Kondilom Nedir?

Kondilom Nasıl Oluşur?

Kondilom, vücutta HPV’nin (Human Papilloma Virüs) etkili olmasıyla kadınlarda vajina ve çevresinde, erkeklerde penis ve çevresinde ayrıca her iki tarafta makat bölgesinde görülebilen siğillerdir. Bu siğiller, çoğunlukla deride pürüzlü bazen de pürüzsüz kabartılardır. Çoğunlukla cinsel temas ile kişiden kişiye kolaylıkla bulaş gösteren HPV virüsünün genital bölgede, makatta çıkarttığı lezyonlara kondilom denilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Genital Siğil Tedavisi İle İlgili Videoyu Görmek İçin Tıklayınız

HPV, kişiden kişiye çoğunlukla cinsel temas yoluyla çok kolay bir şekilde bulaş gösterebilirken; tuvalet, sauna, spor salonları, havuz gibi ortak kullanım alanlarından da kişiden kişiye rahatlıkla bulaşabilmektedir. Bağışıklık sistemiyle oldukça ilgili olan bu rahatsızlık bulaştığı ilk anda hemen belirti vermemesi ile de diğer hastalıklara nazaran oldukça sinsidir.

Kondilom Bulaş Süreci

HPV virüsüne sahip birisiyle yaşanan cinsel temastan ya da virüsünün bulunduğu ortak alan veya eşya kullanımından sonra, virüs vücutta hızlı bir şekilde yerleşim gösterebilir. Lakin HPV’nin  lezyon oluşumu yapılan araştırmalar sonucunda kişilerin %64’ünde ancak 8-9 ay sonra gözlemlenebilir ya da hissedilebilir duruma geldiğini ortaya koymuştur. Öyle ki, HPV vücuda bulaş gösterdikten sonra ortalama minimum 2-3 hafta arasında, maksimum 8 -12 ay arasında belirti vermeye başlayabilir.

Fakat genital ya da anal bölgede herhangi bir farklı durum ya da görüntüye rastlamanın ardından derhal bir doktor muayenesi şarttır. Öyle ki özellikle HPV’nin kuluçka evresindeyken ortaya çıkardığı küçük kondilomların tedavisi hem daha kolay olacak hem de bölgeye yayılması hızlı bir şekilde engellenmiş olabilecektir.  Çünkü bölgede oluşan virüs tedavi edilmediği süre boyunca, genital bölgenin nemli ve sıcak yapısının da etkisi ile çoğalarak bölgede hızlı bir şekilde yayılma eğiliminde olabileceklerdir.  Örneğin, makat çevresinde oluşan kondilomun fark edilmediğinde ya da tedavi süreci ertelendiğinde makat bölgesinin içine doğru ilerleme kat edebilmektedirler.

Ameliyatsız Lazerle HPV (KONDİLOM) Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bu viral enfeksiyon, erkeklerden kadınlara daha kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Çünkü kadınlarda vajinanın yapısal olarak dış etmenlere daha açık olması vücuda virüsün alımını erkeklere kıyasla bir miktar daha arttırabilmektedir.

HPV, kişide lezyon oluşturmadığı sürece kişinin vücudunda barındığını hissettirmez. Lakin çoğunlukla bu virüs, genital bölgede ortaya çıkan siğiller sayesinde fark edilir. Ama ne yazık ki tek belirtisi gözle görülebilen ve çoğunlukla karnabahar görünümünde olan siğiller değildir. Oluşum gösterdiği bölgede kişiye ani kaşıntı atakları verebilmektedir. Kaşıntıya bağlı olarak bölgenin tahriş olması ve bununla birlikte kanama da gözlemlenebilir.

Kondilom Nasıl Bulaşır Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Kondilomun Yaş Aralığı Nedir?

Kişiler arasında kondilom yaş aralığı 18-25 olarak daha sık gözükmektedir. Özellikle aktif cinsel hayatı olan ve sürekli eş değiştiren bireylerde de rahatsızlığının bulaşma riski daha da artış gösterebilmektedir.  Ayrıca erken yaşta başlanılan cinsel hayatla birlikte, korunmadan yaşanan cinsel birliktelikler de hastalığın ortaya çıkmasında etkili olabilen faktörler arasında yer almaktadır. Fakat belirtmekte fayda var ki, cinsel birliktelik sırasında kondom ile korunma, bu virüs için yüzde yüz koruma sağlayamamaktır. Çünkü kondomun kapatmadığı kısımlarda oluşum gösteren lezyonlar ciltle temas sağladığında yine bulaş gösterebilmektedir.

Kondilom Kansere Neden Olur Mu?

Sessiz ve sakin ama bir o kadar da tehlikeli bir şekilde vücutta bulunabilen kondilomlar, tedavi edilmediği zaman kişinin kanser olmasına sebebiyet verebiliyor. 100’den fazla çeşidi olduğu bilinen HPV virüsünün birçok tipi bulunmakta ve bu tipler düşük riskli ve yüksek riskli olarak ayrılmaktadırlar. Özellikle HPV düşük risk grubunun tip 6 ve tip 11 çeşitleri hastalarda kondilom (genital siğil) oluşumunun yaklaşık %90’nın dan sorumlu iken, yüksek risk grubunun tip 16 ve tip 18 çeşitleri ise özellikle kadınlarda rahim ağzı kanseri oluşumunun yaklaşık %70’inden sorumlu olabilmektedirler.

Virüsün oluşum gösterdiği kişide sadece tek bir tipini oluşmayabilir. Öyle ki bir kişide birden fazla hem düşük hem de yüksek risk grubuna ait olabilen siğillere sahip olabilmektedir. Ayrıca genital siğil yani HPV virüsü, vücutta bulunan hücrelerin yapısını değiştirebildiği için, kanser oluşumuna neden olabilmektedir. Bunun belirlenebilmesi için de kişinin muhakkak uzman bir hekime muayene olup gerekli testleri yaptırması gerekmektedir.  2002 yılında yapılan bir araştırma sonucunda veriler göstermiştir ki 5 milyon kanser hastasının, yaklaşık 500 bininin HPV sebebiyle rahim ağzı kanseri olduğu belirlenmiştir.

Bu virüsün önemsenmeyecek ve sonraya bırakılacak bir durum olmadığı kesinlikle bilinmelidir. Bu sebeple HPV virüsünden şüphelenildiği ilk anda muhakkak uzman bir hekime danışılmalı, tedavi sürecine bilinçli ve disiplinli bir şekilde başlanılmalıdır. Tedavinin öncelikle olarak sadece bu alanda uzmanlarını tamamlamış olan proktoloji doktorları tarafından yapıldığını unutmamak gerekir. Çünkü proktoloji alanı yalnızca makat ve çevresinde gelişen rahatsızlıklara karşı tedavi sunmaktadırlar.

Yapıları makat ve çevresinde oluşum göstermesinden kaynaklı olarak sıklıkla yayılımda söz konusu olabilmektedir. Cinsel temas dışında gerçekleşen sürtünme veya aynı bölgenin teması ile de kondilomun kolaylıkla bulaşım göstererek yayılım sağlarlar. Bu nedenle HPV mutlaka tedavisi edilmesi gereken ve kişiye oldukça fazla şikayetler doğuran bir viral enfeksiyon olarak bilinmektedir.

Leave a reply