Normal Doğum Sonrası Hemoroid Rahatsızlığı

Normal Doğum Sonrası Hemoroid Neden Olur?

Bayanlarda gebelik dönemi boyunca ve sonrasında bir takım rahatsızlıklar ile karşılaşmak mümkündür. Karşılaşılabilecek bazı durumlar, lohusalık döneminin oldukça zorlu geçmesine neden olabilmektedir. Gebelik ve doğum sırasında gelişebilecek bu rahatsızlıklar içerisinde normal doğum sonrası hemoroid hastalığı da yer almaktadır. Toplumumuzda sıklıkla karşılaşılan hemoroid hastalığının, yapılan araştırmalar sonucunda farklı çeşitlerde ve seviyelerde, doğum yapan her 3 kadından 1’inde görüldüğü ortaya konmuştur.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi İle İlgili Videoyu Görmek İçin Tıklayınız

Gebelik dönemi içindeyken ya da doğum sonrasında görülebilen bu makat bölgesi hastalığı, kişinin içinde bulunduğu fiziksel süreç nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Normal doğum sonrası hemoroid oluşmasına zemin hazırlayan ve belirtilerin gelişmesini tetikleyebilen bazı faktörler bulunmaktadır. Gebelikte anne karnındaki bebeğin varlığı, kişinin hareket kabiliyetini, oturup kalkması gibi temel faaliyetlerini kısıtlayabilmektedir. Karın içi basıncın zaman ilerledikçe makata ve makat bölgesine yayılması sonucu hemoroid oluşumu gözlenebilmektedir. Ayrıca doğum esnasında gerçekleşen ıkınma hareketi gibi makattaki basıncı arttıran durumlar da bölgedeki dokuların zarar görmesine ve hemoroid pakelerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Okumak İçin Tıklayınız

Gebelikte ve Doğum Sonrasında Hemoroidden Korunma

Gebelikte yaşanılan hemoroid hastalığında, bazı kişilerde doğum sonrasında bölgedeki basıncın azalması sayesinde iyileşme görülebilmektedir. Fakat her hemoroid aynı koşullarda yok olmayabilir. Her vaka farklı olduğu gibi gebelikte bu sorunla karşılaşmayıp doğumun ardından hemoroid oluşumu gözlemlenen birçok hastayla da karşılaşılmaktadır. Normal veya sezaryen ile yapılan doğum sonrasında hemoroid ile karşılaşmayı önleyebilmek için dikkat edilmesi gereken en büyük etken beslenmenin düzenli ve sağlıklı bir şekilde uygulanıyor olmasıdır. Normal doğum sonrası hemoroid oluşumunu engelleyebilmek için posa bakımından oldukça yüksek besinler tüketilmesi, bu dönemde lifli gıdalara daha çok ağırlık verilmesi, taze sebze ve meyvelerin mutlaka öğün aralıklarında bulundurulması gerekir. Tabi ki sindirim sisteminin, beslenme şekline uygulanan bu ek gıdalara alışabilmesi ve oluşabilecek şişkinlik ve gaz üretiminin önüne geçebilmek için birden değil yavaş yavaş beslenme düzenini değiştirmek gerekmektedir.

Hamilelikte Basur Neden Olur? Detaylar İçin Tıklayınız.

Gebelik döneminde ve doğumun ardından turunçgiller, organik sızma zeytinyağları ve probiyotik açıdan zengin olan yoğurt tüketiminin yanında, bol miktarda su ve sıvı besinler tüketilmesi gerekir. Bu tip önlemler, bağırsak hareketlerini arttıran, sağlıklı bir sindirim sisteminin sürekliliğini sağlayan ve sonucunda normal doğum sonrası hemoroid oluşumunun önüne geçebilmeyi sağlayan en önemli etkenler arasında yer alır. Bunların yanı sıra rutin haline getirilmiş tempolu yürüyüş ve egzersizlerle yapılan spor aktiviteleri de sindirim sistemini harekete geçiren faaliyetlerdendir. Tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında uzun süreli ıkınma hareketlerinde bulunmak hemoroid hastalığının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Sindirim sisteminde gelişecek olan sağlıksız durumların sonucunda görülen kabızlık şikayetinin de bu ıkınma hareketini tetiklediği bilinmektedir. Kabızlığa bağlı olarak yaşanılacak zorlanarak yapılan dışkılama, makattaki kasların basınç nedeniyle  zarar görmesine ve hemoroid oluşumuna zemin hazırlayacaktır.

Makat bölgesi hastalıkları alanında uzman bir Proktoloji doktoru tarafından hamilelik dönemi sırasında ve sonrasında da lazerle hemoroid tedavisi olunabilmektedir. Ameliyatsız yöntemler arasında yer alan lazer yöntemi; kişilere ayaktan ve yatış gerektirmeyen bir tedavi imkanı sunar. Lazer tedavisinde narkoz, kesi-dikiş gibi uygulamalara gerek duyulmaz. Yalnızca lokal anestezi kullanılarak uygulanır. Bu nedenle  hamile bayanlar ya da normal doğum sonrası hemoroid hastalığı görülen ve emziren anneler için de oldukça avantajlı bir tedavi yöntemidir.

Leave a reply