HPV Tuvaletten Bulaşır Mı?

HPV (GENİTAL SİĞİL) Nedir?

“HPV tuvaletten bulaşır mı, HPV hangi bölgelerde görülebilir” gibi siğil ile karşılaşabilen tüm bireylerin oldukça merak ettikleri bir soru olarak karşımıza çıkabilmektedir. HPV enfeksiyonu viral bir enfeksiyon olarak bireylerin yaşamış olduğu rahatsızlıklar arasında yer alır. Dikkat edilmesi gereken bir virüs çeşidi olduğu için genellikle erkeklerde herhangi bir semptom vermeden seyri gerçekleşebilmektedir. Bayanlarda ise genital siğillere ve hatta rahim ağzı kanserine (serviks) yol açabilecek tipleri bulunabilmektedir. HPV kendi içerisinde yüksek risk ve düşük risk olarak sınıflandırılmıştır. Yan etkisi olarak da siğillere, kondilomlara sebep olarak genital bölgede yer alabildiği gibi, anal bölgede de gözlemlenebilmektedir. Bu viral enfeksiyon vücuda bulaştıktan sonra, 2-3 ay içerisinde siğil oluşumu ile karşılaşılabilir. Tabi bu durum kişinin bağışıklık sisteminin toplayabilmesine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle çoğunlukla immün sistem tarafından bertaraf edilebilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Genital Siğil Tedavisi İle İlgili Videoyu Görmek İçin Tıklayınız

HPV Tuvaletten Bulaşır mı? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tam bir cinsel birliktelik gerçekleşmese bile virüsün teması sırasında da bulaşma ihtimali söz konusu olabilmektedir. HPV’nin tuvalet gibi ortak kullanım alanlarından bulaşıp bulaşmayacağı sorusu sıklıkla bireylerin kafasını karıştırabilen sorular arasında yer almaktadır. HPV, genital bölge ve anüs çevresinde görülerek, yayılım sağlayabilmektedir. Genel olarak HPV, cinsel ilişki ile bulaşma sağlamaktadır. Fakat bunun yanı sıra değişik kontaminasyon bulaşma yolları ile de olabilmektedir. Normal de günlük boşaltım işlemi için ihtiyacımız olan, sıklıkla herkesle aynı olarak kullandığımız tuvaletleri kullanmak, bir başka bireyin kullanmış olduğu kişisel havluyu kullanmak ve yine bir başka bireyin kullanmış olduğu temizlik ürünlerini kullanmak da bulaş sağlayabilen yollar arasında, çok nadir de olsa görülebilmektedir. Özellikle ortak kullanım alanları olan hamam, sauna, tuvalet gibi alanlardan da bulaş konusu nadiren yaşanabilmektedir. Bu nedenle tuvalet temizliğine, kişisel temizlik için kullanmış olduğunuz ürünlerin hijyenine ve ortak kullanım alanlarının temizliğine özen göstermek gerekmektedir.

Ameliyatsız Lazerle HPV Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Belirtmiş olduğumuz tüm bu nedenlerden dolayı, bulaş sağlamasını beklemeden mutlaka bir proktoloji alanında hizmet veren hekimlere muayene olmanız gerektiğini unutmayınız. Kendi sağlığınız ve cinsel birliktelik yaşamış olduğunuz partnerinizin – eşinizin sağlığı için yayılım gerçekleşmeden tedavi olmalısınız.

Genital Siğil Nedir? Nasıl Bulaşır? Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Merkezimizde HPV (Genital Siğil) hastalığının lazer yöntemi ile tedavisi gerçekleştirilmektedir. Ameliyatsız tedaviler arasında yer alan lazer yöntemi ayaktan ve yatış gerektirmeyen bir işlemdir. 5-8 dk gibi kısa bir sürede genital siğillerin en küçüğüne dahi uygulanarak yapılan lazer yöntemi ile hızlı bir şekilde genital siğil tedavinizi olabilirsiniz.

Leave a reply