Hemoroid Doktoru

Hemoroid Doktoru Kimdir?

Hemoroid Doktoru kimdir sorusu, hemoroid hastalığına sahip kişilerin tedavi için  merak ettikleri sorular arasındadır. Çoğu kişi makat rahatsızlığı nedeniyle hangi bölüme ve hangi doktora gideceklerini bilemeyebilir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Hemoroid doktoru, Genel Cerrahi bölümünün alt birimi olan, makat hastalıkları konusunda deneyime sahip Proktoloji doktorlarıdır. Genel Cerrahi uzmanları arasında makat bölgesi hastalıklarıyla ilgilenen   Proktoloji doktorları esas olarak yalnızca makat bölgesi hastalıklarını tedavi ederler. Makat hastalıkları içerisinde yer alan hemoroid (basur), anal fissür (makat çatlağı), anal fistül, kıl dönmesi, genital siğil (Hpv) gibi rahatsızlıkları tedavi ederler.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid doktoru, hemoroid şikayetlerinin çözüme ulaştırılması noktasında en uygun tedaviyi sağlayabilecek olan hekimdir. Hemoroid hastalığı evrelerinde değişim yaşandıkça şikayetlerinde de farklılık göstermektedir.

Basur Evreleri Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ.

  • İlk evresinde belirtileri yok denecek kadar az olmakla birlikte, makatta  kaşıntılar söz konusu olabilir.  dolgunluk hissi yaşamak, hafif şiddette ağrı, nadiren de olsa az miktarda kanama ile karşılaşılabilir. Bu evredeyken bir hemoroid doktoru tarafından yapılacak muayene ile hastalığın teşhis edilmesi  mümkündür.
  • İkinci derece hemoroidde  Dışkılama sırasında kendiliğinden çıkıp ele gelebilen ve sonrasında içeri girip, kaybolan hemoroid memeleri ile karşılaşılır. Ağrı ve kanama birinci evreye göre daha fazla görülür.
  • Üçüncü derecede hemoroid memeleri artık dışkılama esnasında gözle görülebilecek şekilde, dışarı çıkarlar. Kendiliğinden anüs içine girmezler. Makatta dolgunluk hissi olur. Kaşıntı, kanama, ağrı ve ıslaklık yaşanır. Bu nedenle bu gibi şikayetlerde mutlaka bir hemoroid doktoru tarafından yapılacak bir muayene şarttır.
  • Dördüncü derece hemoroid şikayetinde  artık tüm belirtiler yaşanır hale gelir. Hemoroid pakelerinin tamamen dışarıda yer aldığı evredir. Hastaya en fazla rahatsızlık veren evredir.Kaşıntı, kanama, ağrı ve ıslaklık  belirgindir.
  • Dış hemoroid çeşidinde ise gözle görülebilir yapıda bulunan hemoroid pakeleri şişlik, ağrı ve yanma şikayetleri oluşturur.

Hemoroid  Tedavisi  Nasıl Gerçekleştirilir?

Makat bölgesinde  kanama, kaşıntı ve yanma gibi şikayetler yalnızca hemoroid belirtisi olarak yaşanmayabilir. Makat bölgesinde olan makat çatlağı, kıl dönmesi, fistül gibi rahatsızlıklar da  bu gibi şikayetlere neden olabilir. Hemoroid doktoru kişinin durumuna en uygun olan tedavi şeklini belirleyerek, tedaviyi gerçekleştirir. Utanmadan, sıkılmadan her rahatsızlıkta doktora başvurulduğu gibi hemoroid şikayetlerin de de doktora gitmeden çekinilmemelidir.

Hemoroid doktoru olarak nitelediğimiz Proktoloji uzmanları, birçok tedavi şekli ile hemoroid tedavisi uygularlar.Günümüzde hemoroid ameliyatı  yerine, yeni ve sıklıkla uygulanan ameliyatsız lazerle tedaviler  tercih edilmektedir. Ameliyatsız Lazerle Hemoroid  Tedavisi, hastaya oldukça avantaj sağlar. Narkoz riski olmadan, ayaktan tedavi sağlanır. İş gücü kaybı yaşanmadan kısa sürede gerçekleşen bir tedavi şeklidir.

Leave a reply