Basur Ağrısı (Hemoroid) Nereye Vurur?

Hemoroid Nasıl Oluşur?

Hemoroid yapılarının makat yani anüs bölgesinde görülmesinden dolayı makat ve çevresinde ortaya çıktığından, “basur ağrısı nereye vurur” sorusunun cevabı olarak makat bölgesini işaret etmek doğru olacaktır.

Hemoroid, makat hastalıkları arasında en sık görülen ve hastalar tarafından en çok boşlanan hastalıklar arasındadır. Uzun süre ihmali edilmesi nedeniyle hastalarda şiddetli ağrıların doğmasına vesile olmaktadır. Basur adı ile sıklıkla anılan bu hastalık, makat damarlarının gevşemesi sonucunda doğal olan yapının bozulması ile kendini göstererek, hemoroid memelerinin sarkması sonucu ortaya çıkar. Bu hemoroidal yapı oluşumları da makat bölgesinde veya makat dışında ele gelebilen, hissedilebilen şişlikler olarak oldukça rahatsızlık verebilir. Dolayısıyla hemoroid nerelerde ağrı yapar sorusu da sıklıkla karşımızı çıkabilir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Basur Tedavisi Nasıl Olur İzlemek İçin Tıklayınız

Basur damarları, bağırsak hareketlerinin düzensiz gerçekleşmesi, şiddetli ishal atakları veya uzun süre gelen kabızlık problemleri yaşamak gibi, ıkınmayı gerektiren hareketlerde bulunmak, hamilelik dönemindeki bölgenin baskılanması, uzun süreli oturarak çalışmak ve fazla alkol, sağlıksız besinler tüketmek gibi birçok etken nedeniyle şişmeye başlar. Şişen bu damar yapıları makatta bulunduğu yere göre değişiklik göstererek iç (internal) hemoroid ya da dış (eksternal) hemoroid olarak sınıflandırılırlar.

Günümüzde yetişkin bireylerin neredeyse yarısında karşılaşılsa da artık ergenlik döneminden sonraki tüm yaş aralığında görülebilmektedir. Sıklıkla vermiş olduğu belirtiler arasında ağrı, yanma, kanama, kaşıntı, dolgunluk hissi, oturup kalkma da zorlanma gibi şikayetler yer alabilir. Şişmiş olan damarların üzerine yapılan basınçtan kaynaklı olarak da kişinin günlük yaşantısını olumsuz derecede etkilemektedir. Nitekim bir markete gitmekten tutun da, evinizin odalarında gezinmenize bile müsaade etmeyebilir.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

“Hemoroid nerelerde ağrı yapar, bunun oluşmasına zemin hazırlayan faktörler nelerdir?” merak edilen sorular arasında sıklıkla yer alsa da belirtmiş olduğumuz nedenlerin dışında beslenme alışkanlıkları da yer almaktadır. Beslenme alışkanlıklarının düzensiz olması ve değişim oluşturulması gibi besin tüketimde farklılık göstermek, oluşan basur hastalığının ilerleyerek evrelerinin değişmesine yol açabilmektedir. İlerleyen evrelerde ise şikayetler daha da artmaya başlar. Böylelikle yaşanılan ağrıların boyutunda değişim söz konusu olarak, tedavi sürecinin uzamasına sebebiyet vermiş olunur.

Basur Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Hemoroid Rahatsızlığı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Bu nedenle bu gibi belirti ve şikayetler ile karşılaşıldığında basur ağrısı nereye vurur diye düşünmek yerine en kısa sürede bir hekime başvurulması gerektiğini unutmamak gerekir. Yalnızca makat ve çevresinde gelişen hastalıklara bakan Proktoloji doktorları bu alanda size oldukça destek olabilecek hekimler olarak hizmet vermektedir.

Basur ağrısının kendiliğinden geçmesini beklemeden veya evde kullanılan ilaç,krem veya bitkisel ürünlerin etkisinin göstermesini beklemeden tedavi olunması gereken hastalıklardır. Bu gecikme basurun evresinin ilerlemesini sağlamasının dışında tedavi sürecinizi de etkilemektedir. Bu nedenle sıklıkla utanılan ve doktor muayenesinden çekinilen bu hastalık, boyutunda değişim ile karşılaşılmaktadır. Bedenen yaşamış olduğumuz tüm hastalık şikayetlerinde nasıl ki bir hekime danışarak tedavi olursak makat ve çevresindeki gözlemlenen hastalıklar için de Proktologlara gitmekten çekinmemek gerekir. Unutmayın ki ilerleyen ve tedavisi geciken hemoroid hastalığında hasta her defasında, sıklıkla şiddetli ağrılar ile karşı karşıya kalır.

Leave a reply