Makat Bölgesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makat bölgesi rahatsızlıkları için proktoloji doktoruna gidilir. Makat ve anüs dahil olmak üzere alt sindirim sistemini etkileyen durumlarda uzmanlaşmıştır.
Hemoroid, anal fissür, anal fistül veya kolorektal kanser gibi makat veya anüsle ilgili endişeleriniz varsa, danışmanız gereken uygun uzman proktoloji doktorudur.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fissür Tedavisini Nasıl Uyguluyoruz Görmek İçin Tıklayınız

Makattan Kan Gelmesi

Makattan kan gelmesi endişe vericidir ve asla göz ardı edilmemelidir. Bazıları nispeten iyi huylu olan çeşitli nedenlere bağlı olsa da, altta yatan nedeni belirlemek ve uygun tedaviyi almak için derhal proktoloji doktoruna başvurulmalıdır.

Makat Kanaması Hangi Hastalıların Belirtisidir?

makta kanamasının yaygın nedenleri ;

  • Anal Fissürler.
  • Hemoroid.
  • Anal Fistüller.
  • Kolon Kanseri.
  • inflamatuar bağırsak hastalıkları.

Makatta Kaşıntı ve Akıntı Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Makatta kaşıntı ve akıntı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli durumların belirtileri olabilir

Hemoroid: Hemoroid, makat veya anal bölgedeki şişmiş kan damarlarıdır. Kaşıntıya, rahatsızlığa ve bazen kanamaya neden olabilirler.

Anal fissürler: makat çevresinde ki çatlaga anal fissür denir ve anal bölgede ağrı, kanama ve kaşıntıya neden olabilir.

Anal fistüller: Makat ile cilt arasında oluşan anormal tünel olan anal fistüller akıntı, ağrı ve kaşıntıya neden olabilir.

Enfeksiyonlar: Mantar enfeksiyonları, bakteriyel enfeksiyonlar veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar anal kaşıntı ve akıntıya neden olabilir.

Kıl kurdu : Kıl kurtları, anüs de dahil olmak üzere sindirim sistemini istila edebilen küçük parazitlerdir. Özellikle geceleri kaşıntıya neden olurlar.

İnflamatuar bağırsak hastalığı: Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi durumlar bazen bağırsakta kaşıntıya neden olabilir:

Anal bölgede sürekli kaşıntı ve akıntınız varsa bir ptoktoloji doktoruna görünmeniz önemlidir. Bu uzmanlar kapsamlı bir değerlendirme yapabilir, doğru tanı koymak için gerekli testleri uygulayabilir.

Lazerle Anal Fistül Tedavisi Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Makat Apsesi ( Anal Fistül )

Makat bölgesinde ortaya çıkan bu rahatsızlık, anal bölge içerisindeki dokularda meydana gelen enfeksiyonun, vücut tarafından zararlı olarak nitelendirilip istenmeyen bir kanal yolu ile dışarı atılmaya çalışılmasıdır. Normal sistem içerisinde bulunmayan bu istenmeyen kanala Fistül kanalı denilmektedir. Anal Fistül hastalığına sahip kişiler hastalığın belirtisi olarak genellikle iç çamaşırının kirlenmesine neden olan kötü koku ve sarı renkli akıntı gibi şikayetler yaşarlar. Bunlara eşlik eden ağrı, kaşıntı ve kanama gibi belirtiler de gözlemlenmiştir.

Leave a reply