Genital Siğil Bulaşıcı Mı?

Siğil Bulaşıcı Mı? Genital Siğil Nedir?

Siğil oluşumları, deri üzerinde yerleşim gösteren çoğunlukla iyi huylu olan minik kabartı ya da kabartıcıklardır. Virüslerin neden olduğu siğiller; ellerde, ayaklarda, boyunda, tırnak kenarlarında, ayak tabanında ve genital bölgede görülebilmektedir. Siğillerin mevcut birçok çeşidi bulunmaktadır. Siğiller, çoğunlukla insanlar tarafından fark edildikten sonra bile çok fazla önemsenmezler. Oldukça bulaşıcı olduğu için tedavi olmayan kişiden başkalarına temas ya da aynı eşya veya ortak kullanım alanlarından rahatlıkla geçebilmektedir. Siğil bulaşıcı mı, sorusu bu nedenle siğiller konusunda hastaların en çok sorduğu sorular arasındadır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Genital Siğil Tedavisi İle İlgili Videoyu Görmek İçin Tıklayınız

Birçok farklı türe sahip olan siğillerin, en çok huzursuzluğa sebebiyet verebileni de belki de yaklaşık olarak tip çeşidi 200’e yakın olan HPV virüsü olabilmektedir. Öyle ki, büyük bir oranda cinsel temasın sebep olmasıyla kişiden kişiye çok kolay bir şekilde bulaş gösterip vücuda yerleşerek oluşum göstermesi, çiftler arasında büyük sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Genital bölgede siğil oluşumuna sebebiyet verebilen HPV elbette ki ortak kullanım alanlarından ve HPV virüsünün neden olduğu siğil oluşmuş bölgeye yapılan temaslı eşyanın başka bir kişi tarafından genital bölgesine temas ettirerek kullanılması sureti ile de yine çok kolay bir şekilde kişiden kişiye bulaşabilmektedir.

AMELİYATSIZ LAZERLE Hpv Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

HPV Bulaştığında;

HPV virüsü bulaş gösterdiği ve yerleşim sağladığı andan itibaren siğil oluşumu ya da buna bağlı olarak kişiye bir belirti vermeyebilir. Öyle ki HPV çok uzun yıllar bulunduğu kişide sessiz sedasız bekleyebilir. Fakat genellikle 3 hafta ile 12 ay arasında Human Papilloma Vırus kişinin bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğuna da bağlı olarak, çoğunlukla genital bölgede ve makat çevresinde ortaya çıkma eğilimindedir.

Genital siğiller, çiftler arasında güven sorununa neden olabilir. İki tarafın da sağlığını zedeleyen problemlere yol açabilen genital siğiller, çok kısa zamanda tedavi edilmelidir. Çünkü özellikle genital bölgede HPV virüsünün neden olduğu siğil oluşumları bölgenin yapısı itibariyle her zaman temiz ve kuru olamadığı için bölgede hızlı bir şekilde büyüyüp, yayılabilmektedirler. Çiftlerden birinde eğer genital siğil gözlemlenmişse muhakkak diğeri de gerekli kontrollerini yaptırmalıdır. Aksi takdirde iki kişi cinsel temas nedeniyle genital siğil oluşumlarının tekrarı ile dolu bir kısır döngüye girebilir.

Siğil Bulaşıcı mı? Genital Siğilde Erken Teşhisin Önemi

Bulaşıcılık konusunun yanı sıra bu konuyla ilgili genital siğilin neden oluştuğu da bir başka dikkat çeken konudur. Genital siğil hem kişiye verdiği fizyolojik rahatsızlıktan dolayı, hem de başkalarına bulaştırma endişesinin de içinde olduğu birçok başka farklı sebeplerden kaynaklı psikolojik olarak büyük sıkıntılar ve çekinceler yaşatabilmektedir. Fakat virüsü taşıyan ve genital siğil oluşumu gözlenen kişiler tüm bu kafa karışıklığı ve yaşadıkları içsel sıkıntı nedeniyle çözümü yanlış yerlerde arayabilmektedir. Genital siğilin bölgede ilerleme kat etmesine bu noktada izin vermiş olabiliyorlar. Bunların ilk örneği, bir süre denenen ve çoğunlukla sonucunda çözüm sağlanamadığı için büyük bir hüsranla bitebilen bitkisel kürler olabiliyor.

Çoğunlukla cinsel hayatını aynı değil birden fazla farklı kişiyle aktif olarak yaşayan bireylerde, hayat boyu genital siğil oluşumuyla karşılaşma oranı neredeyse %50’ye yakın olabilmektedir. Her ne kadar kişiler prezervatif yardımı ile korundukları için bu riski ortadan kaldırdıklarını düşünseler bile prezervatif bölgeyi tam anlamıyla kapatmadığı bilinmektedir. Eğer lezyon da bölgenin kapanmayan kısmında ise bulaş riski oldukça yüksek olabilmektedir.

 

 

 

Leave a reply