Siğil Yaktırma Nedir?

Siğil Yaktırma

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Genital Siğil Tedavisi İle İlgili Videoyu Görmek İçin Tıklayınız

Siğiller sıklıkla et beni ile karıştırılmaktadır. Fakat bilinmesi gerekir ki aralarındaki en belirgin fark; siğil yapılarının yüzeyleri pütürlü ve kabarık olarak bulunan üzerlerinde siyah noktaların bulunmasıdır. Bu siyah nokta olarak belirttiğimiz aslında kılcal kan damarlarının bulunması ve farklı tip yapıdaki virüsün nedeni ile ortaya çıkmasıdır.

Ameliyatsız Lazerle Hpv Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Genital Siğil Tedavi Yöntemleri

Halk arasında siğil yaktırma tabiriyle anılan genital siğil tedavilerinde aslında gerçek bir “yakma” durumu söz konusu değildir. Siğiller tedavi edilmediği takdirde yayılım ve bulaş gösterebilen lezyonlardır. Bu lezyon oluşumlarının genital bölgenin başka bir genital bölge ile teması ile bulaş sağlanıyor olmasına rağmen, anal bölge ve etrafına da yayılım yapabilmektedir. Bu nedenle mutlaka alanında uzman olan proktoloji hekimleri tarafından muayene sonucunda kişiye uygun olan tedavi şekli belirlenerek uygulanması gerekmektedir. Aksi halde partneriniz ile cinsel temas yaşamaya devam etmiş olduğunuz sürece eşinize veya belirtiğimiz gibi cinsel birlikteliği yaşadığınız kişilerde de görülmesi mümkündür. Böyle durumda mutlaka karşılıklı olarak tedavi edilmekten çekinmemek gerekir. Tedavi sürecinin karşılıklı olması size ve partnerinizin sağlığı açısından daha uygun olacaktır.

Cerrahi yöntem, kriyoterapi (soğutma tedavisi ile dondurma) yöntemi ve lazer (ısıtılarak, buharlaştırılarak) uygulanan tedavi yöntemleri siğilleri ortadan kaldırmak için uygulanmaktadır. Cerrahi yöntem ile tedavi şeklinde bölge üzerinden siğillerin cerrahi işlem ile alınmasıdır. Tek tek alınması gerçekleşen bu işlem cerrahi olarak müdahale edilerek yapıldığından dolaya kişi genel anestezi altında uygulama yapılmaktadır. Bu nedenle sık tercih edilmeyen tedavi yöntemi içerinde yer alır. Kişiye işlem sonrası anestezinin etkisi ile birçok yan etki oluşumları göstermektedir. Tedavi sonrasın da son derece kişiye rahatsızlık hissi yaratarak bölge üzerinde ağrı ve acılara neden olabilmektedir.

Kriyoterapi yöntemi olarak bilinen yöntem de ise; bölge üzerindeki siğillere belli başlı azot gazı içerikli maddeler verilerek ortadan kaldırılması prensibine dayalı olarak uygulanan yöntemdir ve soğutularak yani dondurularak uygulanan yöntem şekli olarak bilinmektedir. Bu yöntemde uygulanan siğilin köküne tam anlamı ile ulaşılıp, ulaşılmadığı açısından emin olunamadığı için bir çok kez aynı siğillerin tekrarları ile seansların sayıları da olukça fazla olmaktadır.

Leave a reply