkıntılar en ufak bir darbe bile kişinin, günlük yaşam akışını sekteye uğratabilmektedir. Dışkılama esnası sırasında gerçekleşen ağrı, yanma, batma, kanama, kaşıntı, tahriş gibi bir takım şikâyetler makat bölgesindeki hastalıkların habercisi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Çünkü bu belirtiler makat bölgesinde yaşanılan hemoroid( basur), anal fissür (makat çatlağı), anal fistül (perianal fistül), kıl dönmesi (pilonidal sinüs), makat apsesi gibi hastalıkların belirteci olarak yaşanabilmektedir. Çoğunlukla kabızlık ve ishal ataklarını da sıklıkla yaşıyor olmak da makat bölgesine vermiş olduğu ıkınmadan kaynaklı zorlanarak yapılan her dışkılama sırasında makatta  yanma ve batma, ağrı, tahriş ve hafif kanmalara neden olabilmektedir.

Ameliyatsız Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Toplumca sıklıkla bilinen makat bölgesinin hijyenin aslında kendini çok kolay yenileyebilen bir alandır. Bunun için temizliği bakımında da yalnızca su kullanılması, yeteri kadar hijyen sağlanmasına yardımcı olacaktır. Su harici başka bir özel temizlik ve bakım ürününe gerek kalmamaktadır.  Bilinmesi gereken en önemli kural ise makat bölgesinin temizliğine özenle önem gösterilmesidir. Makat temizliğinin düzgün yapılamıyor olması, bölgenin tüm bakteriyel enfeksiyonlarına karşı açık bir halde bulunuyor anlamına gelmektedir. Böylelikle gelişebilecek olan tüm hastalıkların önüne geçilip, engel olmak için mutlaka bölgenin hijyenine özen göstermek gerekmektedir.

Makat bölgesinde yaşanılan bu belirtileri bazen anüs çevresinde gerçekleşen hastalıkların tedavi sonucunda da karşılaşılabilir. Özellikle ameliyat ile tedavisi gerçekleşen tüm makat hastalıklarının sonrasında kesi ve dikişin izlerinin, yaraların açık bir halde olmasından kaynaklanan şikâyetleri de doğurabilmektedir.

Makatta yanma ve batma nasıl tedavi edilir?

Lazerla Anal Fistül Tedavisi Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Makatta ağrı, yanma, batma ve tahriş gibi belirti veren süreçler, hastanın günlük yaşantısını düzensiz hale getirdiği gibi bir yandan da psikolojik açıdan zorluk çektirerek, kişiyi oldukça yıpratabilmektedir. Makat ve çevresinde yaşanılan tüm sorunlar için toplumca doktora gitmekten maalesef ki çekinip, utanmaktayız. Bilinmesi gerekir ki makat bölgesinde yaşanılan tüm hastalıkların da yaşamış olabileceğimiz diğer hastalıklar gibi tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle öncelikli olarak alanında uzman olan ve yalnızca bu eğitime sahip olan Proktoloji hekimleri tarafından kesin tanı ve teşhis koyulması kişinin sağlığı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle çekinmeden, utanmadan mutlaka bir Proktoloji doktoruna başvurmak gerekir.

Ertelenen ve önemsenmeyen tüm hastalıklar gibi makat bölgesinde yaşanılan belirtiler de hastalıkların ileriki evrelere taşınmasına zemin açtığını unutmayınız. Makat bölgesinde yaşadığınız tüm belirtileri asla hafife almayınız. Unutmayınız ki altında yatan herhangi bir hastalığın olup olmadığının tanısını yalnızca doktorunuz belirleyecektir.

Leave a reply