Kabızlık ve Hemoroid

Kabızlık problemi birden fazla rahatsızlık meydana getirmektedir. Bunlardan bir tanesi hemoroiddir. Kabızlık tuvalet alışkanlığını bozmakla beraber kişilerin dışkılama yaparken de ıkınması gerekecektir. Dolayısıyla da ıkınmak bağırsaklarda gevşeme meydana getirmekte ve hemoroid hastalığını oluşturmaktadır. Hemoroid oluşumunun en önemli nedeni tuvalette uzun vakit kalmak ve bu müddette de fazla ıkınmaktır.

Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. İnsanlar arasında “basur”olarak bilinir, ayrıca mayasıl olarak da anılmaktadır. Makat kanaması, makat bölgesinde ağrı ve bölgede dokunulunca hissedilen şişlik, akıntı ya da ıslaklık hissi ve makat kaşıntısı ile kendini gösterebilir. İç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılır. Zaman içerisinde anal bölge içerisine yerleşen genişlemiş haldeki toplardamar yumakları makatın dışına doğru taşarak hissedilir şekilde belirti verir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Kabızlık halinde dışkı bağırsak tarafınca zor itilir bu da ferdin karın kaslarını kasıp ıkınmasını gerektirir. Şiddetli ıkınmayla birlikte anüs civarında bağ dokusu zayıflar, toplar damarlar genişler ve basıncın artmasına sebep olur. Bu artış zaman içinde damarın genişlemesine varis halini almasına daha doğrusu hemoroid oluşmasına sebep olur.

Bazı kişilerde kabızlık sıkıntısı daha sık yaşanmaktadır. Kabızlık sıkıntısının çok daha çoğunlukla karşılaşılmasının temel nedenlerinden biri beslenmedir. Genetik yatkınlık ile beraber beslenme faktörü kabızlıkta önemlidir. Bireylerin ailesinde herhangi bir bağırsak sorunu görülmüş ise beslenmelerini düzeltseler bile bu sorun ile tekrar karşı karşıya kalabilirler.

Kabızlık Durumunu Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Kabızlık derdini en aşağı dereceye indirgeyebilmek adına az az ama sıkça beslenilmelidir. Bu konulara ayrıca ise yemek yerken lokmalar iyice çiğnenmelidir. Kuru meyveler, kuru yemişler çoğunlukla tüketilebilir. Kuru meyve olarak en etkilileri kuru kayısı ve kuru eriktir. Kabızlıkla uğraşan hastalar gün içerisinde minimum 1 saat hafif tempo yürüyüş yapabilirler. Bununla beraber probiyotik yoğurt, sebze, kuru bakla ve kabuklu meyve tüketilmesinde de fayda vardır.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Bunlar yapılmadığı taktirde uzun süreli kabızlık yaşanması ile birlikte hemoroid demek oluyor ki basur hastalığı bu bireylerde görülebilir. Kabızlık, aileyle ilgili yatkınlık, uzun devam eden ishal, baharat acı tüketimi, wc alışkanlıkları şeklinde birden fazla nedenlerden dolayı hemoroid rahatsızlığına neden olduğu ve bu davranış ve alışkanlıkların minimuma indirilmesi fazlaca önemlidir. Basur oluşmaya başladığında ıkınmaya, ağır yük kaldırmaya devam ederseniz bu konum ilerler ve sizi zor durumlara sürükler.

Ameliyatsız Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi

Hemoroid (basur) hastalığına günümüzde artık ameliyatsız tedavi imkanı sunulmaktadır. Hemoroid için uygulanan klasik cerrahi yöntemler ve ameliyatsız tedavi teknikleri arasındaki farklar oldukça açıktır.

Ameliyatsız hemoroid tedavisinde süre 3-5 dakikadır, ağrı minimaldir, tedavi uygulandıktan sonra hasta sosyal hayatına devam edebilir fakat aynı şeyi klasik cerrahi metot için söyleyemeyiz. Çünkü klasik yöntem uygulandıktan sonra istirahat süresi uzundur, hasta günlük toplumsal hayatına 10 güne yakın bir sürede ancak devam edebilir.

Klasik cerrahi ameliyat sonrasındaki ağrının şiddeti, hastanedeki yatış süresi ve oluşabilecek komplikasyonlar açısından ameliyatsız hemoroid tedavisi hastalar tarafından daha tercih edilir bir yöntemdir. İyileşme süresi ameliyatsız hemoroid tedavisinde oldukça hızlıdır, narkoza bağlı görülen semptomlar bulunmaz ve ameliyat korkusu yoktur ancak klasik cerrahi yöntemde genel anestezi uygulandığından hasta için narkoz riski taşımaktadır. Klasik cerrahi metot, genel anestezi yani narkoz ve hastanede yatış gerektirir. Ancak ameliyatsız hemoroid yönteminde hasta muayeneye geldiği aynı gün arasında tedavisi de gerçekleştirilir ve günlük rutinine geri döner.

Eğer Siz de Hemoroidinizden Kısa Sürede Kurtulmak İstiyorsanız Hemen Randevu Alın

Leave a reply