HPV Tedavisi Nasıl Yapılır?

HPV virüsü tedavisi diğer enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi herhangi bir ilaç ya da krem ile henüz tamamen tedavi edilememektedir. Hpv virüsü vücuda girdiği anda kişinin bağışıklık sisteminin gücüne göre uykuda kalabilir ve belirti göstermeyebilir. HPV belirtileri ile karşılaşılması bazı vakalarda yıllar alabilmektedir. Ortaya çıkan lezyonlar vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir. Böylece hpv virüsü tedavisi ile virüse bağlı belirtilerin vücuttaki diğer bölgelere yayılması ve diğer kişilere bulaşması da engellenmiş olur. Hpv genellikle aktif bir cinsel hayatı olan ve sık partner değiştiren kişilerde gözlenmektedir. Fakat düşük de olsa sauna, hamam, yüzme havuzu gibi ortak kullanım alanlarından da bulaşabildiği bilinmektedir.

Genital bölgede ya da makat bölgesinde gözlenen et benine benzetilen yeni oluşumlara hpv şüphesiyle yaklaşılmalı ve vakit kaybetmeden hpv testi yaptırılmalıdır. (Hpv testi nedir, sorusuna yazımızın ilerleyen bölümlerinde ayrıntılı bir yanıt verilecektir.) Hpv virüsü temas yoluyla bulaşmasının hemen ardından HPV belirtileri görülmeyebilir.

Hpv nin yaklaşık 100 tipi bulunur. Bunların 30 kadar tipi genital bölgede enfeksiyona neden olur.

Hpv tipleri iki gruba ayrılır;

Düşük riskli HPV tipleri; 6,11,42,43,44,54,61,70,72 ve 81 bunların kanserle ciddi bir ilişkisi yoktur.

Yüksek riskli HPV tipleri; 16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68,73,82 özellikle rahim ağzı ve penis kanserlerine neden olur.

Hpv aşısı, daha çok 16 ve 18 tip virüsler için koruyuculuk göstermektedir.

HPV Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

HPV belirtileri vücutta çıkan diğer siğillerden farklı olarak el ve yüz bölgesinin dışında genital alanda da gözlemlenmektedir. Günümüzde ki en yaygın hastalık grupları arasında yer alan HPV belirtileri arasında karnabahar görünümünde, pembe ve kahverenginde, irili ufaklı boyutlarda oluşan lezyonlar yer almaktadır. Bu virüsün 200’den fazla çeşidi bulunmaktadır fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki, 40 tipi en zararlı olarak kabul edilmektedir.

Avrupa’da en çok karşılaşılan ve cinsel temas sonucu ortaya çıkan bu hastalığa neredeyse her yıl 6,2 milyon kişide rastlanmaktadır. Kişilerin yaşantılarını büyük oranda etkileyen bu rahatsızlık, bağışıklık sistemini de etkilemesi sonucu bazı bireylerde virüs vücutta olmasına rağmen hiçbir görüntüye rastlanmamaktadır fakat bağışıklık düştüğü anda HPV belirtileri kendini göstermektedir. Bu noktada HPV virüsü tedavisi ertelenmemelidir.

HPV virüsü tedavisi olan ve Dünya Sağlık Örgütünün yapmış olduğu araştırmalara göre 2010 yılı verilerinde, kadınlarda görülme oranı yüzde 11,4 olan bir hastalıktır. Çoğunlukla erken yaşlarda başlayan cinsel temas ve bununla birlikle sık partner değişikliğinin de etkilemesi sonucu, hastalığın görülme oranı yükselmektedir. Durumu kontrol altına almak adına virüsün yayılmasını engellemek ve doğru bir HPV virüsü tedavisi süreci izlemek adına bir takım testler yapılmaktadır. HPV testi nedir sorusunun cevabı da aslında bu sayede verilebilir.

HPV testi nedir? Kişilerden alınan lezyonların patolojik incelemesi açısından laboratuvara gönderilerek, virüsün az ya da çok zararlı olarak hangi grupta yer aldığını belirlemekte yardımcı olan PAP, SMEAR testleridir. İncelemesi yapılan hastaların tedavileri bittikten sonra ya da önlem amacı ile virüse yakalanmamak için HPV aşısı yapılabilmektedir. Hastalığa yakalanmadan önce aşıyı vurulmak daha doğru karşılanmaktadır ancak tedavisi sonlanan hastalar da vurulabilir.

Hpv tedavisi gören ya da uygulanacak olan bireyler hem kendi sağlıkları açısından hem de partnerlerinin sağlığı açısından mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene olmalı ve en uygun HPV virüsü tedavisi ile süreci devam ettirmelidirler. Fakat yine ilk aşamada çoğu kişi çekindiği ve bir hekime muayene olmayı reddettiği için farklı çözümler bulmaya çalışarak kulaktan duyma bilgiler ile hareket edip veya internette yazılan herhangi bir ilacı alıp kullanarak geçmesini beklemektedir ancak bu daha kötü sonuçlar doğurabilir.

HPV İçin En Etkili Tedavi Yöntemi Nedir?

HPV virüsü tedavisi, hpv virüsünden korunma yolları ile birlikte gerçek anlamda bir etki sağlayabilir. Vücutta bulunan hpv virüsüne yönelik uygulanan herhangi bir tedavi bulunmamaktadır. Uygulanan tüm tedaviler HPV belirtileri için gerçekleştirilmektedir. Özellikle virüsün vücutta belirti vermesi bağışıklık sisteminin zayıflaması ile kendini gösterir. Bu nedenle HPV belirtileri ile karşılaşmamak adına ilk etapta kişinin bağışıklık sistemini güçlü tutması gerekir.

Hpv virüsünden korunma yolları da HPV virüsü tedavisi için önem taşımaktadır.

  • Genellikle cinsel temas yoluyla bulaşan hpv virüsünden korunabilmek adına cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Fakat bilinmelidir ki virüs, prezervatifin koruduğu bölgeler dışındaki cilt bölgelerinden de bulaşabilmektedir.
  • Genital siğiller için HPV virüsü tedavisi görüldüğü sırada tedavi süresince cinsel temasta bulunulmaması gerekir.
  • HPV aşısı da virüsten korunma yollarından biridir. Hpv hastalığına sahipseniz genital siğillerinizin tedavi edilmesinin ardından aşı yaptırılması önerilmektedir. Dünyada bazı ülkelerde çocukluk sırasında yapılan ve özellikle Hpv 16 ve 18 risk tipine karşı koruyuculuk sağlayan aşının kadınlarda virüs nedeniyle rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığını düşürdüğü gözlenmiştir.

Genital siğiller farklı yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Fakat bu tedavilerde önem taşıyan durum sadece siğillerin yol edilmesi değil, siğilin olduğu zararlı dokunun tamamen temizlenmesidir.

HPV İçin En Etkili Tedavi Yöntemi Nedir?Günümüzde HPV virüsü tedavisi, virüsün belirtileri olan genital siğillerde ve makat siğillerinde; krem, kriyoterapi ya da dondurma, cerrahi ameliyatlar ve lazer tedavisi gibi yöntemler kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Krem ya da İlaç Yöntemi

Bu yöntemde HPV belirtileri ile siğil dokusunun kimyasal yolla yakılmasını sağlayan asidik ilaçlar kullanılır.

Kriyoterapi

Bu yöntemde ise genital siğile sıvı nitrojen uygulanarak siğil dokusunun dondurulması amaçlanır. Fakat doku ortadan kaldırılmaz.

Cerrahi Ameliyat

Genel anestezi uygulanarak siğillerin ameliyat yoluyla temizlenmesidir. Kesi ve dikiş gibi uygulamalar kullanıldığından HPV belirtileri ile birlikte sağlıklı dokulara da zarar verilme olasılığı bulunmaktadır.

Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kişilere sunduğu avantajlar nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen HPV virüsü tedavisi lazerle genital siğil tedavi yöntemidir. Lokal anestezi altında ameliyat gerektirmeden yalnızca bölgesel uyuşturma yapılarak gerçekleştirilir. Sağlıklı dokulara zarar verilmeden, en küçük siğil lezyonunun bile temizlenmesi amaçlanır.

Tedavi konusundaki en doğru seçim muayene sonrasında siğillerin boyutu, şekli ve yerine göre yapılabilir.

HPV Virüsünü Vücuttan Tamamen Atmak Mümkün Müdür?

HPV virüsü tedavisi yukarıda anlattığımız yöntemler sayesinde yalnızca belirtileri iyileştirmektedir. Hpv virüsünün taşıyıcılığı ise bu tedavilerden sonra da devam edebilir. Fakat HPV belirtileri yani genital siğiller açısından tedavi sağlandığı için hastalığın bulaşıcılığı ortadan kalkmaktadır. Tedavinin ardından dikkat edilmesi gereken en önemli husus kişinin bağışıklık sistemini güçlü tutmaya devam etmesidir. Çünkü bağışıklık sistemindeki değişiklikler sonucunda yeniden HPV belirtileri gözlemlenebilmektedir. Bağışıklığı güçlü tutmanın yanı sıra tekrar hpv virüsü taşıyan biriyle temasta bulunulmaması gerekir.

HPV virüsü tedavisi olan kişinin dikkat etmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Tedaviyi gerçekleştiren doktorunuzun önerdiği sıklıkla kontrollerinize gitmeyi ihmal etmeyiniz.
  • Genital bölge ve makat bölgesi hijyenine dikkat ediniz.
  • Düzenli olarak PAP Smear, HPV testi yaptırınız.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik ilaçları önerildiği biçimde kullanınız.
  • Beslenme düzeninize dikkat ediniz, günde en az 2,5 lt su içmeye özen gösteriniz.
  • Cinsel hayatınıza dikkat ediniz.
  • Vücudunuzu takip etmeyi unutmayınız ve en küçük belirtide vakit kaybetmeden tedavi olunuz.
Leave a reply