Tromboze Hemoroid Nedir ve Tedavisi

Romboze hemoroid denilen halk arasındaki adıyla boğulmuş basurun tedavisinden bahsetmeden önce hastalığın kendisini, nasıl oluştuğunu, emarelerini benzer biçimde birçok noktadan ele almak lazım. Basuru kısaca açıklamak gerekirse, makat bölgesinde var olan damarların varis gibi şişmesiyle oluşan bir hastalıktır. Bu hastalıktan daha detaylı bahsetmek gerekirse, baskıya maruz kalan rektum ve anüs arasındaki damarlar genişleyip ve anüsten dışarıya doğru çıkmaya başlamasıdır. Basur toplum içinde en sık görülen makat hastalığıdır. yapılan araştırmalara bakılırsa 50 yaş ve üzeri her iki kişiden birinde hemoroid hastalığı görülmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Hemoroid hastalığı kendi içinde üçe ayrılmaktadır. Bunlar iç, dış ve tromboze hemoroiddir. zaman içinde altta yatan sebeplerle beraber anal kanalda yerleşen genişlemiş toplardamar yumakları makatın dışına doğru çıkarlar. Hemoroid hastalığı makat kanamasının en önemli ve en yaygın görülen nedenlerinden biridir.

İç Hemoroid; Bu hemoroid türü içeride olduğu için hasta bu hemoroidi göremez ve hissedemez. Nadiren de olsa rahatsızlık verebilir. ama dışkılama esnasında gaitanın (dışkının) sert olması ve hastanın dışkılama esnasında ıkınmasından dolayı hemoroid yüzeyi zarar görebilir ve bu durum da kanamaya yol açabilir.

Dış Hemoroid; anüs bölgesinde bulunan deri dokusunun altında yer alır. Bu bölgede kolay etkilenen sinir uçları bulunur bu nedenle ağrı daha çok algılanır ve kanamaya sebep olur.

Tromboze Hemoroid; Makat çevresinde bulunan derinin altında yer alan dış (eksternal) hemoroidal damarlarda kan akışının bozulması ile oluşan kan göllenmesi – birikimi ve damarların tıkanması nedeniyle bu hemoroidal damarların içinde pıhtı oluşur. Çoğunlukla oluşan bu tromboze hemoroid, dayanılmayacak şiddette görülen ağrılara neden olabilmektedir.

Tromboze Hemoroid Sebepleri

 • Kronik ishal yada kabız olma durumu
 • Gebelik, doğum
 • Şişmanlık
 • Makat bölgesini mikrotravmalar oluşturacak sporlarla uğraşmak (at biniciliği, bisiklet şeklinde)
 • Tuvalette uzun vakit geçirme
 • kalın bağırsak kanseri
 • İltihabi bağırsak hastalıkları
 • Hemoroid emareleri
 • Rektal kanama
 • Makatta ele gelen şişlik
 • Akıntı, makatta ıslaklık hissi
 • Kaşıntı ve ağrı
 • Hemoroid Tedavisi

Tromboze hemoroid rahatsızlığı geçirmiş hastanın dikkat etmesi gerekenlerin başlangıcında uzun süre ishal veya kabız kalmama mevzusu gelmektedir. Özellikle tromboze hemoroid hastalarının belirli bir düzende tuvalete çıkması önerilir. Yumuşak bir dışkılama dönemi bu konuda etkilidir. Bunun yanında yumuşak dışkıyı sağlamak adına kötü beslenme alışkanlıkları ve karın içinde basınç artıracak davranışlardan ve ıkınmalardan kaçınması önerilmektedir.

Hemoroid hastalığının iki farklı tedavi yöntemi mevcut. Bunlar ameliyat tedavisi ve ameliyatsız tedavi. Ameliyatlı cerrahi tedaviden kısaca bahsetmek gerekirse hastaya narkoz verileceği için özellikle ameliyat sonrası çokça narkoz semptomu görülebilir. ayrıca ameliyat bölgesinin hassaslığı sebebiyle bölgede cerrahi müdahaleye bağlı anüs bölgesindeki kaslar zarar görebilir ve hasta gaz ve idrar kaçırma problemlerını yaşayabilir. Ameliyat tedavisi hastanın gündelik yaşantısından günlerce vazgeçmesi ve acı çekmesi anlamına gelmektedir bir nevi.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Ameliyatsız Tedavi

Ameliyatsız tedavi ise ameliyatlı tedaviye oranla fazlasıyla avantajlıdır. Tromboze hemoroid hastasının işlem öncesinde uzun süren bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Herhangi bir kronik rahatsızlık işleme engel değildir. Yalnızca lokal anestezi altında bölgesel uyuşturma gerçekleştirildiğinden narkoza bağlı yan etkiler bulunmamaktadır. En önemli avantajlardan birisi ise, ameliyat işleminden hemen sonra yaranın iyileşmesini günlerce beklemek gerekiyor ama ameliyatsız tedavide yara ve dikiş olmadığı için böyle bir beklemeye veya yarada apse oluşumu benzeri kötü oluşumlara rastlanılmaz. Ameliyatsız Tromboze hemoroid tedavisinin birkaç pozitif yanlarından bahsetmek gerekirse;

Yaklaşık 5 dakika içinde kısa bir müddette müdahale işlemi tamamlanır.

Narkoz uygulanmadığı için narkozun ortaya çıkarabileceği işlem sonrasında herhangi bir yan etki ile karşılaşılmaz.

Yalnızca lokal anestezi uygulanır.

Ağrı derecesi yok denecek kadar azdır.

Herhangi bir dikiş-kesi atılmadığı için dokular zarar görmez. bundan dolayı kişide yara izi yok denecek kadar azdır

Ameliyat uygulanan hastalarda doku yitirilmesine ve konulan dikişe bağlı olarak makatta daralma meydana gelir.

Ameliyatsız yöntemlerde doku kaybı olmadığı ve dikiş kullanılmadığı için bu şekilde bir sıkıntı oluşmaz

Avrupa Cerrahi’de Muayene ve Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor? Öğrenmek İçin Tıklayınız

Hemoroid ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623

Leave a reply