Tromboze Hemoroid Nedir ve Tedavisi

Tromboze hemoroid ,halk arasında  boğulmuş basur olarak bilinir. Basur ise, makat bölgesinde var olan damarların varis gibi şişmesiyle oluşan bir hastalıktır.

Basur toplum içinde en sık görülen makat hastalığıdır. Yapılan araştırmalara göre 50 yaş ve üzeri  iki kişiden birinde hemoroid hastalığı görülmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Hemoroid hastalığı kendi içinde üçe ayrılmaktadır. Bunlar iç, dış ve tromboze hemoroiddir. zaman içinde altta yatan sebeplerle beraber anal kanalda yerleşen genişlemiş toplardamar yumakları makatın dışına doğru çıkarlar. Hemoroid hastalığı makat kanamasının en önemli ve en yaygın görülen nedenlerinden biridir.

İç Hemoroid; Bu hemoroid türü içeride olduğu için hasta bu hemoroidi göremez ve hissedemez. Nadiren de olsa rahatsızlık verebilir. ama dışkılama esnasında gaitanın (dışkının) sert olması ve hastanın dışkılama esnasında ıkınmasından dolayı hemoroid yüzeyi zarar görebilir ve bu durum da kanamaya yol açabilir.

Dış Hemoroid; anüs bölgesinde bulunan deri dokusunun altında yer alır. Bu bölgede kolay etkilenen sinir uçları bulunur bu nedenle ağrı daha çok algılanır ve kanamaya sebep olur.

Tromboze Hemoroid; Makat çevresinde bulunan derinin altında yer alan dış (eksternal) hemoroidal damarlarda kan akışının bozulması ile oluşan kan göllenmesi – birikimi ve damarların tıkanması nedeniyle bu hemoroidal damarların içinde pıhtı oluşur. Çoğunlukla oluşan bu tromboze hemoroid, dayanılmayacak şiddette görülen ağrılara neden olabilmektedir.

Tromboze Hemoroid Sebepleri

  •  İshal yada kabızlık
  • Gebelik, doğum
  • Şişmanlık
  • Makat bölgesinde travmalar oluşturacak sporlarla uğraşmak (ata binmek, bisiklet kullanmak)
  • Tuvalette uzun kalmak
  • kalın bağırsak kanseri
  • İltihabi bağırsak hastalıkları
  • Rektal kanama
  • Hemoroid ameliyatı sonrası

Hemoroid hastalığının iki tedavi şekli vardır. Hemoroid  ameliyatı  ve ameliyatsız tedavilerdir.

Ameliyata bağlı hastalar gaz ve dışkı kaçırma problemleri yaşayabilir. Ameliyat ile tedavi hastanın gündelik yaşantısına geç dönmesi ve acı çekmesi anlamına gelebilir.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız hemoroid  tedavisi ise ameliyata oranla  avantajlıdır. Tromboze hemoroid hastasının işlem öncesinde uzun süren bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Herhangi bir kronik rahatsızlık işleme engel değildir. Yalnızca lokal anestezi altında  uyuşturma gerçekleştirildiğinden narkoza bağlı yan etkiler bulunmaz.

En önemli avantajı, yara küçük ve dikiş olmadığı için iyileşme hızlıdır.

Yaklaşık 5 dakika içinde  işlem tamamlanır.

Narkoz uygulanmadığı için narkozun ortaya çıkarabileceği yan etki ile karşılaşılmaz.

Yalnızca lokal anestezi uygulanır.

Ağrı derecesi yok denecek kadar azdır.

Herhangi bir dikiş atılmadığı için dokular zarar görmez.

Ameliyat uygulanan hastalarda dikişe bağlı olarak makatta daralma meydana gelebilir.

Ameliyatsız yöntemlerde doku kaybı olmadığı ve dikiş kullanılmadığı için bu şekilde bir daralma olmaz.

Avrupa Cerrahi’de Muayene ve Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor? Öğrenmek İçin Tıklayınız

Hemoroid ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623

Leave a reply