Hamilelikte Basur Neden Olur?

Hamilelikte Basur

Hamilelikte basur, çok sık gözüken, gebelik döneminde bayanları oldukça huzursuz edebilecek olan rahatsızlıklar arasındadır. “Hamilelikte basur neden olur” sorusunun cevabı bu nedenle gebeler tarafından oldukça ilgi çekmektedir. Her annenin en büyük şikayetlerinden biri olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu sorunun cevabını açıklamak gerekirse eğer ki şu şekilde izahı yapılabilir: Kadınları erkeklerden ayıran organ olan rahim içerisinde bebek olunca, karın kısmının bebeğin büyümesi ile genişlemesi ile makata doğru uzanan kan damarlarının atımı kuvvetli olduğu için engellenemiyor. Damarlar bir şekilde oraya ulaşmış oluyor. Ancak o bölgenin kanını toplayan damarların önüne set konur. Böylelikle hemoroid yapıları mecburen şişerek, oluşum göstermeye başlıyor. Yani bu durum aslında anatomik bir yaklaşımdır. Hamilelikte basur oluşumu da anneliğin zorlukları arasında yer alan başka bir rahatsızlık olarak hamilelik döneminde rastlanılabiliyor.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

“Hamilelik döneminde her anne basur ile karşılaşır mı”? Her hamilelik döneminde bu gibi soru ve şikayetlere kafasına yer edinen anneler olabilir. Her gebede basur oluşmaz. Fakat hamilelik dönemindeki aş erme hissi nedeni ile yediklerine ve içtiklerini çok dikkat etmeyen gebelerde görülme olasılığı elbette ki daha yüksek olarak karşımıza çıkar. Aslında hamilelik döneminde yediğiniz tüm besinlere ve tükettiğiniz tüm içeceklere dikkat ederseniz hamilelikte basur oluşumunu azaltabilirsiniz. Posa ve liften zengin, besin değeri yüksek olan gıdalar tüketmek bu dönemde çok önemlidir. Çünkü beslenmede yapılan yanlışlıkların günlük hayatta uygulanırken hamilelik döneminde de devam ettirilmesi kabızlığı ve zorlanmayı arttırdığından dolayı karşılaşılabilir.

Hamilelikte Basur Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Hamileliğe özgü olan kabızlığın oluşmasının artması da yine sağlıksız beslenmeden geçmektedir. Bu nedenle hamileliğin ilk dönemlerinde bulantı ve kusmaların artması ile sıvı alımlarında artış olması gerekmektedir. Çünkü bu dönemde yağlı yiyeceklerin olması ve sağlıksız beslenmek kabızlığın ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. İlerleyen aylarda ise artan hormonların, progesteronun etkisi ile anne karnındaki bebeğin büyümesi, toplardamarlara yapmış olduğu baskı nedeni ile basur hastalığının gelişmesine katkı sağlamış olabiliyor.

Hemoroid Hastalığının Belirtileri Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Hamilelikte bayanların karşılaşabileceği birçok sıkıntıların yanı sıra hamilelikte basur oluşumu da dikkat çekerek bayanları oldukça huzursuz edebiliyor. Bu nedenle sıklıkla diye birçok yerden araştırarak, kendi kendilerine tedavi etmeye çalışırlar. Çoğu gebe bu dönemde basur için bir takım ilaçlar almaktadırlar. Tablet, krem şeklinde birçok ilacın mevcut olması aslında hamilelik döneminde kullanılması uygun değildir. Kullanılmaması gerekmektedir. Hekiminizin onayı olmadan ilaç kullanımı yapmamalısınız.

Takibinin düzgün yapılması durumunda hamilelikte basurdan artık oldukça kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Proktoloji doktorlarının uygulamış olduğu Lazer yöntemi ile tedavi şeklinde herhangi bir yan etki söz konusu olmamaktadır. Hastanın gebelik haftası uygun görülebildiği tüm gebelik sürecinde kolaylıkla uygulanabilmektedir. Gebelik haftasındaki durum hastanın tolere edebilmesinden geçmektedir. Yan yatarken, uzanırken hastayı rahatsız etmeyecek olan gebelik sürecinde de uygulanılabilir. Bütün bunların hepsi göz önünde bulundurularak tedavi yapılabilmektedir. Tedaviden utanmamak gerektiğini de unutmamalısınız.

Leave a reply