Basur Ağrısı Nereye Vurur?

Basur Ağrısı Nasıl Oluşur?

Hemoroid yapılarının makat yani anüs bölgesinde görülmesinden dolayı makat ve çevresinde ortaya çıktığından, “basur ağrısı nereye vurur” sorusunun cevabı olarak makat bölgesini işaret etmek doğru olacaktır.

Hemoroid, makat hastalıkları arasında en sık görülen ve hastalar tarafından en çok ihmal edilen hastalıklar arasındadır. Uzun süre ihmal edilmesi nedeniyle hastalarda şiddetli ağrılar oluşabilir.

Basur adı ile de  sıklıkla anılan bu hastalık, makat damarlarının genişlemesi sonucunda kendini göstererek, hemoroid memelerinin sarkması sonucu ortaya çıkar. Bu hemoroidal yapı oluşumları da makat bölgesinde veya makat dışında ele gelen şişlikler olarak oldukça rahatsızlık verir. Dolayısıyla hemoroid nerede ağrı yapar sorusu da karşımıza çıkar.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Basur Tedavisi Nasıl Olur İzlemek İçin Tıklayınız

Basur damarları, bağırsak hareketlerinin düzensizleşmesi, şiddetli ishal atakları veya uzun süren kabızlık problemleri yaşamak, ıkınmak, hamilelik döneminde makat  bölgesinin basınç altında kalması, uzun süreli oturarak çalışmak ve fazla alkol, sağlıksız besinler tüketmek gibi birçok etken nedeni ile hemoroid şişmeye başlar.

Şişen hemoroidler makatta bulunduğu yere göre değişiklik göstererek iç (internal) hemoroid ya da dış (eksternal) hemoroid olarak sınıflandırılır.

Günümüzde yetişkin bireylerin neredeyse yarısında karşılaşılsa da, ergenlik döneminden sonraki tüm yaşlarda görülebilir. Basur belirtileri arasında ağrı, yanma, kanama, kaşıntı, dolgunluk hissi, oturup kalkma da zorlanma gibi şikayetler yer alır.

Şişmiş olan hemoroid damarların üzerine yapılan basınçtan kaynaklı olarak da kişinin günlük yaşantısını olumsuz derecede etkiler. Nitekim bir markete gitmekten tutun da, evinizin odalarında gezinmenize bile müsaade etmeyebilir.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

“Hemoroid nerelerde ağrı yapar, bunun oluşmasına zemin hazırlayan faktörler nelerdir?” merak edilen sorular arasında sıklıkla yer alsa da belirtmiş olduğumuz nedenlerin dışında beslenme alışkanlıkları da yer almaktadır.

Beslenme alışkanlıklarının düzensiz olması ve değişim oluşturulması gibi besin tüketimde farklılık göstermek, oluşan basur hastalığının ilerleyerek evrelerin ilerlemesine yol açar. İlerleyen evrelerde ise şikayetler daha da artar.

Böylelikle yaşanılan ağrıların boyutunda değişim söz konusu olarak, tedavi süreci uzar ve zorlaşır.

Basur Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Hemoroid Rahatsızlığı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Basur ağrısı şikayetleri  ile karşılaşıldığında basur ağrısı nereye vurur diye düşünmek yerine en kısa sürede bir hekime başvurulması gerektiğini de unutmamak gerekir. Yalnızca makat bölgesinde gelişen hastalıklara bakan Proktoloji doktorları bu alanda size destek olabilecek hekimlerdir.

Basur ağrısının  kendiliğinden geçmesini beklenmemelidir.Evde kullanılan ilaç,krem veya bitkisel ürünlerin etkisi geçicidir. Kesin tedavi için mutlaka hemoroid doktoruna muayene olunmalıdır.

Bu nedenle sıklıkla utanılan ve doktor muayenesinden çekinilen bu hastalık, ihmal edilmemelidir.

Bedenen yaşamış olduğumuz tüm hastalık şikayetlerinde nasıl  bir uzman hekime danışarak tedavi oluyorsak makat ve çevresindeki  hastalıklar için de Proktoloji Uzmanına gitmekten çekinmemek gerekir.

Unutmayın ki ilerleyen ve tedavisi geciken hemoroid hastalığında,hasta her atakta şiddetli ağrılar hisseder.

Leave a reply