Makattan Kan Gelmesi Nedir? Makattan Kan Gelmesi Nedenleri

Makattan Kan Gelmesi

Makat kanaması tıp dilinde rektal kanama olarak adlandırılır. Makattan kan gelmesi birçok hastalığın habercisi olabilir. Hemoroid, makatta çatlağa bağlı kanamalar olabileceği gibi makat kanseri gibi ciddi hastalıkların belirtisi olarak da görülebilir. Kanamanın şiddeti, kanamaya neden olan rahatsızlıklara göre değişir.

Kanama dışkılama sırasında bol miktar da olabildiği gibi peçete ya da iç çamaşırda lekeler şeklinde de olabilir. Kanama ağrılı olabileceği gibi ağrısız bir şekilde görülebilir.

Makat kanamasının sebebini ortaya koymak için anal bölge muayenesi gerekir. Ancak hastalar bu bölgenin muayenesinden utandıkları için doktora başvurmaya çekinirler. Tedavinin gecikmesi ile hastalık ciddi boyutlara gelir. Kanamanın nedeni doğru şekilde belirlenmeli ve erken tanı için uzman proktoloji doktoruna başvurulmalıdır.

Makattan Kan Neden Gelir?

Toplumda yaygın olarak görülen makat kanaması, makat hastalıklarının en önemli belirtisidir. Bu yüzden hastalar makatta kanama ile karşılaştığında kanamanın neden kaynaklandığını mutlaka araştırması gerekir. Makat kanamasının en sık nedenleri hemoroid (basur), makat çatlağıdır.

Hassas bağırsak sendromu, ülseratif kolit ve crohn gibi bağırsak hastalıkları, bağırsak polipleri gibi hastalıkların belirtisi olarak görülebilir. Kalın bağırsak kanserlerine bağlı olarak da gelişebilir.

Makat Kanamasının İşaret Ettiği Hastalıklar

Makatta kanama şikayeti, makat ve bağırsak hastalıklarının en önemli belirtileri arasındadır. Makat kanaması sindirim sistemi kanamalarının %20 ile %30’unu oluşturur. Makat kanamalarının başlıca sebepleri:

 • Makattan gelen kanama sızıntı, damlama şeklinde olabilir.Hemoroid(Basur),Makat çatlağı,Anal Fistüle bağlı olabilir.
 • Makatta kanama şikayeti bağırsak hastalığında da görülür. Çünkü divertikülit ve anjiodisplazi (damar yapısı anormalliği) rahatsızlıkları makatta kanama yapar.
 • Kalın bağırsak hastalıklarının sol tarafından kaynaklanan kanamalar parlak kırmızı ve açık renkte görülmektedir.
 • Kalın bağırsağın sağ tarafından kaynaklanan kanamalar siyah kırmızı renkte, dışkı ile karışık gizli kanama şeklinde olabilir. Genellikle kansızlık ile de belirti gösterebilir.
 • Mide ve onikiparmak bağırsağından kaynaklan kanamalara ise melena denir. Melena da kan sindirime uğradığı için kan siyah renkli görülür.
 • İhmal edilen makat kanamaları hastada kansızlık oluşturabilir. Halsizlik, nefes darlığı, bitkinlik, gibi belirtilere neden olabilir.

Makattan Kan Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Makat kanamaları (rektal kanama) birçok makat hastalıklarının belirtileri arasındadır. Bu akut kanama ise kendiliğinden durabilme ihtimali vardır. Kanamalı hastada hastanın şikayetleri, kanamanın süresi, rengi, dışkılama alışkanlıkları, kanamaya eşlik eden bulgular sorgulanır.

Olası kanama sebepleri hakkında ön tanı oluşturulur. Muayene de kanamalı hemoroid, fissür ve anal polip gibi bulgular tespit edilebilir. Muayenede görülemeyecek kanamalar için endoskopik incelemeler gerekebilir.

 

Basur, makat çatlağından dolayı oluşan kanamaların tedavisi için hem ameliyatsız hem de ameliyatlı yöntemler bulunmaktadır.

Avrupa cerrahi de makat kanaması olan hastalarda muayene sonrası kanamanın nedenine yönelik kesin tanı konulur. Sonra eğer kanama sebebi anal bölgenin iyi huylu hastalıklarından hemoroid, anal çatlak, polip vb. kaynaklı ise aynı gün içinde muayene ve tedavi yapılabilir. Ameliyatsız lazer teknikleri ile yapılan tedavi çok kısa sürmektedir.

Makat Kanaması için Önerilen Videolar

Ameliyatsız Makat Kanaması Tedavisinin Avantajları

Ameliyatsız rektal kanama (makattan kanaması) tedavisi 5-8 dakika sürer.

Diş dolgusu yaptırmak gibi hızlı ve yatış gerektirmeden gerçekleştirilir.

Narkoz uygulaması yoktur. Lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma yapılır.

Kişinin herhangi bir ön hazırlık yapmasına gerek kalmamaktadır.

Ek bir tetkik ya da tahlil istenmez. İşlem sırasında hastanın bilinci açıktır.

İşlem sırasında ve sonrasında hissedilen ağrı miktarı çok azdır.

Kesi ya da dikiş gibi ameliyat uygulamalarına yer verilmediği için anal bölgede doku zararı yaşanmaz.

Klasik cerrahi ameliyatlarda anüs içerisinde tampon yerleştirilirken ameliyatsız tedavide bu uygulama bulunmaz.

Tedavinin hemen ardından kişi gündelik yaşantısına dönebilir.

Sistemik ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler de rahatlıkla ameliyatsız lazer tedavisi olabilir. Tansiyon, şeker, kalp rahatsızlığı olan hastalar düzenli kullandıkları ilaçlarını kullanmaya devam edebilir.

Ameliyat sonrasında görülen gaz kaçırma, dışkı tutamama gibi komplikasyonlar uyguladığımız ameliyatsız tedavi yöntemlerinde yaşanmamaktadır.

Hastalar aynı gün içerisinde hem muayene hem tedavi olabilir.  Ameliyatsız makat kanaması tedavisinden sonra kişi sosyal ve iş hayatına dönebilir.

Neden Avrupa Cerrahi'yi Seçmeliyim?

Makat kanaması sebebiyle ameliyat önerilen hastaları 17 yıllık bilgi birikimimizle ameliyatsız lazer temelli tekniklerle tedavi ediyoruz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

Bizimle İletişime Geçin

  Anlaşmalı Kurumlar

  Anlaşmalı Kurumlar

  Avrupa Cerrahi’de Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor?

  Online Görüşme

  Doktorlarımızla görüntülü konuşmak için hemen,

  online görüşme formunu doldurun.
  <
  <

  Muayene Süreci

  Muayene gününüz geldiğinde hekiminiz tarafından gerçekleştirilen tanının ardından size en uygun tedavi şekli belirlenir ve tedaviniz hakkında bilgilendirilirsiniz.

  Tedavi Süreci

  Tedaviye karar verdiğiniz an (aynı gün de olabilir) lazerle Makat kanaması işleminizi gerçekleştirebiliriz ve müdahale olduğunuz aynı saat içerisinde evinize dönebilirsiniz.

  Randevu Alma

  Dilerseniz 444 8 623 numaralı çağrı merkezinden randevu alarak ya da 0505 403 79 59 numaralı WhatsApp üzerinden hızlı bir tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Makat Kanaması Tehlikeli midir?

  Makattan kan gelmesi çok ciddi bir olaydır ve her ne durumda olursa olunsun hasta kesinlikle doktora görünmelidir. Hastaların, tüm hastalıklarda erken tanının çok önemli olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

  Makat kanamasına neden olan hastalıklar nelerdir?

  Rektal kanamalar yani makat kanamaları; hemoroid(basur), anal fissür (makat çatlağı), irritabl bağırsak sendromu (hassas bağırsak sendromu), ülseratif kolit ve crohn gibi bağırsak hastalıklarına veya kolon ve rektum kanserlerine bağlı olarak gelişebilir.

  Makattan kanama ile birlikte ağrı neden olur?

  Bu tip ağrı genelde anal fissüre yani makat çatlağına bağlı olarak gelişmektedir. Anal fissürde dışkılama sırasında cam parçası çıkarır gibi bir ağrı olur. Ağrı ile birlikte az miktarda kanama görülür.

  Ağrısız Makat Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

  Bu tip kanamalar hemoroid, polipler ya da rektal kanser gibi birçok hastalıkla ilişkili olabilmektedir.

  Makatta Pıhtılı Kanama Neden Olur?

  Gastrointestinal sistemin herhangi bir yerinden anjiodisplazi, divertiküller hastalık gibi nedenlerle ciddi kanama olduğunu göstermektedir. Bu vakalar detaylı değerlendirme ve tedavi için vakit kaybedilmeden uzman proktoloji doktoruna gitmelidir.


  Hızlı Randevu

  Whatsapp