• MERKEZ KLİNİK: BAKIRKÖY / KLİNİK 2: KADIKÖY / KLİNİK 3: LEVENT
 • 444 8 623

Makattan Kan Gelmesi Nedir?

Makat kanaması tıp dilinde rektal kanama olarak adlandırılmaktadır. Makat kanaması (rektal kanama) makat ve çevresine yani perianal bölge hastalıklarına ya da alt gastrointestinal sistem kaynaklı hastalıklara bağlı olarak gelişebilir. Makat kanaması hastalarda, beslenme ve tuvalet alışkanlıklarının değişmesine, hastanın yaşam kalitesinin düşmesine neden olan bir rahatsızlıktır.

Makattan kan gelmesi birçok hastalığın habercisi olabilir.  Hemoroid ya da fissür kökenli kanamalar olabileceği gibi rektum kanseri gibi ciddi sağlık problemlerinin ön belirtisi olarak da görülebilir. Kanamanın şiddeti, kanamaya neden olan rahatsızlıklara göre değişkenlik göstermektedir.

Kanama genellikle dışkılama sırasında klozeti dolduran bol miktar da olabildiği gibi peçete de ya da iç çamaşırında lekeler şeklinde de fark edilebilir. Kanama ağrılı olabileceği gibi ağrısız bir şekilde de görülebilir.

Makat kanaması olan hastalarda sebebi ortaya koymak için anal bölge muayenesi gerekir. Ancak hastalar genellikle bu bölgenin hastalıklarında muayeneye utandıkları için doktora başvurmaya çekinmektedirler. Tedavinin ertelenmesi ile hastalık ciddi boyutlara gelebilir.  Kanamanın nedeni doğru şekilde belirlenmeli ve erken tanı için uzman proktoloji doktorlarına başvurulmalıdır. Aksi takdirde hastalık ilerleyip birden fazla rahatsızlığa yol açabilir.

Makattan Kan Neden Gelir?

Toplumda yaygın olarak görülen rektal kanama, makat hastalıklarının en önemli belirtisi olabilir. Bu yüzden hastalar makatta kanama belirtileri ile karşılaştığında kanamanın neden kaynaklandığını mutlaka araştırması gerekir. Rektal kanama çoğunlukla hemoroid(basur), anal fissür (makat çatlağı), irritabl bağırsak sendromu (hassas bağırsak sendromu), ülseratif kolit ve crohn gibi bağırsak hastalıkları kalın bağırsak polipleri gibi hastalıkların semptomları olarak görülebileceği gibi kolon ve rektum kanserlerine bağlı olarak da gelişebilir.

Makattan Kan Gelmesi Belirtileri Nelerdir?

Makatta görülen kanama şikâyeti, makat ve bağırsak hastalıklarında görülen en önemli belirtiler arasındadır ve muhakkak dikkate alınması gerekir. Makat kanaması sindirim sistemi kanamalarının %20 ile %30’unu oluşturur. Makat kanamalarının başlıca sebepleri:

 • Makattan gelen kanamalar sızıntı ya da damlama şeklinde veya aktif yoğun kanama şeklinde olabilir. Bazı durumlarda ise sadece tuvalet kâğıdına bulaşan hafif kanamalardır.
 • Makatta kanama şikâyeti kadınlarda daha sık görülür. Çünkü divertikülit ve anjiodisplazi (damar yapısı anormalliği) rahatsızlıkları kadınlarda daha sık rastlanır. Bu rahatsızlıklar makat kanamasını tetikler.
 • Kalın bağırsağın anüse yakın olan sol tarafından kaynaklanan makat kanamaları parlak kırmızı ve açık renkte görülmektedir.
 • Kalın bağırsağın sağ tarafından kaynaklanan kanamalar genellikle siyaha yakın bir kırmızı renkte ve dışkı ile karışık bazen de hiç belirtisiz gizli kanama şeklinde olabilir. Genellikle kansızlık ile de belirti gösterebilir.
 • Mide ve onikiparmak bağırsağından kaynaklan kanamalara ise melena denir. Melena kanama siyah renkli kanamalardır. Melena kanama da kan sindirime uğradığı için kanama rengi siyah renkli görülür.
 • İhmal edilen makat kanamaları hastada kansızlık oluşturabilir. Halsizlik, nefes darlığı, bitkinlik, depresyon gibi belirtilere neden olabilir.

Makattan Kan Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Makat kanamaları (rektal kanama) birçok makat hastalıklarının belirtileri arasında yer almaktadır. Bu kanamalar akut kanama ise kendiliğinden durabilme ihtimali vardır. Kanamalı hasta da öncelikle dikkatli bir anamnez ile hastanın şikayetleri, kanamanın süresi, rengi, dışkılama alışkanlıkları, kanamaya eşlik eden bulgular sorgulanır ve olası kanama sebepleri hakkında ön tanı oluşturulur. Fizik muayene de kanamalı hemoroid, fissür ve anal polip gibi bulgular direkt tespit edilebileceği gibi fizik muayenede görülemeyecek kanama nedenleri için endoskopik incelemeler gerekli olabilir.

Rektosigmoidoskopi yardımıyla rektumun (kalın bağırsağı anüse bağlayan 30-40 cm uzunluk) içini kaplayan mukoza örtüsü incelenir. Bazı vakalarda kolonoskopi yani tüm kalın bağırsak incelenmesi de yapılabilir. Proktoloji doktoru tarafından hasta muayene edilerek hangi endoskopi yönteminin kullanılacağına karar verilir.  Endoskopi sadece hastalığın teşhisi için değil kanamanın kaynağını bulup durdurulmasına da yardımcı olmaktadır. Kanamanın nedeni tespit edildikten sonra hasta için en uygun tedavi yöntemi seçilmektedir.

Hemoroid (basur), anal fissür ve polip rahatsızlığından dolayı oluşan kanamaların tedavisi için hem ameliyatsız yöntemler hem de cerrahi yöntemler bulunmaktadır.

Avrupa cerrahi de rektal kanamalı hastalar dikkatli bir fizik muayene sonrası kanamanın etolojisine yönelik olarak tanılar oluşturduktan sonra eğer kanama sebebi anal bölgenin selim (iyi huylu) hastalıklarından hemoroid, anal fissür, polip vb. tespit edişmiş ise aynı gün içinde muayene ve tedavi yapılabilmektedir. Ameliyatsız lazer yöntemleri ile yapılan tedavi çok kısa sürmektedir. Bölgesel anestezi ile gün içinde tedavi olup sosyal ve iş hayatınıza dönebilirsiniz.

Makat Kanaması Tedavisinde Hastalarımıza Sunduğumuz Avantajlar

 • Merkezimizde uyguladığımız ameliyatsız Makat Kanaması (Rektal Kanama) tedavisi 5-8 dk gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.
 • Proktoloji alanında 17 yıllık tecrübeye sahip uzman doktorlarımızla aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavi olmanız mümkündür.
 • Merkezimizde tüm makat hastalıklarında narkoz kullanmadan tedavi uygulanmaktadır. Makat kanaması hastalığında da yalnızca lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma gerçekleştirilir.
 • Lokalle işlem uygulandığı için kronik rahatsızlığı olan ve düzenli ilaç kullanmak durumunda olan hastalar da rahatlıkla ameliyatsız rektal kanama tedavisinden faydalanabilir.
 • Hamileler ve yeni doğum yapmış anneler de narkoza bağlı yan etkiler görülmeyen ameliyatsız makat kanaması tedavisinde yararlanabilir.
 • İşlem sırasında ameliyatlarda görülen herhangi bir kesi ya da dikiş uygulanmamaktadır. Hem estetik açıdan hem de iyileşme süresi açısından bu durum hastalarımıza avantaj sağlamaktadır.
 • Açık bir ameliyat yarası bulunmadığı için normal ameliyatlarda karşılaşılan iltihaplanma ya da apseleşme durumu gözlenmemektedir.
 • Klasik cerrahi ameliyatlarda yaşanan doku kaybı merkezimizde uyguladığımız rektal kanama tedavisinde görülmediği için ameliyat sonrası komplikasyonlar (gaz kaçırma, dışkı tutamama, şiddetli ağrı vs.) ile de karşılaşılmamaktadır.
 • Ameliyatsız makat kanaması tedavisinin ardından deneyimli sağlık ekibimiz tarafından takipleriniz gerçekleştirilmektedir.
 • Hastalarımızın konforunu gözeterek sizlere yatış gerektirmeden tedavi olma imkanı sunmaktayız.

Rektal Kanama için Önerilen Videolar

Neden Avrupa Cerrahi'yi Seçmeliyim?

17 yıldır süre gelen zaman diliminde tamamen proktoloji (makat hastalıkları) alanında hizmet veren sağlık ekibimizle ilklere öncülük ederek Ameliyatsız Ayaktan, Lazerle Makat Kanaması Tedavisi gerçekleştirmekteyiz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

Tamamen Proktoloji için üretilen son teknoloji cihazlarımız ile Müstakil binamızda, alanında uzman Proktoloji Doktorlarımız ve deneyimli sağlık personellerimiz ile sizlere hizmet vermekteyiz.

Dünya’nın her noktasından ulaşılabilir olmak adına İstanbul Bakırköy ve Kadıköy deki merkezlerimiz ile sizlere Ayaktan Yatış Gerektirmeyen Lazerle Rektal Kanama Tedavisini sunmaktayız.

Temel prensibimiz; hastalarımıza, özel tekniklerle uyguladığımız Ayaktan Lazerle Makat Kanaması Tedavisi Yöntemi sayesinde hızlı tedavi olma avantajı sunarak, daha rahat ve daha konforlu bir tedavi süreci yaşatmayı amaç edinmemizdir.

Avrupa Cerrahi’de Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor?

Online Görüşme

Doktorlarımızla görüntülü konuşmak için hemen,

online görüşme formunu doldurun.
<
<

Muayene Süreci

Muayene gününüz geldiğinde hekiminiz tarafından gerçekleştirilen tanının ardından size en uygun tedavi şekli belirlenir ve tedaviniz hakkında bilgilendirilirsiniz.

Tedavi Süreci

Tedaviye karar verdiğiniz an (aynı gün de olabilir) lazerle Makat kanaması işleminizi gerçekleştirebiliriz ve müdahale olduğunuz aynı saat içerisinde evinize dönebilirsiniz.

Randevu Alma

Dilerseniz 444 8 623 numaralı çağrı merkezinden randevu alarak ya da 0505 403 79 59 numaralı WhatsApp üzerinden hızlı bir tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
WhatsApp Hemen Ara