Hemoroid Doktoru

Hemoroid Doktoru Kimdir?

Hemoroid doktoru kimdir sorusu, hemoroid hastalığına sahip kişilerin tedavi arayışındayken merak ettikleri sorular arasındadır. Çoğu kişi yaşadıkları makat rahatsızlığı karşısında hangi bölüme ve hangi doktora gideceklerini bilemeyebilir. En çok da yaşanılan ise yanlış yönlendirme sonucunda, Dahiliye bölümüne başvurmaktır. Bu tip yanlış yönlendirmeler zaman kaybına neden olabiliyor ve hastalığın tedavi sürecini olumsuz etkileyebiliyor.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

İç hastalıkları bölümüne bakan Dahiliye uzmanları makat hastalıkları konusunda yeterli tecrübeye sahip değillerdir. Bu nedenle öncelikli olarak hemoroid doktoru olarak tabir edebileceğimiz Genel Cerrahi bölümünün alt birimi olan, makat hastalıkları konusunda uzmanlık sahibi Proktoloji doktorlarına başvurulmalıdır. Genel Cerrahi uzmanları, karın ve bölgeye yakın diğer organlar alanında genel bir hizmet verirler fakat Proktoloji doktorları esas olarak yalnızca makat bölgesi hastalıkları ile ilgilenmektedir. Makat hastalıkları içerisinde yer alan hemoroid (basur), anal fissür (makat çatlağı), fistül, kıl dönmesi, genital siğil (HPV) gibi rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkan şikayetler fazlasıyla rahatsız edici olabilmektedir. Bu nedenle hastalığın ilerlemesine ve sürecin zorlaşmasına izin verilmeden, kısa süre içerisinde uzman bir hekime muayene olunmalıdır.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Hemoroid Şikayetleri Nelerdir?

Hemoroid doktoru, hemoroid şikayetlerinin çözüme ulaştırılması noktasında en uygun tedaviyi sağlayabilecek olan kişidir. Hemoroid hastalığı evrelerinde değişim yaşandıkça şikayetlerinde de farklılık göstermektedir. İç ve dış hemoroid olarak ayrılan bu makat hastalığında muhakkak müdahale ile tedavi yoluna gidilmesi hasta için oldukça önemlidir. Hemoroid, insanlar arasında söylemekten çekinilen bir bölge olan makat bölgesi hastalıklarının başında yer alır. Makat basıncının bir takım nedenlerden dolayı artması sonucunda yaşanan bu makat hastalığı boyutlarına göre farklı belirtiler göstermektedir.

Basur Evreleri Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ.

  • İlk evresinde belirtileri yok denecek kadar az olmakla birlikte, makatta ufak kaşıntılar söz konusu olabilir. Bölgede dolgunluk hissi yaşamak, hafif şiddette ağrı, nadiren de olsa az miktarda kanama ile karşılaşılabilir. Bu evredeyken bir hemoroid doktoru tarafından yapılacak muayene ile hastalığın teşhis edilmesi daha mümkün olmaktadır.
  • İkinci derece hemoroid şikayetlerinde birinci evreye göre değişiklikler daha belirgin olarak gözlenir. Dışkılama sırasında kendiliğinden çıkıp ele gelebilen ve sonrasında içeri girip, kaybolan hemoroid memeleri ile karşılaşılabilir. Ağrı ve kanama yapması birinci evreye göre daha muhtemeldir. Hatta kanama söz konusu içerisinde çamaşırda lekelenmelere bile rastlanılabilir.
  • Üçüncü derecede hemoroid memeleri artık dışkılama esnasında gözle görülebilecek şekilde, dışarı çıkarlar. Kendiliğinden anüs içine geri girme durumları bu evrede yoktur. Makatta dolgunluk hissi yaşatabilir. Kaşıntı, kanama, ağrı ve ıslaklık yaşanır. Hatta bu ıslaklık hissi belirgin halde yaşanır hale gelerek, kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Bu nedenle bu gibi şikayetlerde mutlaka bir hemoroid doktoru tarafından yapılacak bir muayene şarttır.
  • Dördüncü derece hemoroid şikayetinde  artık tüm belirtiler yaşanır hale gelir. Hemoroid pakelerinin tamamen dışarıda yer aldığı evredir. Hastaya en fazla rahatsızlık veren evredir.
  • Dış hemoroid çeşidinde ise gözle görülebilir yapıda bulunan hemoroid pakeleri; ağrı, sancı, sızlama ve yanma şikayetleri yaşatabilir.

Hemoroid Şikayetlerinde Tedavi Nasıl Gerçekleştirilir?

Makat bölgesinde yaşanılan kanama, kaşıntı ve yanma gibi şikayetler yalnızca hemoroid belirtisi olarak yaşanmayabilir. Makat bölgesinde yaşanabilecek olan makat çatlağı, kıl dönmesi, fistül gibi rahatsızlıklar da yine bu gibi şikayetleri neden olabilmektedir. Hemoroid doktoru kişinin durumuna en uygun olan tedavi şeklini belirleyerek, tedaviyi gerçekleştirecektir. Utanmadan, sıkılmadan her rahatsızlıkta doktora başvurulduğu gibi hemoroid şikayetlerin de de doktora gitmeden çekinilmemelidir.

Hemoroid doktoru olarak nitelediğimiz Proktoloji uzmanları, birçok tedavi şekli ile başarılı sonuçlara varmaktadırlar. Fakat günümüzde ameliyatlı yöntem yerine yeni ve sıklıkla uygulanan ameliyatsız lazerle tedavi şekli tercih edilmektedir. Ameliyatsız Lazerle Tedavi yöntemi, hastaya oldukça avantaj sağlamaktadır. Narkoz riski olmadan, ayaktan tedavi sağlanmaktadır. Herhangi bir şekilde iş gücü kaybı yaşanmadan kısa sürede gerçekleşen bir tedavi şeklidir.

Leave a reply