• MERKEZ KLİNİK: BAKIRKÖY / KLİNİK 2: KADIKÖY / KLİNİK 3: LEVENT
 • 444 8 623

Çoğunlukla makat kanalındaki iltihaplardan dolayı oluşur. Proktoloji alanında en sık karşılaşılan klinik rahatsızlıklarından biri olan makat apsesi, makatta yerleşim yerine göre farklı özellikler gösterebilmektedir.

Perianal apse, makat çevresinin iltihaplanması sonucu irin toplanması ile oluşur. Daha çok anal salgı bezlerinin iltihaplanmasından dolayı oluşmaya başlar ve zamanla yayılır. Salgı bezlerinin asıl görevi mukus salgılayarak gaita (dışkı) çıkışını kolaylaştırmaktır.

Tüm yaş gruplarında görülebilmenin yanı sıra daha çok 30 ve 40’lı yaşlarda görülür. Erkekler de kadınlara oranda daha fazla görülmektedir.

Anal apse, makat bölgesi veya makat çevresinde iltihap toplanması sonucu oluşan şişliğe denir. Makat bölgesini çevreleyen kas ve yumuşak doku arasında meydana gelir. Anal bölge de istenmeyen gaz ve gaita çıkışını engelleyen kas lifleri vardır. Bu lifler arasında dışkının daha kaygan çıkmasını sağlayan cildi nemlendiren salgı bezleri bulunmaktadır. Salgı bezleri dışkının normal şekilde çıkmasına yardımcı olan yapılardır. Makat bölgesinde çok fazla bakteri bulunmaktadır. Zararlı bakteriler salgı bezlerine girerek anal apse oluşmasına neden olur.

Anal apse içinde iltihap birikmeye başlar ve anal bölgede zamanla şişlik meydana gelir. Genelde hastalar bu şişliği hemoroid diye düşünürler ve kendi kendine tedavi uygulamaya çalışırlar. Evde uygulanan yöntemler hastalığı alevlendirebilir. Bu nedenle şikayetler başlar başlamaz, zaman kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir.

Kişinin anal apse oluşumu hakkında bilgi sahibi olması uygulanabilecek yanlış yöntemlerin bir nevi önüne geçmiş olur.

perianal-apse-nedir

Perianal Apse Sınıflandırılması

Perianal apseler yerleşim yerine göre farklı özellikler gösterebilirler. Yerleşim yerlerine göre şu şekilde isimlendirilir;

 • İntersfinkterik
 • İschiorektal
 • Supralevator (Paraektal)

Perianal Apse (Makat Apsesi) Nasıl Oluşur?

Yabancı bir cismin veya sert olan gaitanın salgı bezlerini yaralayarak bakteri geçişini kolaylaştırması anal bölgede apse oluşumuna neden olmaktadır. İkinci bir neden ise; altta yatan farklı sebepler olabilmesi durumudur.  Bunlar; Crohn Hastalığı, Ülseratif Kolit, Lenfoma, Radyoterapi gibi etkenlere bağlı olarak oluşabilir. Söylemiş olduğumuz etkenler dışında makat temizliğine dikkat etmek gerekir.

Hijyen faktörü oldukça önemlidir. Vücudumuzun diğer bölgelerine göre anal bölge bakteri oluşmasına çok daha müsaittir. Bakteri oluşumunu minimuma indirmek için makat bölge temizline daha fazla önem vermek gerekir.

Anal apse bulgularını iki gruba ayırabiliriz. Enfeksiyon bulgusunda; yüksek ateş, yorgunluk ve halsizlik diyebiliriz. İkinci bulgu ise cilt üzerinde görebildiğimiz; şişkinlik, şiddetli ağrı, kızarıklık ve ısı artışı gibi tuvalet sırasında dolgunluk hissi ve akıntı olur. Anal bölge de oluşan anal apsenin zaman ilerledikçe hızlı bir şekilde iltihabı artar. Bu durum da hastalar oturma, yürüme gibi fiziksel hareketlerini gerçekleştirme de zorluk çeker. Şiddetlenen enfeksiyon ısı artışına, şiddetli ateş, titreme ve baygınlık hissine neden olur. Enfeksiyon cilt altı dokuya uzandığında anal bölgede kızarıklık veya şişlik belirgin hal alır.

Perianal Apse (Makat Apsesi) Tanısı Nasıl Konulur?

Perianal apse tanısında uzman bir proktolog tarafından yapılan fiziki muayene yeterlidir. Farklı nedenlere bağlı şüpheler oluşur ise o zaman ultrason veya Mr istenebilir. Bu durum tamamen hastalığın evresine bağlıdır.  Perianal apsenin ilerlediği durumlarda enfeksiyon riski oldukça fazladır.

Evde hiçbir şekilde tedavi edilemez. Mutlaka proktolog doktoru tarafından muayene edilmesi ve apsenin durumuna göre en uygun tedavi yöntemi seçilmesi gerekir. Eğer perianal apse ilerlemiş ise doktor tarafından kontrollü bir biçimde drenaj edilir ve apsenin tamamının boşaltılması sağlanır. Hastanın durumu değerlendirilerek antibiyotik tedavisi başlanabilir.

Perianal Apsenin (Makat Apsesi) Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir?

Hastalar genellikle apsenin olduğu bölgede ağrı hissederler. Perianal apse bulunduğu bölgede kızarıklıklara neden olur. Apse ilerlemiş ise ateşe de yol açabilir. Söz konusu bölgede ekstra bir hassasiyet oluşur.

Makat bölgesinde dolgunluk ve şişlik görülür. Doğru bir biçimde oturamama veya rahat yürüyememe gibi sorunlar oluşabilir. Apse ilerlemiş ise makat bölgesinde akıntıya neden olabilir.

Perianal Apse (Makat Apsesi) Tedavisi Nasıldır?

Hastalarda bulunan makat apsesi ilerlemiş bir durumda ise bu apse proktoloji uzmanı tarafından kontrollü bir biçimde drenaj edilmelidir.  Perianal apsenin tamamının boşaltılmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde yeni komplikasyonlar oluşturabilir.

Anal apse drenajı yapıldıktan sonra hastanın apse durumuna göre ikili veya tekli antibiyotik tedavi önerilebilir. İlerlemiş perianal apse hastalarında ise makat kanalı ile perianal deri arasında kalıcı fistül kanalları ya da tüneller oluşabilir. Fistül oluşumu olan hastalar, rahatsızlıklarını enfeksiyon akıntısı, makatta şişlikler ve ağrı gibi şikayetler ile tarif ederler.

Makat Apsesi Tedavisinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

 • Hastaların en büyük avantajı zaman kaybı yaşamadan evlerine veya işlerine iyileşmiş bir şekilde dönebilmeleridir.
 • Operasyon da narkoz uygulanmadığı için narkoz riskleri bulunmamaktadır.
 • Apse tam olarak boşaltılır.
 • Hissedilen ağrıda net bir azalma görülür.
 • Hastanın operasyon sonrasında hareket kısıtlaması olmaz.
 • Apse tamamen boşaltıldığı için tekrardan oluşma durumu veya fistül oluşma riski çok düşüktür.

Perianal Apse (Makat Apsesi) Tedavisinde Hastalarımıza Sunduğumuz Avantajlar

 • Merkezimizde uyguladığımız ameliyatsız Perianal Apse (Makat Apsesi) tedavisi 5-8 dk gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.
 • Proktoloji alanında 17 yıllık tecrübeye sahip uzman doktorlarımızla aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavi olmanız mümkündür.
 • Merkezimizde tüm makat hastalıklarında narkoz kullanmadan tedavi uygulanmaktadır. Perianal Apse hastalığında da yalnızca lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma gerçekleştirilir.
 • Lokalle işlem uygulandığı için kronik rahatsızlığı olan ve düzenli ilaç kullanmak durumunda olan hastalar da rahatlıkla ameliyatsız Makat Apsesi tedavisinden faydalanabilir.
 • Hamileler ve yeni doğum yapmış anneler de narkoza bağlı yan etkiler görülmeyen ameliyatsız makat apsesi tedavisinde yararlanabilir.
 • İşlem sırasında ameliyatlarda görülen herhangi bir kesi ya da dikiş uygulanmamaktadır. Hem estetik açıdan hem de iyileşme süresi açısından bu durum hastalarımıza avantaj sağlamaktadır.
 • Açık bir ameliyat yarası bulunmadığı için normal ameliyatlarda karşılaşılan iltihaplanma ya da apseleşme durumu gözlenmemektedir.
 • Klasik cerrahi ameliyatlarda yaşanan doku kaybı merkezimizde uyguladığımız perianal apse tedavisinde görülmediği için ameliyat sonrası komplikasyonlar (gaz kaçırma, dışkı tutamama, şiddetli ağrı vs.) ile de karşılaşılmamaktadır.
 • Ameliyatsız perianal apse tedavisinin ardından deneyimli sağlık ekibimiz tarafından takipleriniz gerçekleştirilmektedir.
 • Hastalarımızın konforunu gözeterek sizlere yatış gerektirmeden tedavi olma imkanı sunmaktayız.

Perianal Apse için Önerilen Videolar

Neden Avrupa Cerrahi'yi Seçmeliyim?

17 yıldır süre gelen zaman diliminde tamamen proktoloji (makat hastalıkları) alanında hizmet veren sağlık ekibimizle ilklere öncülük ederek Ameliyatsız Ayaktan, Lazerle Perianal Apse Tedavisi gerçekleştirmekteyiz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

Tamamen Proktoloji için üretilen son teknoloji cihazlarımız ile Müstakil binamızda, alanında uzman Proktoloji Doktorlarımız ve deneyimli sağlık personellerimiz ile sizlere hizmet vermekteyiz.

Dünya’nın her noktasından ulaşılabilir olmak adına İstanbul Bakırköy ve Kadıköy deki merkezlerimiz ile sizlere Ayaktan Yatış Gerektirmeyen Lazerle Perianal Apse Tedavisini sunmaktayız.

Temel prensibimiz; hastalarımıza, özel tekniklerle uyguladığımız Ayaktan Lazerle Makat Apsesi Tedavisi Yöntemi sayesinde hızlı tedavi olma avantajı sunarak, daha rahat ve daha konforlu bir tedavi süreci yaşatmayı amaç edinmemizdir.

Avrupa Cerrahi’de Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor?

Online Görüşme

Doktorlarımızla görüntülü konuşmak için hemen,

online görüşme formunu doldurun.
<
<

Muayene Süreci

Muayene gününüz geldiğinde hekiminiz tarafından gerçekleştirilen tanının ardından size en uygun tedavi şekli belirlenir ve tedaviniz hakkında bilgilendirilirsiniz.

Tedavi Süreci

Tedaviye karar verdiğiniz an (aynı gün de olabilir) lazerle Perianal Apse işleminizi gerçekleştirebiliriz ve müdahale olduğunuz aynı saat içerisinde evinize dönebilirsiniz.

Randevu Alma

Dilerseniz 444 8 623 numaralı çağrı merkezinden randevu alarak ya da 0505 403 79 59 numaralı WhatsApp üzerinden hızlı bir tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
WhatsApp Hemen Ara