Hemoroid Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hemoroid hastalığı günümüzde neredeyse dört kişiden birinde görülmektedir. Hastalar genelde muayene olmaktan çekindikleri için hastalıkları ilerlediğinde doktora başvururlar.  Klasik ameliyat yöntemlerinde iyileşme süreci daha uzun geçeceği için hastalarına lazer tedavisini öneren  Proktoloji Uzmanı Dr. Yasir Gözü hemoroid hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını detayları ile birlikte bizlerle paylaştı.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid belirtileri derecelerine göre farklılık göstermektedir. Derecelerine göre değişiklik gösteren hemoroid (basur) belirtileri;

  • Birinci derece hemoroidler çok küçük oldukları için ağrı oluşturmazlar ve dışarıdan gözükmezler. Ancak kendilerini kanama ile gösterebilirler.
  • İkinci derece hemoroidlerde hasta ıkınma esnasında kanama ve basur memesi hissedebilir.
  • Üçüncü derece hemoroidlerde hasta kanama ve kaşıntının yanı sıra makat bölgesinde akıntı ya da ıslaklık görebilir.
  • Dördüncü derece hemoroidlerde kanama, kaşıntı, akıntı, ıslaklık gibi tüm belirtilerle beraber basınçla oluşan şiddetli ağrıda olur. Dördüncü derece hemoroidlerin belirtisinin en önemli özelliği her zaman dışarıda duran basur memelerinin olmasıdır.

Hemoroid ile Anal Fissür Arasındaki Fark Nedir?

Hemoroid hastalarında dördüncü evreye kadar şiddetli bir ağrı görülmez. Anal Fissür hastalarında ise dışkılama esnasında cam kesiği gibi şiddetli ağrılar hissedilir ve peçetede çizgi şeklinde kan lekeleri görülebilir.

Ameliyattan Sonra Hemoroid Kendini Tekrarlar Mı?

Makat bölgesinin zorlanması, ıkınması ya da bölgenin çok fazla basınca maruz kalması hemoroide neden olur. Lazer operasyonunda büyüyen yapılar eski haline getirilir. Ancak hasta o bölgeyi zorlarsa ve dikkat etmezse hemoroid tekrardan oluşabilir. Bunun için hastaların hemoroid ameliyatı öncesi yapmış olduğu hataları bilmesi ve ameliyattan sonra daha dikkatli davranması gerekir.

Düzgün beslenmeli, tuvalet alışkanlığına daha çok dikkat etmeli çok fazla kabız ya da ishal kalmamaya özen göstermelidir. Hastalar bunlara dikkat ederse hemoroid ile tekrar karşı karşıya kalmaz.

Lazer Ameliyatı Kesin Sonuç Verir Mi?

Hemoroidler damarsal yapılardır ve biz Avrupa Cerrahi Tıp Merkezi olarak bu damarsal yapıları çok kısa bir sürede ağrısız bir şekilde eski haline geri getiriyoruz. Bunu yaptıktan sonra hastanın dikkat etmesi gereken bazı kurallar var bu kurallara dikkat edildiği zaman sıkıntı yaşamayarak süreci en iyi şekilde tamamlamış olacaktır.

Hemoroid Ameliyatından Sonra Dışkılama veya Gaz Tutamama gibi Sıkıntılar Yaşanır Mı?

Normalde hemoroid ameliyatlarında çok çeşitli tedavi türleri vardır. Burada en önemli nokta hemoroidi tedavi ederken etraf dokulara, yandaş dokulara, kaslara ya da sinirlere çok fazla zarar vermemek. Normalde lazer tedavilerde, cerrahi tedavilerde ya da lokal tedavilerde temel amaç kas dokularına ya da sinir dokularına çok fazla müdahale etmeden tedaviyi sağlamaktır. Ama çeşitli ameliyat türleri var ve bunlar prosedür gereği kaslara ya da sinirlere çok yakın olabiliyor. Bu ameliyatlarda böyle riskler vardır.

Lazerli tedavilerde ise işlem yaparken direkt anal kanaldan yani tamamen hemoroidal yapıların üstünden müdahale edildiği için kasları görmeden tedavi gerçekleşir ve sağlıklı dokular zarar görmez.

Lazer Tedavisi Sonrasında Makat Daralması Yaşanıyor Mu?

Anal kanalın içinde bulunan basur memeleri şişerek dışarı doğru sarkıyor ve anal kanalı kapatıyor. Lazer tedavisinde direkt basur memesine işlem yaparak aynı hemoroid memesini geriye doğru çürümesini ve gerilemesini sağlıyoruz.

Herhangi bir makasla, cerrahi işlemle kesip çıkartılmıyor ya da dikilmiyor buradaki hemoroidal yapıyı çıkartıp altını dikişle diksek evet o zaman makat daralması olabilir. Farklı işlemlerle alt bölgelere, kaslara müdahale etsek yine daralabilir ama lazer tedavide çevre dokuya zarar verilmediği için makat darlığı görülmüyor.

Tedavi Sonrası Hastalar Günlük Yaşantısına Dönebiliyor Mu?

Lazer tedavide tamamen lokal anestezi ile tedavi yapılır. Hastalar diş hekimine gelip diş dolgusu yaptırıp geri döneceklermiş gibi düşünebilirler. Lazer tedavisinde temel amaç o bölgeye lokal anestezi yaptıktan sonra hemoroidin küçülmesini sağlamak.

Hastaların ağrı eşikleri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Hastalar günlük hayatına çok kolay dönebiliyor ama ağrı eşiği düşük olanlar birkaç gün istirahat edebiliyor.

Lazer Operasyonu Sonrasında Hemen Günlük Rutin Hayata Devam Edilir Mi?

Operasyon 5 dakikalık bir işlem ancak o bölgeye en ufak bir müdahale dahi yapıldığında orda lokal bir şişlik ya da ödem oluşabiliyor. Daha sonrasında da hastanın ağrı eşiğine bağlı olarak günlük yaşantısında dikkat etmesi gerekiyor. Bu dönemde de günlük işlerini rahat rahat yapabilir ancak hasta tam anlamıyla o bölgedeki ödemi ve şişliği indiği zaman rahatlamış olur. Tam iyileşme 2-3 haftayı bulabilir.

Ameliyat Sonrasında Tuvalet Yaparken O Bölgeyi Zedeleyip Zarar Vermek Mümkün Müdür?

Lazer operasyonu dikişsiz bir işlem olduğu için tuvalet sırasında dikişlerin atacağı, zorlayacağı ya da zarar verebileceği bir doku yoktur. Hatta hastanın daha rahatça tuvalete gitmesini istiyoruz ki o bölgeyi zorlamadan, zarar görecek herhangi bir yapı oluşmasını engellesin.

Tuvalette En Rahat Pozisyon Nasıl Olmalı?

Doğru tuvalet pozisyonu her zaman için alaturkaya benzemeli. Alafranga tuvaletler açı olarak tuvalet çıkışına engel olur. Dümdüz oturduğumuz zaman makat bölgesi açılanması en son çıkım bölgesinde dar açıyla seyrediyor. Bu durumu düzeltmek için alafranga tuvaletlerin önüne bir basamak ya da bebek oturağı gibi bir oturak koyup ayaklarınızı onun üzerine koymalısınız. Herkes bu pozisyonda tuvalete çıkarsa tam bir doğru açı sağlanmış olur ve daha rahat tuvalete çıkılır. Bu pozisyonda tuvalete çıktığınızda makat hastalıklarının önüne geçebilirsiniz.

Gebelik Döneminde Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelik döneminde kullanılan demir ilaçları kabızlığa neden olur ve bu da hemoroidin oluşmasını sağlar. Bunu önlemek için bol bol sıvı alınmalı, lif bakımından zengin gıda ile beslenilmeli, fazla oturmaktan ya da ayakta kalmaktan kaçınmalısınız. Aşırı kabızlıkta geçici tedavi olarak etkili krem ve fitiller kullanılabilir.

İşlem Sonrasında Kesin Diyet Yapılmalı Mı?

Diyet ya da yemek kısıtlaması yok ancak burada en önemli nokta hastanın kabız ya da ishal kalmaması gerekir. Hastaların o bölgeyi zorlamaması ve tuvalete giderken rahat yumuşak bir şekilde tuvalete çıkması oldukça önemlidir. Herkesin bağırsak florası farklı olduğundan bazı hastalara domates, bazı hastalara maydanoz dokunur, bazı hastaların ise hiçbir sıkıntısı olmaz.

Herkese göre değişen besinler ya da değişen kriterler vardır. Herkesin bağırsak florası, mikrobiyatası farklı olduğu için insanlara genel bir kısıtlama yapılamaz. Kendi florasına göre besinlerini seçmeli ve değerlendirmelidir.

Leave a reply