Makat Apsesi Nedir, Makatta Şişlik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Makatta Şişlik Nedenleri Nelerdir ?

Makatta şişlik,  makat çevresinde iltihap yada kan toplanması sonucu oluşan şişliğe denir. Makat bölgesinde  kas ve yumuşak doku arasında meydana gelir. Hemoroide bağlı şişlikler olabileceği gibi, apselere bağlıda şişlik oluşabilir. Makat bölgesinde ıkınmaya bağlı olarak basur memesi patlayıp şişebilir.Makat travmasına bağlı makat apsesi de şişliğe sebep olur.

Anal apse içinde iltihap birikmeye başlar ve anal bölgede zamanla şişlik meydana gelir. Evde uygulanan yöntemler hastalığı alevlendirebilir. Bu nedenle şikayetler başlar başlamaz, zaman kaybetmeden uzman doktora başvurmak gerekir.

Perianal Apse (Makat Apsesi) Nedir?

Çoğunlukla makat kanalındaki iltihaplardan dolayı oluşur. Proktoloji alanında en sık karşılaşılan klinik rahatsızlıklarından biri olan makat apsesi, makatta yerleşim yerine göre farklı özellikler gösterebilmektedir.

Perianal apse, makat çevresinin iltihaplanması sonucu irin toplanması ile oluşur. Daha çok anal salgı bezlerinin iltihaplanmasından dolayı oluşmaya başlar ve zamanla yayılır.

Tüm yaş gruplarında görülebilir, daha çok 30 ve 40’lı yaşlarda görülür. Erkekler de kadınlara oranda daha fazla görülmektedir.

Perianal Apse (Makat Apsesi) Nasıl Oluşur?

Yabancı bir cismin veya sert olan gaitanın salgı bezlerini yaralayarak bakteri geçişini kolaylaştırması anal bölgede apse oluşumuna neden olmaktadır. İkinci bir neden ise; altta yatan farklı sebepler olabilmesi durumudur.  Bunlar; Crohn Hastalığı, Ülseratif Kolit, Lenfoma, Radyoterapi gibi etkenlere bağlı olarak oluşabilir. Söylemiş olduğumuz etkenler dışında makat temizliğine dikkat etmek gerekir.

Hijyen faktörü oldukça önemlidir. Vücudumuzun diğer bölgelerine göre anal bölge bakteri oluşmasına çok daha müsaittir. Bakteri oluşumunu minimuma indirmek için makat bölge temizline daha fazla önem vermek gerekir.

Anal apse bulgularını iki gruba ayırabiliriz. Enfeksiyon bulgusunda; yüksek ateş, yorgunluk ve halsizlik diyebiliriz. İkinci bulgu ise cilt üzerinde görebildiğimiz; şişkinlik, şiddetli ağrı, kızarıklık ve ısı artışı gibi tuvalet sırasında dolgunluk hissi ve akıntı olur. Anal bölge de oluşan anal apsenin zaman ilerledikçe hızlı bir şekilde iltihabı artar. Bu durum da hastalar oturma, yürüme gibi fiziksel hareketlerini gerçekleştirme de zorluk çeker. Şiddetlenen enfeksiyon ısı artışına, şiddetli ateş, titreme ve baygınlık hissine neden olur. Enfeksiyon cilt altı dokuya uzandığında anal bölgede kızarıklık veya şişlik belirgin hal alır.

perianal-apse-nedir

Perianal Apse Sınıflandırılması

Perianal apseler yerleşim yerine göre farklı özellikler gösterebilirler. Yerleşim yerlerine göre şu şekilde isimlendirilir;

 • İntersfinkterik
 • İschiorektal
 • Supralevator (Paraektal)

Perianal Apse (Makat Apsesi) Tanısı Nasıl Konulur?

Perianal apse tanısında uzman bir proktolog tarafından yapılan fiziki muayene yeterlidir. Farklı nedenlere bağlı şüpheler oluşur ise o zaman ultrason veya Mr istenebilir. Bu durum tamamen hastalığın evresine bağlıdır.  Perianal apsenin ilerlediği durumlarda enfeksiyon riski oldukça fazladır.

Evde hiçbir şekilde tedavi edilemez. Mutlaka proktolog doktoru tarafından muayene edilmesi ve apsenin durumuna göre en uygun tedavi yöntemi seçilmesi gerekir. Eğer perianal apse ilerlemiş ise doktor tarafından kontrollü bir biçimde drenaj edilir ve apsenin tamamının boşaltılması sağlanır. Hastanın durumu değerlendirilerek antibiyotik tedavisi başlanabilir.

Perianal Apsenin (Makat Apsesi) Belirtileri Nelerdir?

Hastalar genellikle apsenin olduğu bölgede ağrı hissederler. Perianal apse bulunduğu bölgede kızarıklıklara neden olur. Apse ilerlemiş ise ateşe de yol açabilir. Söz konusu bölgede ekstra bir hassasiyet oluşur.

Makat bölgesinde dolgunluk ve şişlik görülür. Doğru bir biçimde oturamama veya rahat yürüyememe gibi sorunlar oluşabilir. Apse ilerlemiş ise makat bölgesinde akıntıya neden olabilir.

Perianal Apse (Makat Apsesi) Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalarda bulunan makat apsesi ilerlemiş bir durumda ise bu apse proktoloji uzmanı tarafından kontrollü bir biçimde drenaj edilmelidir. Perianal apsenin tamamının boşaltılmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde yeni komplikasyonlar oluşturabilir.

Anal apse drenajı yapıldıktan sonra hastanın apse durumuna göre ikili veya tekli antibiyotik tedavi önerilebilir. İlerlemiş perianal apse hastalarında ise makat kanalı ile perianal deri arasında kalıcı fistül kanalları ya da tüneller oluşabilir. Fistül oluşumu olan hastalar, rahatsızlıklarını enfeksiyon akıntısı, makatta şişlikler ve ağrı gibi şikayetler ile tarif ederler.

Makat Apsesi Tedavisinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

 • Hastaların en büyük avantajı zaman kaybı yaşamadan evlerine veya işlerine iyileşmiş bir şekilde dönebilmeleridir.
 • Operasyon da narkoz uygulanmadığı için narkoz riskleri bulunmamaktadır.
 • Apse tam olarak boşaltılır.
 • Hissedilen ağrıda net bir azalma görülür.
 • Hastanın operasyon sonrasında hareket kısıtlaması olmaz.
 • Apse tamamen boşaltıldığı için tekrardan oluşma durumu veya fistül oluşma riski çok düşüktür.

Perianal Apse (Makat Apsesi) Tedavisinin Avantajları

Ameliyatsız perianal apse (makat apsesi) tedavisi 5-8 dakika sürer.

Diş dolgusu yaptırmak gibi hızlı ve yatış gerektirmeden gerçekleştirilir.

Narkoz uygulaması yoktur. Lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma yapılır.

Kişinin herhangi bir ön hazırlık yapmasına gerek kalmamaktadır.

Ek bir tetkik ya da tahlil istenmez. İşlem sırasında hastanın bilinci açıktır.

İşlem sırasında ve sonrasında hissedilen ağrı miktarı çok azdır.

Kesi ya da dikiş gibi ameliyat uygulamalarına yer verilmediği için anal bölgede doku zararı yaşanmaz.

Klasik cerrahi ameliyatlarda anüs içerisinde tampon yerleştirilirken ameliyatsız tedavide bu uygulama bulunmaz.

Tedavinin hemen ardından kişi gündelik yaşantısına dönebilir.

Sistemik ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler de rahatlıkla ameliyatsız lazer tedavisi olabilir. Tansiyon, şeker, kalp rahatsızlığı olan hastalar düzenli kullandıkları ilaçlarını kullanmaya devam edebilir.

Ameliyat sonrasında görülen gaz kaçırma, dışkı tutamama gibi komplikasyonlar uyguladığımız ameliyatsız tedavi yöntemlerinde yaşanmamaktadır.

Hastalar aynı gün içerisinde hem muayene hem tedavi olabilir.  Ameliyatsız perianal tedavisinden sonra kişi sosyal ve iş hayatına dönebilir.

Neden Avrupa Cerrahi'yi Seçmeliyim?

Perianal apse (makat apsesi) ameliyatı önerilen hastaları 17 yıllık bilgi birikimimizle ameliyatsız lazer temelli tekniklerle tedavi ediyoruz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

Bizimle İletişime Geçin

  Anlaşmalı Kurumlar

  Anlaşmalı Kurumlar

  Perianal Apse İçin Önerilen Videolar

  Avrupa Cerrahi’de Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor?

  Online Görüşme

  Doktorlarımızla görüntülü konuşmak için hemen,

  online görüşme formunu doldurun.
  <
  <

  Muayene Süreci

  Muayene gününüz geldiğinde hekiminiz tarafından gerçekleştirilen tanının ardından size en uygun tedavi şekli belirlenir ve tedaviniz hakkında bilgilendirilirsiniz.

  Tedavi Süreci

  Tedaviye karar verdiğiniz an (aynı gün de olabilir) lazerle Perianal Apse işleminizi gerçekleştirebiliriz ve müdahale olduğunuz aynı saat içerisinde evinize dönebilirsiniz.

  Randevu Alma

  Dilerseniz 444 8 623 numaralı çağrı merkezinden randevu alarak ya da 0505 403 79 59 numaralı WhatsApp üzerinden hızlı bir tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Perianal Apse (Makat Apsesi) ne kadar sürede iyileşir?

  Makat apsesinin boşaltılması ile birlikte en geç 24 saat içinde yakınmalar nerede ise tamamen kaybolur, ancak apse boşluğunun tam olarak iyileşmesi 3-5 hafta kadar zaman alabilir.

  Perianal Apse (Makat Apsesi) boşaltıldıktan sonra fistül gelişir mi?

  Apsesi olan hastanın doktora geç başvurması, apsenin yetersiz tedavisi ve apsenin yerleşim yeri fistül oluşum açısından risklidir. Anal apsesi olan hastaların %30’unda fistül oluşumu görülür.

  Hastalar Perianal Apse tedavisinden sonra ne zaman işe geri dönebilirler?

  Hastalar işlem sonrasında işlerine ertesi günü dönebilirler ancak bazı hastaların vücut direncine bağlı olarak bu süre birkaç güne uzayabilir.

  Perianal apsenin (Makat Apsesi) tekrarlaması durumunda hangi hastalıklar gelişir?

  Makat apselerinin tekrarlaması durumunda apsenin tam olarak boşalmadığı ve altta yatan bir makat fistülünün varlığı düşünülür. Ayrıca, bir kıl dönmesi (pilonidal sinüs) varlığında da makat apsesi gelişebilir.

  Makatta kaşıntı ve makatta yanma nasıl belli olur?

  Makatta kaşıntı ile birlikte sık olarak; makat etrafında kızarıklık, sulanma, ağrı, yanma ve makat derisinde kabalaşma belirir. Sıklıkla bu yakınmalar, cinsel organa ve kasık bölgesine doğru da yayılır.


  Hızlı Randevu

  Whatsapp