Çocuklarda Basur

Basur Neden Oluşur?

Çocuklarda basur (hemoroid) hastalığı, makat bölgesindeki damarların şişmesi ve makat dışına sarkmasına sonucu oluşur. Basur, genel anlamda erişkin bireylerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ancak nadir de olsa çocuklarda görülebilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Çocuklarda Basur Nedenleri

 • Çocuklarda farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan kabızlık ile birlikte makat damarlarının zorlanması sonucu anüs bölgesinde şişmeler meydana gelir.
 • Çocukların yeterli sıvı almaması, suyun az içilmesi, sebze, meyve veya lifli gıdalar tüketmek yerine çikolata, fast food, muz, beyaz ekmek, peynir gibi yiyeceklerin fazla tüketilmesi nedeniyle oluşan kabızlık.
 • Kabız olan çocuğun dışkısı sert çıkacağından tuvalet esnasında ıkınma hissi duyacaktır. Ikınmayla beraber anüs bölgesindeki damarlar zorlanır ve şişkinlik ortaya çıkar.
 • Anüsün zorlanmasına bağlı olarak da makat bölgesinde kanamalar oluşur.
 • Özellikle masa başında, bilgisayarla ya da telefonla otururak uzun süre vakit geçiren çocukların, basur olma riskleri artmaktadır.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Çocuklarda Basur Belirtileri

 • Basur, yetişkinlerde görülen hastalık ile neredeyse aynı emareleri verir.
 • Hemoroid hastalığının şikayetlerinden en önde geleni, makat bölgesinden sızan kanamalardır.
 • Çocuklarda anal kanal damarları daha süratli bir halde tahriş olur. Damarlar zedelendiğinde ise kan görülme olasılığı yükselir.
 • Genelde tuvalet esnasında damla damla gibi kanama şeklinde veya tuvalet kağıdında parlak kırmızı kan lekeleri halinde görülür. Bu durumla karşılaşan çocuklar panik olurlar. Burada devreye ebeveynler girmelidir  ve en yakın Proktoloji uzmanına muayeneye gidilmelidir.
 • Bir diğer belirti ise anüs çevresinde ortaya çıkan kaşıntıdır.

Hemoroid Hastalığıyla İlgili Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Çocuklarda hemoroid hastalığı yetişkinlerin dayanabileceğinden daha sancılı geçer. Anüs bölgesinde oluşan akıntı, devamlı kaşınmaya yol açar. Çocuk, sürekli kaşıdığı için de o bölgedeki deride incelme meydana gelir. Böylelikle kanamaların oluşmasına zemin hazırlanmış olur.

Hemoroid ağrılı bir hastalık olduğu için çocuklar bu durumdan fazlasıyla etkilenir. Bu nedenle zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Hemoroid rahatsızlığı olan çocuklar için evde yapılabilecek birtakım yöntemler sayesinde geçici süreli bir rahatlama sağlanabilir. Fakat gerçek anlamda bir tedavi sağlamayan bu yöntemlerin tedavi sonrasında uygulanması tavsiye edilmektedir.

Evde yapılacak ilk uygulama ılık su ile anal bölgeyi yıkamaktır. Her gün en az bir kere çocuğun dayanabileceği sıcaklıkta banyo yaptırınız. Banyo sırasında şampuan, sabun gibi ürünlerin yıkama sırasında kullanılması bölgeyi daha da tahriş edebilir. Bu yüzden duru suyla sudan geçirin ve banyonun sonrasında anal bölgeyi iyice kurutmayı unutmayın. Dışkılama ihtiyacı bittikten sonra yumuşak tuvalet kağıdı ile anüs bölgesini temizleyiniz. Makat bölgesine uygulanacak soğuk kompres tatbiki hastayı biraz da olsa rahatlatacaktır. Doktorun tavsiye ettiği ağrı kesici içeren birtakım kremler de kullanılabilir.

Çocuklarda yeniden hemoroid oluşumuna engel olmak için;

 • Beslenme alışkanlıklarının kontrol edilmesi gerekir. Lifli gıdalar, kayısı, kayısı suyu, meyve ve sebze ağırlıklı yiyecekler yemesi önerilir.
 • Çocukların günde 8 bardak su içmesi gerekir.
 • Çocukların tuvaleti geldiğinde ertelememeli derhal tuvalete gitmelidir. Çünkü tuvaletini tutması basur oluşmasına ve ilerlemesine yol açabilir. Bu nedenle çocuğunuzun tuvaletini tutmadan yapmasına özen gösterirseniz bu problemle karşılaşma riskiniz azabilir.
 • Doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu hemoroid kremlerini de anüs bölgesini temizledikten sonrasında zamanında kullanarak, hastalığın ilerlemesine karşı tedbir almış olursunuz.
Leave a reply