Hemoroid (Basur) İlaçları, Kremleri Ve Bitkisel Tedavisi

Hemoroid Nedir?

Hemoroid, halk dilindeki ismi ile basur, makat bölgesinde birçok soruna neden olan ağrı, yanma, kaşıntı, kanama gibi problemleri beraberinde getiren acılı bir makat hastalığıdır. Temelinde, kabızlık durumuna bağlı olarak makat basıncının artışı ile makattaki damarların genişlemesi ve dışarı doğru meme (pake) şeklinde sarkmasıyla bölgede şişlik oluşturması şeklinde tarif edilebilmektedir. Hemoroid (basur) ilaçları, kremleri ve bitkisel tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Hemoroidal oluşumun iki ana çeşidi vardır. Bunlar rektumda oluştukları bölgeye göre iç basur ve dış basur olarak isimlendirilirler. İç basur; rektumun iç kısmında meydana gelip dört evreli süreci olan bir hemoroid türüdür. Bir diğer çeşit olan dış basur, rektum kanalının dışında yer almaktadır. Elle dokunulabilir, gözle görülebilen bir oluşuma sahiptir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Nasıl Uygulanıyor Görmek İçin Tıklayınız

Hemoroid (Basur) İlaçları

Çoğu hastalıkta olduğu gibi bu makat hastalığında da belirtiler kendini gösterirken kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bazı hastalarda belirtiler daha seyrek gözlemlenebilirken bazısında daha ağır şekilde geçebilir. Bu gibi durumlarda hasta henüz başlangıç döneminde olan bu hastalığın ağrı ataklarına katlanarak, görmezden gelebilir.  Fakat tedavi edilmeyen hemoroid (basur) hastalığı, oluşum gösterdiği kişide ilerleme kat ederek hastayı çok daha sancılı bir yöne doğru sürükleyebilir.

Kullanılabilecek bazı ilaçlı tedavi yöntemlerini kabaca, oral ve topikal olarak sınıflandırabiliriz. Oral tedavi yöntemi dediğimiz, hemoroid oluşumunu önlemek amacıyla hemoroid (basur) ilaçları, ağrı kesiciler, beslenme değişiklikleri ve diyet bu yöntemin başında yer almaktadır. Ayrıca bağırsak yumuşaması için lifli gıda desteği, dışkı şekillendirici ilaçlar, bol sıvı takviyesi gibi dışkının çıkışı sırasında, hemoroid oluşmuş bölgeden geçerken sebep olacağı tahribatı engelleyip, basur memelerinin kanamasını, ağrımasını, kaşınması semptomlarını azaltacağından hastaya rahatlık sağlayabilmektedir.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Hemoroid (Basur) İlaçları ile Topikal Tedavi

Topikal tedavi yöntemi dediğimiz ilaçlı tedavi, genel olarak basur memesinin üstüne sürülen bitkisel ya da medikal ilaçlar ile tedavi yöntemidir. Bu yöntemde daha önce belirttiğimiz gibi bu makat hastalığının birinci ve ikinci aşamasında nadiren de olsa iyileşmeye fayda sağlayabilir. Topikal tedavi yöntemi, başlangıç aşamasındaki hemoroid ataklarında yani hastalığın şikâyetlerinin artış gösterdiği durumlarda tedavide ilk basamak olarak başvurulur. Proktoloji uzman doktoru muayenesi ışığında önerdiği, hemoroid (basur) ilaçları ile söz konusu bölgede, bölgesel uyuşma işlevi görerek şikâyetlerin azalmasını sağlayabilmektedir. Topikal tedavi uygulanacak bölgenin temizliği ve kuruluğunun sağlanması, tedavinin sağlıklı gerçekleşebilmesi için çok önemlidir. Makat bölgesi tabiatı gereği, enfeksiyon oluşumuna oldukça meyilli, narin bir bölgedir. Hastanın, her dışkılama işleminden sonra bölgenin temizliğine daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

Topikal (krem uygulaması) tedavi yönteminin sağladığı rahatlık geçici olmaktadır. Sadece yatıştırıcı olarak etkilidir.  Ağrıları belirli bir süre bloke eder ve hastalığın ileri evrelerinde etkileri oldukça azalır. Bu durumda hasta tedaviye yanıt alamamaktadır.

Kadınlarda başlıca basur sebebi olarak bilinen hamilelik süreci, hastalığın ilaçlı tedavisini sınırlamaktadır. Bilindiği üzere anne adaylarının ilaç kullanımı oldukça sorunludur. İlaçların yararları kadar yan etkileri de mevcuttur. Annenin kullandığı herhangi bir ilaç, bu krem dahi olabilir, organları yeni oluşan bebeğe zararlı olabilmektedir. Hemoroid (basur) ilaçları uygulandıkları bölgenin yapısı, ilacın emiliminin gerçekleşip vücuda yayılımın hızlı olduğu bir bölgedir hatta oral yolla alınan ilaçtan daha hızlı yayılım gösterebilmektedir. Bu sebeple hamile hastalar için, uzman bir hekimle tedavi şarttır.

Hemoroid Hastalığı Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Hemoroid (Basur) Kremleri

Hastayı hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz yönde etkileyebilen bu hastalık, makat bölgesinde bulunması sebebiyle hastaların tedavi aşamasına geçme süresinin uzamasına neden olabilen bir faktör olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu sebeple de hastalar, uzman bir hekime başvurmakta çoğunlukla geç kalarak farkında olmadan hastalığın ilerlemesine müsaade etmiş olabiliyorlar. Hastalığın ilerlemesi ve belirtilerinin artması ile hasta bir an önce çözüme kavuşmak ister. Bu sebeple hasta doktora başvurmadan, kulaktan dolma, internetten araştırarak bulduğu hemoroid kremleriyle veya bilimsel dayanağı olmayan bitkisel yöntemlere başvurup kendini tedavi etme yönelimi içerisine girebilmektedir. Bu yönelimle hareket eden hastalar çoğunlukla büyük bir hataya düşmüş olacaklardır

Bilinçli bir hastanın, hastalığı ne olursa olsun bir rahatsızlık hissetmeye başladığı ilk anda yapması gereken şey bir Proktoloji uzman doktoruna görünmek ve kendisi için belirlenen tedavi yöntemlerinden doğru bir şekilde faydalanmak olmalıdır. Özellikle de hemoroid gibi makat hastalıklarında ilaç tedavisi, kremler ya da bitkisel yöntemler çoğunlukla etkisi bakımından tedavi sürecine pek dâhil edilmemektedir. Bu tarz yöntemler hasta tarafından uygulanmaya çalışıldığında, hastayı sadece belirli bir süre rahatlatacak fakat genellikle hastalığı sonlandırıp, tedavi etmeyecektir.

Nasıl Kullanılmalı?

Bu makat hastalığında, doktor tavsiyesi olmadan kremle ya da bitkisel kürlerle uygulanmaya çalışılan tedavi sadece vücutta var olan rahatsızlığın hastalığı sonlandıracak asıl tedavi süresini ertelemesinden dolayı, ilerlemesiyle hastaya daha fazla ağrı ve acı vermesine sebep olacaktır. Ayrıca ertelenen veya farklı yollarla çözümlenmek istenen bu hastalık, gün geçtikçe hastanın yaşam konforunu da elinden yavaşça alıyor olacaktır. Hasta artık gün içerisinde yaptığı eylemlerde sorunlar yaşamaya başlayacaktır. Örnek verilmesi gerekirse hasta; uzun süreli seyahatte, oturarak çalıştığı iş yerinde veya oturup bir film izlemek istediğinde üzücü neticelerle karşılaşabilecektir. Bu sebeple, hemoroid hastalığı dahil tüm rahatsızlıklarda yapılan bu yanlışlar oldukça tehlikeli bir davranış haline gelebilir.

Peki, neden bu tarz yöntemler kalıcı bir yöntem olamıyorlar? Sebebi, hemoroid kremi, hemoroid fitili, bitkisel ilaçlar gibi geçici çözümlerin makat bölgesindeki basıncı ve kan hacmini azaltıp, basur memelerini küçültmesidir. Ancak hastalığı kökten çözmeye yeterli olmayabilir. Bu geçici çözümler, uygulama bırakıldıktan bir süre sonra, az miktar sönen basur memelerinin yeniden şişerek kaldığı yerden acı, ağrı ve makat bölgesi kanamaları gibi şikâyetlerin tekrardan oluşmasının önüne çok fazla geçemez. Bu bir döngü şeklinde gerçekleşir ve hastanın uyguladığı geçici çözüme, hastanın bağışıklık oluşturmasına kadar devam edebilir. Kesin çözüm, Proktoloji uzmanının muayenesinden sonra belirlenecek ameliyatsız tedavi yöntemleri ile de sağlanılabilir.

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavisi

İlaçlı tedaviye başvurmadan evvel hastalar, semptomları engelleyecek uygulamalar ile şikâyetlerini başka yollarla azaltmaya çalışabilmektedir. Her şeyden önce bu makat hastalığına çoğunlukla neden olabilen durumun yani kronik kabızlığın tedavi edilmesidir. Türk toplumunun beslenme alışkanlıkları kabızlığa zemin hazırlayabilmektedir. Beyaz ekmeğin her öğünde tüketilmesi, kırmızı et, hamur işi, acı ve baharat ağırlıklı yemekler kabızlığı tetikler. Hasta bunlardan uzak durarak, sıvı tüketimi artırarak, beslenmesine lifli, posalı gıdalar ekleyerek kabızlığın önüne geçebilir. Rahat tuvalete çıkma sağlandığında hemoroid pakelerine yapılan basınç azalır. Bu sebeple şikayetler, engellenebilir.

Hemoroid (basur) rahatsızlığında, hastalar genellikle tedaviye başlamak için geç kalmış olabiliyorlar. Bunun sebebi hastaların bitkisel tedavi yöntemleri ile hemoroid (basur) rahatsızlığına çözüm bularak kendi kendilerine bu süreci atlatmak istemelerinden doğmaktadır. Hastalar, hemoroid rahatsızlığının kendilerinde oluşum gösterdiğini düşünür düşünmez kantaron yağına rağbet gösterebiliyorlar. Doğada kolay bir şekilde yetişen ve esasında sağlık için oldukça faydalı olan kantaron yağının elbette ki hemoroid rahatsızlığına da etki eden faydası bulunmakta. Lakin kantaron yağı, hemoroid sebebiyle ağrıyan bölgenin rahatlamasını sağlarken hastaların da hissettikleri rahatsızlığı bir müddet geçirebilir. Fakat kantaron yağı da diğer kür ve kremler gibi ne yazık ki başlı başına kesin tedaviyi sağlayan bir yöntem olamamaktadır.

Hemoroid (Basur) İlaçları ve Hemoroid Tedavisi

Yukarıda bahsedilen sebepler neticesiyle Proktoloji uzmanına çoğunlukla dördüncü evrede başvuran hastalar için hemoroid ilaçlarının tedavi sağlaması düşük bir ihtimaldir. Sürekli rahatsızlık vermeye başlayan basur memelerinin tamamen yok edilmesi gerekir. Bunun için cerrahi uygulama ya da ameliyatsız tedavi işlemi denilen basur memesinin bloke edilmesi temeline dayanan tedavi yöntemlerine başvurulur.

Ameliyatsız tedavi yöntemlerinin de birçok çeşidi vardır. Hastalığın durumuna göre, kombine olarak da kullanılabilecek bu uygulamalar,  ameliyat için gerekli olan narkoz, neşter, dikiş gibi farklı semptomlara yol açan uygulamalara gerek kalmadan hemoroidin ve birçok makat hastalığının tedavi edilebilmesini sağlar. Hemoroidin her evresinde uygulanabilen lazerli ameliyatsız yöntem, lokal anestezi altında, hiçbir dokuya zarar vermeden, kısa sürede yüksek oranlı başarı sağlayabilmektedir.

Leave a reply