Basur Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Basur Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Basur Tedavisi

Kimi zaman kişileri uykularından uyandırabilen inatçı ve şiddetli kaşıntı ataklarının altında yatan pek çok hastalık olabilir. Karaciğer hastalıkları ya da böbrek yetmezliği gibi ciddi problemlerin de sebep olabileceği kaşıntı şikayetinin kaynağı; mide, bağırsak ya da makat hastalıklarından biri de olabilmektedir. Makat hastalıkları arasında yer alan Basur rahatsızlığının belirtileri arasında da makat kaşıntısı yer almaktadır. Basur kaşıntısına ne iyi gelir, sorusunu bu yazımızda olabildiğince yanıtlamaya çalışacağız.

Hastalarda görülen kaşıntı şikayeti tüm vücutta yaşanabileceği gibi yalnızca bölgesel olarak da kendini gösterebilir. Bölgesel ve genel vücut kaşıntılarının birbirlerinden farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenle kaşıntının sebebini öğrenmek için uzman bir doktor tarafından teşhis araştırılmalıdır. Bölgesel kaşıntılardan “pruritus ani” adıyla anılan genital bölge kaşıntılarının altında yatan sebepler; mantar enfeksiyonları, genital bölge temizliğine dikkat edilmemesi ya da tam tersine bölgeyi tahriş edecek düzeyde temizlik uygulanması gibi durumlara dayanır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Perianal Kaşıntı

Çocuklarda sık karşılaşılan şikayetlerden biri olan anal bölge kaşıntıları ise halk arasında “kıl kurdu” olarak anılan bağırsak parazitinden kaynaklanabilir. Yetişkinlerde görülen perianal kaşıntı türüyle kronik ishal ya da kabızlık nedeniyle makat bölgesinde meydana gelen zorlanmaların sonucunda karşılaşılabilir. Fazla baharatlı besin tüketimi de kabızlık ve ishal atakları kadar makat bölgesi sağlığını etkilemektedir. Daha ciddi rahatsızlıklar arasında sayabileceğimiz basur ve anal fissür hastalıklarının da belirtileri arasında perianal kaşıntı yer almaktadır. Çoğu zaman kabızlığın ardından bölgedeki zorlanmaya bağlı olarak açığa çıkan çatlakların oluşturduğu akıntı nedeniyle anal fissür kaynaklı kaşıntılar görülür. Basur memelerinin dışa taşması nedeniyle de makat bölgesi kaşıntıları görülebilmektedir. Perianal kaşıntının önlenmesi için bölgenin temizliğinde sabun gibi kimyasal maddelerden uzak durulmalı, makat ve makat çevresinin nemlenmesi engellenmeli, pamuklu iç çamaşırı giyilmeli ve kaşıntıya neden olabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Basur Neden Kaşıntı Yapar?

Hemoroid pakeleri (memeleri) büyüdükçe kişide şiddetli kaşıntı şikayetleri görülmeye başlar. Makat bölgesinin hemoroidin büyümesine dayalı olarak aldığı hava azalır, bu da makat bölgesinin nemlenmesini beraberinde getirir. Ortaya çıkan ıslaklık ise makat bölgesindeki cilt yapısının sağlığını bozar ve bölgede kaşıntı şikayeti başlar. Hemoroidal yapıların arası şişkinlikleri nedeniyle dışkılama sonrası yeterli şekilde temizlenemediği için makat bölgesini yıpratmaktadır. Ayrıca basur memelerinin hareket anında birbirlerine sürtünmesi de kişide kaşıntı hissi oluşturur. Dış hemoroid rahatsızlığında ise oturup kalkma esnasında hemoroid pakelerinde ezilme durumu görülmektedir.

Basur Hastalığı Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Basur Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Makat bölgesinde kaşıntı açığa çıktığında dikkatli olmak, süreci takip etmek ve mümkün olan en kısa sürede Proktoloji alanında uzman bir hekime muayene olmak gerekir. Kişinin kendi kendine evde uygulayacağı hemoroid kremleri ya da ilaçlar ne yazık ki tam anlamıyla bir çözüm sağlamamaktadır. Geçici süreliğine bir rahatlama sağlayan bu yöntemlerden sonraki süreçte kesin tedavi sağlanmadığı için kaşıntı şikayeti tekrarlama gösterir.

Kaşıntıya neden olan hastalığın doktor muayenesi sonucunda tanısının konması ve hastalığa uygun olan tedavi yöntemin belirlenerek uygulanması kesin çözüm sağlayacaktır. Hemoroid hastalığında sorunun tamamen ortadan kaldırılması basur memelerinin alınması yoluyla gerçekleştirilir.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Basur hastalığında en kısa sürede sonuç sağlayan yöntem ise günümüzde ayaktan ve yatış gerektirmeyen ameliyatsız lazer tedavisidir. Klasik cerrahi müdahalelere göre daha avantajlı olduğundan hastalar nezdinde en sık tercih edilen yöntem olan lazer tedavisinde hastanın konforu ön planda tutulmaktadır. Hemen hemen 5-8 dk gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilen lazer işleminde narkoz riski bulunmamaktadır. Yalnızca bölgesel anestezi ile yapıldığından aynı gün içinde hem muayene hem de tedavi olma imkanı tanır.

Hemoroid hastalığında doktor tavsiyesi olmadan ve müdahale gerçekleştirilmeden önce kullanılan kremler ya da ilaçlar vakit kaybetmenize neden olmasının yanı sıra cilt dokusunu tahriş eder ve şikayetlerin artmasına bile neden olabilir. Zaman içerisinde tedavisi ertelenen hemoroid memeleri büyüyüp, hastalık evrelerinde ilerleme gözlenebilmektedir. Şikayetlerinizin artmasını beklemeden önce en kısa sürede Proktoloji alanında uzman bir doktordan yardım almak kaşıntı şikayetinin geçmesi için önem taşımaktadır.

Leave a reply