Makat Siğili ve Siğil Belirtileri

Makat Siğili Nedir?

Makat siğili ya da kondilom, makatta görülen ve çoğunlukla et beni veya sivilce oluşumuyla karıştırılabilen ve HPV virüsünün bulaş göstermesi sonucunda oluşan bir hastalıktır. Human Papilloma Virüs, çoğunlukla cinsel temas sebebi ile kişiden kişiye kolayca bulaşabilen bir hastalıktır. Cinsel temas haricinde; havuz, hamam, umumi tuvalet, spor salonu gibi ortak kullanım alanlarından ve ortak kullanılan eşyalar vasıtasıyla da nadiren de olsa kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Lakin bu, HPV’nin kişide oluşum göstermesi için oldukça düşük riskli bir etkendir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Makat Siğili Tedavisi Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

HPV’nin oluşturduğu lezyonlar çoğunlukla genital bölgede yani kadınlarda vajinada, erkeklerde peniste ve her iki cinste de anal bölgede görülebilmektedir. Fakat nadiren de olsa, oral ilişki sebebi ile dil, dudak ve boğazda da HPV lezyonu yani siğil oluşumu görülebilmektedir.

Makat Siğili Belirtileri

Makat bölgesinde HPV virüsü sebebiyle oluşum gösteren siğiller, elle dokunulduğunda hissedilebilen çıkıntılar şeklinde ve çoğunlukla karnabahar görünümüyle karşımıza çıkabilmektedir. Genellikle cilt tonu ile aynı renkte ya da gri, kahverengimsi bir renkte olabilirler. Lakin makat siğili diğer makat hastalıklarından farklı olarak hastalarda çok fazla şikâyete sebep olmamakla beraber, diğer makat hastalıklarına benzer şikâyetleri de yaratmayabilir.

AMELİYATSIZ LAZERLE Genital Siğil Tedavisinin Avantajları İçin TIKLAYINIZ

Aktif bir cinsel yaşantısı olan genç yaşlardaki bireylerde daha sık görülmekle birlikte kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olup olmaması da bu virüsün etki gösterme şekli açısından oldukça önem taşıyabilmektedir. Özellikle makat siğili kişilerde, et beni görünümlü lezyon ya da lezyonlar oluşturması dışında bulaş gösterdiği kişinin makat bölgesinde oldukça rahatsız edici kaşıntılara da sebep olabilmektedir. Kaşıntılar sebebiyle bölge tahriş olabilmekte ve kanamalar meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte, tedavisi ertelenen makat siğili zamanla bulunduğu bölgede yayılmaya ve büyümeye devam edebilmektedir. Ayrıca kaşıntıların etkisi yüzünden de tırnak yolu ile virüs bölgede taşınabileceği için makat siğili anal bölgede varlığını arttırmaya devam ediyor olabilecektir.

HPV virüsü, çoğunlukla cinsel temas yolu ile bulaşan hastalıkların en yaygın görülenlerinden birisidir. Oldukça büyük bir oranla cinsel ilişki sırasında bulaş gösteren Human Papilloma Virüs’ün kişiye çok daha kolay ve hızlı bir şekilde bulaşmasına bir etken de genital ya da anal bölgede bir kesi ya da yara izinin var olmasıdır. Çünkü bu virüs, gözle görülmesi mümkün olmayan bir kesi izinden kişiye aslında çok daha kolay bir şekilde bulaş gösterebilmektedir.

Genital Siğil ve Makat Siğili Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla rastlanması mümkün olabilen HPV, tedavi edilmediğinde az önce de bahsedildiği üzere büyüme ve yayılma sürecine geçer. Anal bölgede görülen makat siğilinde, genital bölgede oluşum gösteren lezyonların yaratacağı etki dışında farklı bir durum da söz konusu olabilmektedir. Öyle ki, büyüyüp anal bölgede geniş bir alana yayılan kondilom, anüs bölgesinden bağırsağa ilerleyerek bağırsak tıkanmasına yol açma gibi bir riske sahip olduğundan çok daha sıkıntılı ve büyük sorunlara da sebebiyet verebilir.

Makat Siğili Nasıl Geçer?

HPV virüsüne sahip olduğundan şüphelenen kişinin ya da kişilerin hiç vakit kaybetmeden alanında uzman bir hekime başvurmasını ivedilikle gerektirecek bir başka geçerli sebebi ise;  HPV’nin başka bölgelere de sıçrayıp sıçramadığını öğrenmek olacaktır. Çünkü HPV gözle görülmesi pek mümkün olmayan kısımlarda da mesela, makat kanalının içinde de lezyon oluşumuna neden olabiliyor. 200’e yakın türü bulunan HPV’nin bu noktada da kişide hangi türünün oluşum gösterdiğinin belirlenmesi önemli oluyor. Çünkü ancak yapılan testler sonucunda belirlenebilen türlerinden bazıları ne yazık ki uzun süre tedavi edilmediği koşulda kişide makat kanseri oluşumuna neden olabiliyor.

Makat siğili bir diğer adı ile anal kondilomun kişilerde sıklıkla görülme şekline göre sıralanacak olursa; en çok makat derisinde ve makat kanalında, sadece makat kanalında ya da sadece makat derisinde görülebilir. Tedavi süreci ertelendikçe yayılmaya devam eden anal kondilom, kişiye hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çok ciddi rahatsızlıklar verebilmektedir.

Makat Siğilinin Tedavisi

Makat siğili kişide oluşturduğu lezyonların şekline, büyüklüğüne ve yoğunluğuna bağlı olarak tedavi şekli ve yöntemini etkileyebilen bir hastalıktır. Bu sebeple tedavi sürecinde kondilomların oluşum, dağılım şekilleri ve bir de konumlandıkları bölge önem taşır. Bu nedenle ancak uzman bir hekim tarafından belirlenebilir. Makat siğilinin tedavi sürecinde hasta, partnerini de bu konuda uyarmayı unutmamalıdır. Çünkü cinsel yolla çok kolay bir şekilde bulaş gösterebilen HPV, sadece bir tarafın tedavi olmasıyla son bulmayacaktır. Eğer karşı taraf da kontrol edilip tedavi sürecine dahil olmazsa HPV’nin varlığı kişiler arasında bir kısır döngü gibi devam edebilecektir.

Hastaları oldukça yorucu bir sürece sokabilen makat siğili rahatsızlığı, kişinin tek başına çözüm sağlayabileceği bir hastalık değildir. Kendi kendine geçmesini beklemek ya da bilimsel bir dayanağı olmayan bitkisel çözümlere yönelmek ne yazık ki virüsün ilerlemesine neden olabilir. Ve kişiye için büyük bir zaman kaybı yaşatabilir. O sebeple makat siğilinden ilk şüphelenildiği anda muhakkak bir doktora görünmek gerekir. Sonrasında tedavi sürecini istikrarlı bir şekilde devam ettirmek HPV virüsü için oldukça önemli ve gerekli olmaktadır. Bu alanda tedavi için günümüzde sıklıkla yalnızca bu alan üzerinde yaşanılan hastalıklara bakan Proktoloji doktorları tedavi sağlamaktadırlar.

Makat siğilinin tedavisi günümüzde lazer yöntemi ile yatış gerektirmeden, ayaktan tedavi imkanı ile yapılabilmektedir. Narkoz ya da kesi-dikiş gibi klasik ameliyat uygulamalarına yer verilmeyen bu yöntemde, kişinin iyileşme süreci hızlı olmaktadır. Ameliyatsız lazer yöntemi ile hastalara 5-8 dk içerisinde müdahale edilir ve iyileşme süreçleri Proktoloji uzmanlarımız tarafından yakından takip edilir.

Leave a reply