Genital Siğil Belirtileri (HPV) Nelerdir?

Genital Siğil belirtileri, Human Papilloma Virus yani HPV bulaştığı ilk andan itibaren görülmeyebilir. Vücut direnç sisteminin virüsün etkisini göstermesine izin vermediği durumlar oluşabilmektedir. Ya da bağışıklık sistemi, virüsü etkisiz hale getirebilir ve kişi yıllarca hiçbir belirti göstermeden virüsü vücudunda taşıyabilmektedir. Elbette ki bu durum hastalığın boyutlarının ilerlemesine veya yayılmasına engel değildir.

Genital siğil belirtileri ortaya çıkmamış olsa da kişide eğer HPV virüsü bulunuyorsa cinsel temasta bulunduğu diğer kişilere de hastalığı bulaştırması durumu söz konusudur. HPV’nin sessiz enfeksiyonu olarak bilinen bu belirtisiz sürecindeki bulaştırıcı kişilere “portör” adı verilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Genital Siğil Tedavisi İle İlgili Videoyu Görmek İçin Tıklayınız

Genital Siğil Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

HPV virüsü genel olarak belirti verdiğinde genital bölge de makat bölgesinde siğil oluşumuna neden olmaktadır. Bu siğil oluşumları genellikle dış genital bölgede görülmektedir. Kişinin kendisi tarafından fark edilebilecek boyutta olurlar ve el ile hissedilirler. Genital siğil belirtileri, deri üzerinde kabarık görünümlü yumuşak dokulu ve renkli oluşumlara neden olur. Tek olarak görülebileceği gibi kimi zaman kümülatif bir şekilde karnıbahar görünümünde de ortaya çıkabilir. İlerlemiş bir genital siğil hastalığında oluşumların vajinal bölge içerisine ya da makata doğru yayılması da söz konusu olabilmektedir.

HPV’ye bağlı görülen belirtilerde siğil oluşumunun gözlenmesinin yanı sıra bölgede rahatsız edici kaşıntılara neden olur. Tedavisi gerçekleştirilmediği müddetçe siğillerin bölgesel olarak yayılım göstermesi durumuyla karşılaşılabilir. Makat ve vajinal bölge çevresinde renk değişimi, kabarıklık oluşan yerlerde kaşıntı ya da yanma hissi ve bölgede kanama gözleniyorsa mutlaka en kısa sürede uzman bir doktora başvurmak gerekir.

AMELİYATSIZ LAZERLE Hpv Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Genital siğil belirtileri, 100’den fazla tipi bulunan HPV virüsüne bağlı görülmektedir. Bu türler içerisinden bazıları hiç belirti vermeden kaybolurken bazıları genital siğil olarak belirti verebilir ve bazısı ise özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde kanser hücrelerinin yayılması sonucunda riskli durumlar meydana gelebileceği için en kısa sürede iyi huylu ya da kötü huylu olduğu belirlenen virüsün tedavisi yapılmalıdır. Virüsün risk grubunu kesin olarak öğrenmek için Pap Smear testinde çıkan sonuçlara göre biyobsi yapılması gerekebilir.

HPV Tanısı Nasıl ve Ne Gibi Durumlarda Konur?

Genital siğillerin varlığı HPV teşhisi için yeterlidir. Sadece bazı durumlarda birtakım solüsyonlar uygulanan bölgede renk değişikliğine varılırsa siğilin varlığından söz edilebilir. Büyüteç incelemesi sayesinde gözle tam olarak görülemeyen siğillerin tespiti yapılabilir. Küçük bir parça alınarak siğil lezyonunun patoloji incelemesine gönderilmesi sonucunda da kesin tanı konulabilmektedir. Fakat genital siğil lezyonlarının tipik olması doktor muayenesi sonucunda kesin tanı koyulabilmesini kolaylaştıran bir öğedir.

Lazerle Genital Siğil (HPV) Fiyatı Ne Kadar Öğrenmek İçin Tıklayınız

Genital siğil belirtileri gözlenen partnerlerin eşli olarak tedavi olması önerilir. Çünkü siğilin tedavisinin birlikte yapılmayışı nedeniyle tedavi edilen kişinin virüse yeniden maruz kalması durumu görülebilmektedir. HPV’nin sessiz ilerleyen bir hastalık olması belirtiler ortaya çıktığında özellikle kadınlar için riskli olabilmektedir. Bu nedenle düzenli olarak genital bölge muayenesinden geçilmesi gerekmektedir.

Genital siğillerin tedavisi, merkezimizde ayaktan, yatış gerektirmeyen lazer yöntemi ile sağlanmaktadır. En küçük siğil lezyonunun dahi tedavi edilebilmesi için yüksek ışıklı ameliyathane ortamında gerçekleştirilen işlem oldukça kısa sürmektedir. Herhangi bir genel anestezi uygulaması olmadığı için bölgesel uyuşturma sayesinde narkozun yan etkilerinden de uzak durulmuş olmaktadır. Ameliyatsız lazerle genital siğil tedavisinin ardından hastalarımız sosyal yaşantılarına hızla dönüş yapabilmektedir.

Leave a reply