Makat çatlağı iyileşmezse ne olur?

Tedavi edilmeyen makat çatlağı (fissürler) zamanla fistül oluşturarak iltihaplı sıvıların ve dışkının cilde sızmasına ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilir. Müdahale edilmeyen fissürler daha derin ve ciddi hale gelebilir, bu da tedaviyi daha zor ve uzun süreli hale getirir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fissür Tedavisini Nasıl Yapıyoruz Görmek İçin Tıklayınız

Makat çatlağına ne iyi gelmez?

Makat çatlağı tedavisi sırasında veya iyileşme sürecinde dışkılama yaparken fazla zorlamamak, sert tuvalet kâğıdı kullanmamak, aşırı baharatlı veya acılı yiyecekler, alkollü içecekler ve aşırı kafein tüketimine dikkat edilmelidir dikkat edilmediğinde çatlakları tahriş edip fissür oluşumunu tetikler.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Makat çatlağına hangi krem iyi gelir?

Makat çatlağı (fissür)tedavisi için özel kremler ve merhemler bulunur. Bu kremler, çatlakların iyileşmesine yardımcı olur ve ağrıyı azaltır. Ancak hangi kremi kullanmanız gerektiğini doktorunuz belirler. Bu kremler genellikle ağrıyı dindirmek, iltihaplanmayı azaltmak veya kan akışını artırmak için bazı özel maddeleri içerebilir:

Lidokain veya Prilokain: Bu lokal anestezik maddeler, ağrıyı hafifletmek için kullanılır.

Hidrokortizon: Hidrokortizon, iltihaplanmayı azaltabilir ve kaşıntıyı hafifletebilir.

Diltiazem veya Nitrogliserin: Bu maddeler, makat bölgesindeki kasları gevşeterek kan akışını artırabilir ve iyileşmeyi teşvik edebilir.

Anal Fissür Nedenleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Makat çatlağını ne rahatlatır?

Makat çatlağını rahatlatmanın bazı yolları vardır. Doktorunuzun önerdiği kremler veya merhemler, çatlak bölgesindeki tahrişi azaltabilir. Ayrıca, oturma banyosu yapmak da rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bol lifli yiyecekler tüketmek, dışkıyı yumuşatarak çatlak bölgesindeki tahrişi azaltabilir. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine ağrı kesici ilaçlar kullanmak da ağrıyı hafifletebilir. Bu yöntemler, makat çatlağının belirtilerini hafifletmek için kullanılabilir.

Leave a reply