Genital Siğil İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

HPV (GENİTAL SİĞİL) NEDİR?

Genital siğil; günümüzde çoğu kişi tarafından bilinen fakat pek de ciddiye alınmayan bir hastalık olarak karşımıza çıkar. HPV adı verilen, vücutta belirti olarak siğil benzeri oluşumlar gösteren ve oldukça tehlike içeren bulaşıcı bir virüsün sonucunda meydana gelir. HPV, bulaş gösterdiğinde deri üzerinde siğiller meydana gelmektedir. Normal siğiller, vücudun her bölgesinde çıkabileceği gibi HPV’ye bağlı siğiller sıklıkla genital bölge ve makat (anüs) bölgesinde yer alırlar. Makatta çıkan türleri diğer türlerine göre daha tehlikelidir ve kişide ciddi sorunlara yol açabilir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Genital Siğil Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

HPV’nin bulaş göstermesi sonucunda cilt dokusunda, gözle görülebilen ve elle fark edilebilen lezyonlar oluşmaktadır. Bu lezyonlar, gözle görülebilen büyüklükte olabileceği gibi mikroskobik boyutlarda bile gözlenemeyecek kadar küçük seyredebilirler. Toplu iğne başına benzer boyutta ya da mercimek tanesi kadar olsalar bile deri ile temas sonucu bulaşması mümkündür.

Genital bölge ve anüste çıkan genital siğiller hasta için yoğun risk taşımaktadır. Uzman bir doktor tarafından tedavi edilmez ise bu lezyonlarda kanserleşmeler gözlenebilir. Bu nedenle mutlaka bu şikayetler ile karşılaşıldığında vakit kaybetmeden makat hastalıklarında uzmanlaşmış olan Proktoloji doktorlarına başvurmak gerekir.

HPV’nin tam anlamıyla yok edilmesini sağlayan, virüsün belirtilerini ortadan kaldıran; ağız yoluyla kullanılabilecek bir ilaç mevcut değildir. Human papilloma virüsünün yol açtığı genital siğillerden kurtulmak virüsün aktifliğinin de yol edilmesi ile tam anlamıyla mümkün olmaktadır. Virüse dayalı ortaya çıkan genital siğil belirtilerine rastlanmasa dahi kimi hastaların virüsü pasif bir halde taşıdıkları gözlemlenmiştir. HPV taşıyıcısı olarak adlandırılan bu kişilerin uzman doktorlar tarafından yakın takiple, düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Lezyon oluşumu gözlenen veya gözlenmeyen kişilerin hastalığı taşıyıp taşımadıkları yapılan Smear testleri ya da HPV DNA ile ortaya çıkarılabilir.

Ameliyatsız Lazerle HPV Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Genital Siğil Tedavisi

Unutulmaması gereken en önemli nokta HPV virüsüne sahip olan kişilerin, hastalıklarının seyrinde, bağışıklık (immunite) sistemleri de önem taşımaktadır. HPV’ye bağlı lezyonlar tedavi edildikten sonraki süreçte, hastaların bağışıklık sistemlerini güçlü tutmaları tedavinin olumlu sonuçlanabilmesi için önem arz etmektedir. Düzenli sıklıkta ve sağlıklı besinler tüketmek, sağlıklı uyku düzeninin sağlanması ve günde en az 3 litre su tüketmek bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli olan etkenler arasındadır. Kişinin psikolojik durumu da bağışıklık sistemini etkileyen faktörlerdendir. Bedensel ve ruhsal dengenin sağlanıp, bağışıklık sisteminin en üst düzeyde tutulması, tedavi sürecinin olumlu sonuçlanmasına yarayacaktır.

HPV Çeşitleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Hassas ve özel kabul edilen genital bölgede ve makat bölgesinde oluşan her hastalıkta olduğu gibi Genital Siğil tedavilerinde de doğru tanı konulması doğru tedaviyi de beraberinde getirecektir. Bu nedenle bu alanın uzmanı, deneyimli Proktoloji doktorları tarafından müdahale işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Genel cerrahi alanının makat hastalıkları konusunda deneyim sahibi olan bir Proktoloji hekimi tarafından yürütülecek olan HPV tedavisi, pek çok açıdan hastalara avantaj sağlayacaktır.

Leave a reply