Fissür Ameliyatı Sonrası Tuvalet Kullanımı

Fissür Ameliyatı

Fissür ameliyatı sonrası tuvalet alışkanlığının düzenli olması hasta için oldukça önemli bir faktördür. Makat çatlağı yani anal fissür rahatsızlığı, çeşitli nedenlerin başında yer alan her sert, kalın ve zorlanarak sindirimin tamamlanması ile yapılan dışkılama işlemi sırasında makatı yırtması, çatlatması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Makat çatlağı sorunu günümüzdeki beslenme şeklinin düzensiz ve sağlıksız olmasına dayanan, günümüzde her yetişkin 10 kişiden en az 4’ünde görülebilmesi mümkündür. Genel anlamı ile 20-55 yaş aralığında karşılaşılabilir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fissür Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Anal Fissür Nedenleri:

 • Beslenme alışkanlığının kötü olması,
 • Sağlıksız ve vücuda zararlı olan besinlerin sıklıkla tüketilmesi ve öğün atlatılması,
 • Vücudun yeteri miktarda su ihtiyacını karşılayamaması,
 • Uzun süren kabızlık veya ishal ataklarının önüne geçilememesi,
 • Kabızlığa bağlı gelişen, aşırı ıkınma hareketlerine engel olunamaması,
 • Gebelik dönemi ve hamilelik sonrasındaki zorlu geçen sürecin uzaması,
 • Kilo artışının görülmesi,
 • Anal (ters) ilişkide bulunmak,
 • İnflamatuar bağırsak hastalığının olması,
 • Bağışıklık sisteminin (immün sistem) zayıfladığı zamanlarda,
 • Tuvalette uzun süreli vakit geçirmek arasında yer alır.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Fissür, bütün bu sebepleri de ortaya çıkarmasından dolayı ameliyatlı veya ameliyatsız olarak tedavisi uygulanan bir makat hastalığıdır. Anal fissür hastalığı haftalar ilerledikçe kronikleşen bir hastalık olarak kişiye oldukça zor anlar yaşatabilir. Hastaya sıklıkla yansıtmış olduğu durum, tuvalet öncesi ve sonrasında vermiş olduğu zonklayıcı ağrı yaşamaktır. Makat çatlağı yaşayan bireyler neredeyse tuvalet ihtiyaçlarını karşılamayı ertelemektedirler. Çünkü tuvalet sırasında yaşamış oldukları cam kesiği batıyormuş hissi dışkılama yapmalarını olumsuz etkilemektedir. Bu hissi yaşamamak için tuvalet ihtiyaçlarını karşılamayı ertelemek isterler. Tedavi edilmeyen her hastalıkta olduğu gibi anal fissür hastalığında da fissür ileriki evrelere taşınarak, iyileşme süresi daha da uzayabilmektedir.

Fissür Nedenleri Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Tedavi sonrasında tuvalet alışkanlığının doğru olması gerekir. Fissür hastalığının tedavisinde klasik cerrahi operasyon sonrasında makatta kanama, ağrı, yanma, sızlama gibi şikâyetlerin devam ediyor olması makat ağzının belli nedenlerden dolayı zorlandığının bir göstergesidir. Anal fissür hastalığı makat ağzına ait olan hastalıkların oluşmasında hatalı bir şekilde dışkılama eyleminin yapılması, bununla birlikte artan, ıkınarak gelişen dışkılama alışkanlıklarının olması sonucu bu hastalıkların oluşmasına zemin hazırlarmış olur. Ancak birçok kişi, bu hatalı dışkılama alışkanlığının yanlış olduğunun farkına bile varamazlar. Çünkü ıkınma olarak bahsedilen durumun öncelikle akla zorlanmayı getirmesi nedeniyle, hastalar sıklıkla ıkınmadıklarını belirtirler.

Fissür Ameliyatı Sonrası Doğru Tuvalet Alışkanlığı

Fissür tedavisi sonrası tuvalet alışkanlığının normal seyrinde devam etmesi gerekir. Normal dışkılama eylemi sürecinde tuvalete oturulduğu anda karın kaslarından destek alarak makat ağzına dışkının gelmesi sağlanarak yapılması gerekir. Fakat elbette ki bu karın kaslarının hepsini kullanarak ıkınma eyleminde bulunarak makatta dışkının gelmesi oldukça yanlış bir davranış olmuş olur. Çünkü yalnızca karın kaslarının desteği ile olan bu çıkışlar ıkınma alışkanlığının oluşturur ve farkında olmadan zamanla alışkanlık haline gelir. Böylelikle yapılan dışkılama eylemini kişi doğru uyguladığını düşünülerek alışkanlığının farkına bile varamayabilir.

Tuvalet sonrasındaki bu ıkınmalar giderek artarken mukozada esneklik sağlayarak dışkı çıkışının ağızda toplanmasına ve böylelikle dışkı çıkışına engel olunmuş olunur. Bu şekilde tuvalet ihtiyacını giderirken güçlük çekilmesi kabızlık oluşumuna sebebiyet verebilir. Kullanmış olduğunuz tuvalet çeşidi de önemli bir etkendir. Eğer ki alafranga bir tuvalet kullanıyor iseniz mutlaka dışkılama sırasında ayaklarınızın altına bir yükseklik koymanız gerekir. Böylelikle bacaklarınız ve karın kaslarınız birbirine yakın olarak dışkılama daha kolay gerçekleşebilir.

Her ne kadar fissür tedavisinden sonra tuvalet alışkanlığını düzenli olarak gerçekleştiriyor olsanız da yani dışkının yumuşak ve kıvamlı olarak geliyor olsa dahi dışkı çıkışı sırasında her aşamada ıkınma eylemi gerçekleşiyorsa da bu durum yine kabızlık olarak tanımlanmaktadır. Ikınarak dışkılama eyleminin sürekli olarak yaşıyor olmak yıllar sonra makat sarkması adını vermiş olduğumuz internal mukozal prolaps gelişerek kabızlığa sokar. Böylelikle kısır döngü haline gelen bu tuvalet alışkanlıklarında makat ağzı zorlanmasından dolayı yaralanmalara, yırtılmalara, makatta anal spazma (kasılmaya) yol açar. Makat sarkması da dışkılama güçlüğünün yaşanması sonucunda ortaya çıkar. Bütün bu nedenlerden dolayı anal fissüre yol açan asıl sorunun anal spazmın ortadan kaldırılması gerekir.

Sonrasında uygulanan tedavi ve dışkılama güçlüğünü oluşturan temel nedenler tam olarak ortadan kaldırılmadığı sürece yani fissür tedavisi sonrası tuvalet alışkanlığının doğru yapılmaması sonucunda bu rahatsızlıklar sıklıkla tekrarlayabilen bir rahatsızlık olarak kişinin karşısına yeniden çıkabilmektedir.

Leave a reply