Makat Siğili ve Siğil Belirtileri

Makat Siğili Nedir?

Makat siğili ya da kondilom, makatta görülen ve çoğunlukla et beni veya sivilce oluşumuyla karıştırılabilen ve HPV virüsünün bulaş göstermesi sonucunda oluşan bir hastalıktır. Human Papilloma Virüs, çoğunlukla cinsel temas sebebi ile kişiden kişiye kolayca bulaşabilen bir hastalıktır. Cinsel temas haricinde; havuz, hamam, umumi tuvalet, spor salonu gibi ortak kullanım alanlarından ve ortak kullanılan eşyalar vasıtasıyla da nadiren de olsa kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Lakin bu, HPV’nin kişide oluşum göstermesi için oldukça düşük riskli bir etkendir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Makat Siğili Tedavisi Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

HPV’nin oluşturduğu lezyonlar çoğunlukla genital bölgede yani kadınlarda vajinada, erkeklerde peniste ve her iki cinste de anal bölgede görülebilmektedir. Fakat nadiren de olsa, oral ilişki sebebi ile dil, dudak ve boğazda da HPV lezyonu yani siğil oluşumu görülebilmektedir.

Makat Siğili Belirtileri

Makat bölgesinde HPV virüsü sebebiyle oluşum gösteren siğiller, elle dokunulduğunda hissedilebilen çıkıntılar şeklinde ve çoğunlukla karnabahar görünümüyle karşımıza çıkabilmektedir. Genellikle cilt tonu ile aynı renkte ya da gri, kahverengimsi bir renkte olabilirler. Lakin makat siğili diğer makat hastalıklarından farklı olarak hastalarda çok fazla şikâyete sebep olmamakla beraber, diğer makat hastalıklarına benzer şikâyetleri de yaratmayabilir.

AMELİYATSIZ LAZERLE Genital Siğil Tedavisinin Avantajları İçin TIKLAYINIZ

 

 

Genital Siğil ve Makat Siğili Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla rastlanması mümkün olabilen HPV, tedavi edilmediğinde az önce de bahsedildiği üzere büyüme ve yayılma sürecine geçer. Anal bölgede görülen makat siğilinde, genital bölgede oluşum gösteren lezyonların yaratacağı etki dışında farklı bir durum da söz konusu olabilmektedir. Öyle ki, büyüyüp anal bölgede geniş bir alana yayılan kondilom, anüs bölgesinden bağırsağa ilerleyerek bağırsak tıkanmasına yol açma gibi bir riske sahip olduğundan çok daha sıkıntılı ve büyük sorunlara da sebebiyet verebilir.

Makat Siğili Nasıl Geçer?

Makat siğili bir diğer adı ile anal kondilomun kişilerde sıklıkla görülme şekline göre sıralanacak olursa; en çok makat derisinde ve makat kanalında, sadece makat kanalında ya da sadece makat derisinde görülebilir. Tedavi süreci ertelendikçe yayılmaya devam eden anal kondilom, kişiye hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çok ciddi rahatsızlıklar verebilmektedir.

Makat Siğilinin Tedavisi.

Makat siğilinin tedavisi günümüzde lazer yöntemi ile yatış gerektirmeden, ayaktan tedavi imkanı ile yapılabilmektedir. Narkoz ya da kesi-dikiş gibi klasik ameliyat uygulamalarına yer verilmeyen bu yöntemde, kişinin iyileşme süreci hızlı olmaktadır. Ameliyatsız lazer yöntemi ile hastalara 5-8 dk içerisinde müdahale edilir ve iyileşme süreçleri Proktoloji uzmanlarımız tarafından yakından takip edilir.

Leave a reply