Siğil Yaktırma Nedir?

Siğil Yaktırma

Siğil, bir virüsün neden olduğu cilt üzerindeki dokunun morfolojik yapısında değişiklik göstererek ortaya çıkmaktadır. Kendinden kabarık, dışa dönük küçük topakçık görünümündeki oluşumlardır. Virüs gruplarından kaynaklı olarak deri mukozası üzerinde yer alır. Ellerde, parmaklarda, ayaklarda, yüz, saç ve kasık gibi vücudumuzun hemen hemen her bölgesinde görülebilmektedir. Bir çok şikayetlere sebebiyet vermiş olmalarına rağmen tedavi edilebilen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Siğil yaktırma yöntemleri bu tedavilerin arasında yer alır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Genital Siğil Tedavisi İle İlgili Videoyu Görmek İçin Tıklayınız

Kişilere en çok rahatsız hissi veren bölgesi ise genital bölge, makat ve çevresi üzerinde yer alabilmesidir. Neden olmuş olduğu virüs ise Human Papilloma Virüsüdür. HPV, sadece insana özgü olarak bulunan bir virüs çeşididir. Buna bağlı olarak da deride, üst epidermal tabakada yer alarak genital ve anüs bölgede oluşum göstermektedir.

Siğiller sıklıkla et beni ile karıştırılmaktadır. Fakat bilinmesi gerekir ki aralarındaki en belirgin fark; siğil yapılarının yüzeyleri pütürlü ve kabarık olarak bulunan üzerlerinde siyah noktaların bulunmasıdır. Bu siyah nokta olarak belirttiğimiz aslında kılcal kan damarlarının bulunması ve farklı tip yapıdaki virüsün nedeni ile ortaya çıkmasıdır.

Ameliyatsız Lazerle Hpv Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Bağışıklık Sisteminin Önemi

Özellikle tırnaklarını yiyen ve tırnak etlerini yiyen kişilerde karşılaşılabilir. Vücut savunmasını oluşturan immün sistemin düşük olması yani bağışıklık sisteminin düşüklüğü bu virüsün belirlenmesinde büyük rol üstlenir. Çünkü bağışıklık sistemi ile doğru orantılı olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde örnek verecek olursak eğer ki; böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar ile savaşan kişilerin bünyesinde görülme olasılığı yüksektir.

HPV’nin neden olduğu siğiller, deri bütünlüğünü bozarak, genital ve anüs bölge üzerinde bulunurlar. Belirttiğimiz gibi birçok yerlerden geçebilmesi mümkün olabilse de sıklıkla genital ve anüs bölgesinde ortaya çıkan siğiller, temas yolu bulaş gösterimini ortaya çıkartmaktadır. Cinsel temasın dışında genital ve anüs bölgesi üzerindeki sürtünme yolu ile gerçekleşen temaslar ile de bulaş söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle cinsel birliktelik yaşanılan kişi ve kişilere dikkat etmek gerekir. Sıklıkla birden fazla kişiyle birliktelik yaşayan kadınlarla ilişki yaşamayı tercih eden erkeklerin bu konuya özen göstermeleri gerekmektedir.

HPV Çeşitleri Nelerdir? Öğrenmek İçin Tıklayınız

HPV’nin yol açtığı siğil oluşumları kadın erkek ayrımı yapmaksızın görülmektedir. Sıklıkla yaş aralığı olarak cinsel hayata yeni başlangıç yapan kişilerde dahi görülebilmektedir. Yaş sınırı genelde 15-55 yaş aralığında gözlemlenebilmektedir.

Genital Siğil Tedavi Yöntemleri

Halk arasında siğil yaktırma tabiriyle anılan genital siğil tedavilerinde aslında gerçek bir “yakma” durumu söz konusu değildir. Siğiller tedavi edilmediği takdirde yayılım ve bulaş gösterebilen lezyonlardır. Bu lezyon oluşumlarının genital bölgenin başka bir genital bölge ile teması ile bulaş sağlanıyor olmasına rağmen, anal bölge ve etrafına da yayılım yapabilmektedir. Bu nedenle mutlaka alanında uzman olan proktoloji hekimleri tarafından muayene sonucunda kişiye uygun olan tedavi şekli belirlenerek uygulanması gerekmektedir. Aksi halde partneriniz ile cinsel temas yaşamaya devam etmiş olduğunuz sürece eşinize veya belirtiğimiz gibi cinsel birlikteliği yaşadığınız kişilerde de görülmesi mümkündür. Böyle durumda mutlaka karşılıklı olarak tedavi edilmekten çekinmemek gerekir. Tedavi sürecinin karşılıklı olması size ve partnerinizin sağlığı açısından daha uygun olacaktır.

Cerrahi yöntem, kriyoterapi (soğutma tedavisi ile dondurma) yöntemi ve lazer (ısıtılarak, buharlaştırılarak) uygulanan tedavi yöntemleri siğilleri ortadan kaldırmak için uygulanmaktadır. Cerrahi yöntem ile tedavi şeklinde bölge üzerinden siğillerin cerrahi işlem ile alınmasıdır. Tek tek alınması gerçekleşen bu işlem cerrahi olarak müdahale edilerek yapıldığından dolaya kişi genel anestezi altında uygulama yapılmaktadır. Bu nedenle sık tercih edilmeyen tedavi yöntemi içerinde yer alır. Kişiye işlem sonrası anestezinin etkisi ile birçok yan etki oluşumları göstermektedir. Tedavi sonrasın da son derece kişiye rahatsızlık hissi yaratarak bölge üzerinde ağrı ve acılara neden olabilmektedir.

Kriyoterapi yöntemi olarak bilinen yöntem de ise; bölge üzerindeki siğillere belli başlı azot gazı içerikli maddeler verilerek ortadan kaldırılması prensibine dayalı olarak uygulanan yöntemdir ve soğutularak yani dondurularak uygulanan yöntem şekli olarak bilinmektedir. Bu yöntemde uygulanan siğilin köküne tam anlamı ile ulaşılıp, ulaşılmadığı açısından emin olunamadığı için bir çok kez aynı siğillerin tekrarları ile seansların sayıları da olukça fazla olmaktadır.

Leave a reply