Basur Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Basur Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Basur kaşıntısı sıkça karşılaşılan ve oldukça rahatsız edici bir sorun olabilir. Kaşıntının etkilerini hafifletmek için bazı önlemler alınabilir. Öncelikle, kişinin temizlik alışkanlıklarına dikkat etmesi önemlidir. Tuvalet sonrası temizlik sırasında ılık su kullanmak, tuvalet kağıdı kullanılmalı  yerine su tercih edilmelidir. Ayrıca, lif açısından zengin bir beslenme alışkanlığı benimsemek, kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir ve bu da kaşıntının azalmasına katkı sağlayabilir. Bununla birlikte, sıcak oturma banyoları, kaşıntıyı ve şişliği hafifletebilir. Bu yöntemler, geçici rahatlama sağlayabilir. Aynı zamanda, eczanelerde reçetesiz satılan hemoroid kremleri veya merhemleri kullanmak da bir seçenektir. Ancak, kaşıntı şiddetlenirse veya uzun süre devam ederse, bir proktoloji uzmanı ile görüşmek önemlidir. Bu şekilde, sorunun altında yatan nedenler daha iyi anlaşılabilir ve uygun tedavi yöntemleri belirlenebilir.

 

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Perianal Kaşıntı Nedir?

Perianal kaşıntı, anüs çevresindeki derinin kaşınması ve tahrişi için kullanılan tıbbi bir terimdir.
Çocuklarda sık görülen perianal kaşıntıya kıl kurdu adı verilen bağırsak parazitleri neden olabilir. Yetişkinlerde görülen perianal kaşıntı türü ise kronik ishal veya kabızlık nedeniyle anüsün zorlanmasından kaynaklanabilir. Aşırı baharatlı yiyecek tüketimi de kabızlık ve ishal nöbetleri gibi anüs sağlığını etkiler. Perianal kaşıntı hemoroid ve daha ciddi durumlardan biri olan anal fissür hastalığının belirtilerinden biridir.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Basur Neden Kaşıntı Yapar?

Hemoroid cepleri (memeleri) büyüdükçe, kişi şiddetli kaşıntı yaşamaya başlar. Hemoroidler büyüdükçe anal bölgeye giden hava akımı azalır ve bölgenin nemli hale gelmesine neden olur.

Oluşan ıslaklık anüs bölgesindeki cilt yapısının sağlığını bozar ve bölgede kaşıntı başlar. Hemoroidal yapılar arasındaki şişlik nedeniyle anüs bölgesi bağırsak hareketleri sonrasında düzgün temizlenemediği için yıpranır. Hareket sırasında hemoroid memeleri arasındaki sürtünme de kaşıntıya neden olur. Dış hemoroid durumunda oturma ve ayağa kalkma sırasında hemoroid memelerinin sıkışması gözlenir.

Basur Hastalığı Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Basur hastalığında en kısa sürede sonuç sağlayan yöntem ise günümüzde ayaktan ve yatış gerektirmeyen ameliyatsız lazer tedavisidir. Klasik cerrahi müdahalelere göre daha avantajlı olduğundan hastalar nezdinde en sık tercih edilen yöntem olan lazer tedavisinde hastanın konforu ön planda tutulmaktadır. Hemen hemen 10-15 dk gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilen lazer işleminde narkoz riski bulunmamaktadır. Yalnızca lokal anestezi ile yapıldığından aynı gün içinde hem muayene hem de tedavi olma imkanı tanır.

Hemoroid hastalığında doktor tavsiyesi olmadan ve müdahale gerçekleştirilmeden önce kullanılan kremler ya da ilaçlar vakit kaybetmenize neden olmasının yanı sıra cilt dokusunu tahriş eder ve şikayetlerin artmasına bile neden olabilir. Zaman içerisinde tedavisi ertelenen hemoroid memeleri büyüyüp, hastalık evrelerinde ilerleme gözlenebilmektedir. Şikayetlerinizin artmasını beklemeden önce en kısa sürede Proktoloji alanında uzman bir doktordan yardım almak kaşıntı şikayetinin geçmesi için önem taşımaktadır.

Leave a reply