Genital Siğil (Hpv) Belirtileri Nelerdir?

Hpv virüsü genellikle belirti vermeden uzun bir süre boyunca vücutta bulunabilir ve bazı insanlar enfekte olduklarının farkında olmayabilirler. Ancak, belirtiler ortaya çıktığında, genital siğiller en sık görülen belirtidir. Bu siğiller genellikle genital bölgede, vajina çevresinde, penis üzerinde veya anüs çevresinde ortaya çıkarlar.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Genital Siğil Tedavisi İle İlgili Videoyu Görmek İçin Tıklayınız

Hpv’ye bağlı  rahatsız edici kaşıntılarda görülebilir. Makat ve vajina çevresinde renk değişimi,  kaşıntı ya da yanma hissi , kanama gözlenirse en kısa sürede uzman bir doktora başvurmak gerekir.

Ameliyatsız Genital Siğil (Hpv)Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Genital siğil  tedavi edilmezse kanser hücrelerine dönüşme riski nedeniyle  en kısa sürede  virüsün tedavisi yapılmalıdır. Virüsün risk grubunu kesin olarak öğrenmek için Pap Smear testi, çıkan sonuçlara göre biyopsi yapılması gerekir.

Hpv Tanısı Nasıl Konur?

Genital siğillerin muayene sırasında görülmesi tanı için yeterlidir. Büyüteç sayesinde gözle görülemeyen siğillerin tespiti yapılır. Küçük bir parça alınarak  patoloji incelemesine gönderilmesi sonucunda da kesin tanı konulur.

Genital siğil tedavisi, merkezimizde ayaktan, yatış gerektirmeyen lazer tekniği ile tedavi edilir. En küçük siğil lezyonunun tedavi edilebilmesi için ameliyathane ortamında gerçekleştirilen işlem oldukça kısa sürer.  Genel anestezi uygulanmaz.  Ameliyatsız lazerle genital siğil tedavisinin ardından hastalar sosyal yaşantısına hızla dönüş yaparlar.

HPV (Human Papillomavirus) ve genital siğiller hakkında daha fazla bilgi edinmek için  ilginizi çekebilecek bazı yazı başlıkları:

 

Leave a reply