Siğil Bulaşıcı Mı?

Siğil Bulaşıcı Mı? Genital Siğil Nedir?

Siğil oluşumları, deri üzerinde yerleşim gösteren çoğunlukla iyi huylu olan minik kabartı ya da kabartıcıklardır. Virüslerin neden olduğu siğiller; ellerde, ayaklarda, boyunda, tırnak kenarlarında, ayak tabanında ve genital bölgede görülebilmektedir. Siğillerin mevcut birçok çeşidi bulunmaktadır. Siğiller, çoğunlukla insanlar tarafından fark edildikten sonra bile çok fazla önemsenmezler. Oldukça bulaşıcı olduğu için tedavi olmayan kişiden başkalarına temas ya da aynı eşya veya ortak kullanım alanlarından rahatlıkla geçebilmektedir. Siğil bulaşıcı mı, sorusu bu nedenle siğiller konusunda hastaların en çok sorduğu sorular arasındadır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Genital Siğil Tedavisi İle İlgili Videoyu Görmek İçin Tıklayınız

Genellikle oluşan siğilin yapısı ve kişinin vücudunda konumlandığı bölge oluşumun hangi tür siğil olduğunu ya da siğil olup olmadığını gösterebilir. Siğiller çoğu zaman birbirlerine benzer bir şekilde oluşum gösterebilmektedir. Sert ve üzeri çoğunlukla pütürlü olan siğiller, çoğunlukla genç yaştaki bireylerde daha fazla ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca siğilin önlenmesinde ve tedavi sürecinde kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması da oldukça önemli bir rol oynar.

Birçok farklı türe sahip olan siğillerin, en çok huzursuzluğa sebebiyet verebileni de belki de yaklaşık olarak tip çeşidi 200’e yakın olan HPV virüsü olabilmektedir. Öyle ki, büyük bir oranda cinsel temasın sebep olmasıyla kişiden kişiye çok kolay bir şekilde bulaş gösterip vücuda yerleşerek oluşum göstermesi, çiftler arasında büyük sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Genital bölgede siğil oluşumuna sebebiyet verebilen HPV elbette ki ortak kullanım alanlarından ve HPV virüsünün neden olduğu siğil oluşmuş bölgeye yapılan temaslı eşyanın başka bir kişi tarafından genital bölgesine temas ettirerek kullanılması sureti ile de yine çok kolay bir şekilde kişiden kişiye bulaşabilmektedir.

AMELİYATSIZ LAZERLE Hpv Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

HPV Bulaştığında;

HPV virüsü bulaş gösterdiği ve yerleşim sağladığı andan itibaren siğil oluşumu ya da buna bağlı olarak kişiye bir belirti vermeyebilir. Öyle ki HPV çok uzun yıllar bulunduğu kişide sessiz sedasız bekleyebilir. Fakat genellikle 3 hafta ile 12 ay arasında Human Papilloma Vırus kişinin bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğuna da bağlı olarak, çoğunlukla genital bölgede ve makat çevresinde ortaya çıkma eğilimindedir.

Genital siğiller, çiftler arasında güven sorununa neden olabilir. İki tarafın da sağlığını zedeleyen problemlere yol açabilen genital siğiller, çok kısa zamanda tedavi edilmelidir. Çünkü özellikle genital bölgede HPV virüsünün neden olduğu siğil oluşumları bölgenin yapısı itibariyle her zaman temiz ve kuru olamadığı için bölgede hızlı bir şekilde büyüyüp, yayılabilmektedirler. Çiftlerden birinde eğer genital siğil gözlemlenmişse muhakkak diğeri de gerekli kontrollerini yaptırmalıdır. Aksi takdirde iki kişi cinsel temas nedeniyle genital siğil oluşumlarının tekrarı ile dolu bir kısır döngüye girebilir.

HPV Nedir, Nasıl Bulaşır Konusu Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Oluşum gösterdiği yerde yoğun kaşıntıya ve cinsel birliktelik sırasında kanamaya neden olabilen genital siğiller, ne yazık ki çoğu zaman aslında göründükleri kadar masum olamayabiliyorlar. Genital siğiller, oluşturduğu tip çeşidine göre değişmekle birlikte, tedavi edilmediği takdirde kişide kansere sebebiyet verebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre, özellikle kadınlarda HPV virüsü rahim ağzı kanserini oluşturma sebebinde yaklaşık olarak %90 etkili olabilmektedir.

Siğil Bulaşıcı mı? Genital Siğilde Erken Teşhisin Önemi

Bulaşıcılık konusunun yanı sıra bu konuyla ilgili genital siğilin neden oluştuğu da bir başka dikkat çeken konudur. Genital siğil hem kişiye verdiği fizyolojik rahatsızlıktan dolayı, hem de başkalarına bulaştırma endişesinin de içinde olduğu birçok başka farklı sebeplerden kaynaklı psikolojik olarak büyük sıkıntılar ve çekinceler yaşatabilmektedir. Fakat virüsü taşıyan ve genital siğil oluşumu gözlenen kişiler tüm bu kafa karışıklığı ve yaşadıkları içsel sıkıntı nedeniyle çözümü yanlış yerlerde arayabilmektedir. Genital siğilin bölgede ilerleme kat etmesine bu noktada izin vermiş olabiliyorlar. Bunların ilk örneği, bir süre denenen ve çoğunlukla sonucunda çözüm sağlanamadığı için büyük bir hüsranla bitebilen bitkisel kürler olabiliyor.

Özellikle HPV virüsüne sahip olduğunu düşünen kişiler virüsün bölgede oluşturduğu siğilleri sirke ile tedavi etmeye çalışabiliyorlar. Lakin sirke çoğunlukla bir çözüm kapısı açmamakla beraber asidik yapısından dolayı ve genital bölgenin de hassas ve ince bir deriye sahip olmasından kaynaklı olarak bölgeyi tahriş edebilmektedir. Ayrıca bu konuda genital siğilin kendi kendine geçmesini de beklemek yapılan büyük yanlışlardan başka birisi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Çoğunlukla cinsel hayatını aynı değil birden fazla farklı kişiyle aktif olarak yaşayan bireylerde, hayat boyu genital siğil oluşumuyla karşılaşma oranı neredeyse %50’ye yakın olabilmektedir. Her ne kadar kişiler prezervatif yardımı ile korundukları için bu riski ortadan kaldırdıklarını düşünseler bile prezervatif bölgeyi tam anlamıyla kapatmadığı bilinmektedir. Eğer lezyon da bölgenin kapanmayan kısmında ise bulaş riski oldukça yüksek olabilmektedir.

Genital siğil oluşumundan şüphelenen kişilerin doğru tanı ve tedavi ile iyileşebilmek için muhakkak alanında uzman bir hekime görünmeleri oldukça önem oluşturmaktadır. Unutulmamalıdır ki, bulaşma riski oldukça fazla olan bu virüsün hem kişiye hem de başkalarına zarar vermemesi adına tedavi kesinlikle şarttır.

Lazerle Siğil Tedavisi

Rahatlık, konfor ve en iyi sonuç vermesinden kaynaklı olarak uygulanan lazer yönteminde ise bölgede bulunan siğilin köküne kadar inilmesi prensibine dayanan bir tedavi yöntemidir. Küçücük bir nokta bile dahi kalmayacak şekilde işlem yapılarak oluşan lezyonun köküne etki etmektedir. Bu nedenle bölgedeki hedef siğillerin var oldukları dokunun tabanına ulaşım sağlanmaktadır. Günümüzde sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer alır.

Unutulmaması gerekir ki HPV’nin neden olduğu bu genital ve makat bölgesindeki siğillerin tedavi sonrasında dikkat edilmediği sürece, bu virüs ile tekrar karşılaşıldığı sürece ve bağışıklığın düştüğü her an rastlanılması mümkün olabilmektedir. Bu nedenle tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar siğiller için büyük önem taşımaktadır. Alanında uzman olan hekimler özellikle Proktoloji doktorları tarafından HPV’nin tedavi edilmesi günümüzde oldukça kesin ve doğru bir sonuç almanıza destek olmaktadırlar.

Leave a reply