Genital Siğil Nasıl Geçer? Genital Siğil Tedavisi

HPV Nedir?

İnsan Papilloma Virüsü’nün (HPV) neden olduğu genital bölge siğilleri, yalnızca alanında uzman bir doktor tarafından uygulanacak tedavi ile yok edilebilen hastalıklar arasındadır. Bu nedenle genital siğil nasıl geçer, sorusu akla geldiğinde HPV’nin genital bölgede ve makat bölgesinde ortaya çıkarttığı siğil oluşumlarına müdahale edilerek yok edilmesi gerektiği bilinmelidir. Bu müdahale işleminde amaçlanan virüsü tedavi etmek değil açığa çıkardığı siğil oluşumlarını tedavi etmektir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Genital Siğil Tedavisi İle İlgili Videoyu Görmek İçin Tıklayınız

Genital Siğil Nasıl Geçer?

Genital siğil oluşumlarının nüks etme ihtimalini minimuma düşürmek için vakit kaybetmeden, en küçük yapıda olanların bile temizlenerek işlemden geçirilmesi gerekmektedir. Genital siğil tedavisinde önemli olan birtakım noktalar vardır: Birincisi, hpv tedavisinin gerçekleştirileceği ortam hijyenik ve steril şartlarda olmalıdır. İkincisi ise işlem, genital bölgedeki en ufak partiküllerin bile gözden kaçırılmaması için yüksek ameliyathane ışığı altında gerçekleştirilmelidir.

Ameliyatsız Lazerle Hpv Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Genelde gözle görülebilen boyutta olan kabarcık halindeki siğil oluşumları, kimi zaman oluşumun başlangıç evresindeyken gözle görülemeyecek kadar küçük boyutta olabilir. Eğer bu ufak siğiller tedavi edilmezse, sonrasında yayılmaya devam edebilir. Bu nedenle her siğil oluşumu işlemden geçirilmelidir. Genital siğil müdahalesi esnasında yüksek ışık altında uygulanacak işlemde her siğil oluşumu tedavi edilmelidir.

Genital siğillerin tedavisi kadar sonrasında doktorun uygulayacağı takip süreci de oldukça önemlidir. Yüksek ışık altında uygulanan işlem sırasında fark edilip tedavisi sağlanan siğillerin dışında kalan hücre boyutunda farkına varılamayacak oluşumların sonraki süreçteki takibi ile erken müdahalesi sağlanabilmektedir. Hasta düzenli aralıklarla takip edilmediğinde bölgede bulunan odakların yayılmasıyla hastalık yeniden tekrar eder ve tedavi tamamlanmamış olur. Genital siğil tedavisinde bu nedenle en önemli noktalardan biri bu takip sürecinde hastanın kontrollerine eksiksiz gelerek doktorunun tavsiyelerine uymasıdır.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

Neredeyse 100’ü aşkın tipi bulunan HPV virüsü, yüksek bulaşma riski olan bir hastalıktır. Bazı türleri yüksek risk grubundadır ve bu nedenle hastalarda cinsiyet ayırt etmeden HPV’nin sonucunda açığa çıkan genital bölge siğillerinin bazıları; rahim ağzı, penis ve skrotum kanserine neden olabilir. Bu yüzden fark edildiği anda alanında uzman bir doktor tarafından Pap Smear testi gibi ek yöntemlerle öncelikli olarak hangi tip HPV virüsü olduğunun teşhisi yapılmalıdır.

HPV’nin genellikle bulaşma yolu cinsel temas ile gerçekleşir. Vücudunda virüsü taşıyan kişiler, temas esnasında virüsu partnerlerine bulaştırmaktadır. Bu bulaş durumundaki önemli olan nokta genital bölge ile girilecek her türlü tensel teması içine almasıdır. Çok sık rastlanmasa da yine de ortak kullanım alanlarından olan umumi tuvaletler, birden fazla kişinin kullandığı havlu ve iç çamaşırı gibi materyallerden de bulaşma ihtimali bulunmaktadır.

 

 

Leave a reply