fbpx
 • MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
 • 444 8 623

Fistül Nedir?

Fistül hastalığı, makat bölgesindeki iki iç organ ya da iç organlar ile cilt tabakası arasında oluşan bir bağlantı kanalıdır. Makat bölgesinde görülen fistül kanalları oluştukları bölgedeki organların yaralanması veya bölgedeki apse oluşumu nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Anal Fistül Nedir?

Makat bölgesi, küçük bir bölge olmasına karşın, vücudumuz için oldukça önemli görevleri olan bir bölgedir. Makatta meydana gelen makat fistülü çok farklı şekillerde belirti gösterebilmektedir. Ne yazık ki bu rahatsızlığın öncesinde kesin koruma sağlayabilecek herhangi bir önlem alabilmek mümkün olmamaktadır.

Anal fistül hastalığının nasıl bir hastalık olduğunu anlayabilmek için makat bölgesini yakından incelemek gerekir. Bağırsağın son bölümünde bulunan makatta iki ayrı kas tabakası bulunmaktadır. İç ve dış kaslar olarak ayrılan makat kaslarının farklı görevleri bulunur. İç makat kasları istemsiz olarak çalışan bir yapıya sahiptir.

Dış tabakada yer alan dış makat kasları ise istemli çalışan ve dışkılama esnasında dışkı tutma görevini üstlenen kaslardır. Her iki kas türü de dışkılama ve dışkı ile gaz tutma konusunda önemli bir rol üstlenmektedir.

Makat kanalı, kanaldaki epitel doku üzerinde bulunan deri ile birleşmektedir. Bu birleşme bölgesinde ise bezler ile kıl oluşumları bulunmaktadır. İç kasta yer alan bu bezler, tuvalet ihtiyacımızın rahat bir şekilde giderilmesi için dışkılamada önemli bir görev üstlenmektedir. Bu bölgede meydana gelen herhangi bir yaralanma örneğin; ıkınma hareketi ile dokuların zorlanması veya bölgede travmaya neden olabilecek bir durum sonucu meydana gelen çatlaklar, bu bezlerin de zarar görmesine neden olmaktadır. Tedavi edilmeyen çatlaklar, dışkılama esnasında sürekli bakteriler ile temas ettiğinden bir süre sonra bu bezlerde iltihaplanmalar oluşmaktadır.

Makat bölgesinde görülen bu iltihaplanma, vücut bağışıklık sistemi tarafından vücudun kendini koruması için dışarı atılmaya çalışılır. Makatta cilde yakın bir bölgeden dışarı verilmeye çalışılan bu apse enfeksiyonu nedeniyle bağırsak ve cilt dokusu arasında bir kanal oluşur. Apsenin taşınması için istenmeyen bir tünelin ortaya çıkması sonucunda anal fistül hastalığı meydana gelir.

Anal Fistül Belirtileri

Anal Fistül Belirtileri

Anal fistül hastalığı makat bölgesinde görülen kendine özgü şikayetlere neden olmaktadır. Genellikle makat kenarında şişlik, dolgunluk hissi ve bazı durumlarda da apseye bağlı görülen kötü koku şeklindedir. İlerlemiş fistüllerde kişi iç çamaşırında sarı renkli lekelerle de karşılaşabilmektedir.

Birbiri ardına görülen ve pek çok anal fistül hastasında görülen belirtileri sıralamak gerekirse;

 • Fistül kanalının makat etrafında yer alan giriş deliği, şişlik,
 • Makat içinden gelen vücut tarafından drene edilen iltihap,
 • Dışkılama esnasında yaşanan ağrı,
 • Apse nedeniyle görülen sarı renkli iltihap akıntısı ve buna bağlı oluşan kötü koku,
 • Dışkılama sırasında ortaya çıkan kanama ya da daha sonra iç çamaşırında görülen kan lekeleri.

Hastalar yukarıda yer alan belirtilerden herhangi biri ile karşılaşıldığı anda ertelenmeden, kesin tanı için Proktoloji yani Makat Hastalıkları alanında uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Anal Fistül Neden Olur?

Anal fistül, makat fistülü ve perianal fistüllerin oluşumu hakkında birçok hipotez yer almaktadır. Çoğu hastanın tesadüfi bir şekilde bu hastalık ile karşılaştığını söylemek mümkündür. Makat bölgesinin birtakım nedenlerle tahrip olması hastalığın oluşum nedenlerinin başında bulunmaktadır. Kabızlık ya da ishal atakları sırasında zorlanmalara bağlı olarak makatta meydana gelen tahriş ve çatlaklar ilerleyen süreçte iltihaplanmaktadır. Makattaki bu yaralanmış bölgelerin tedavisi yapılmadığında da iltihaplanma, fistül kanalı oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Makat çatlağına ya da makattaki tahrişe bağlı olarak meydana gelen apse, cilt dokusuna doğru bir direne oluşturur ve cilt üzerine taşar. Bu boşaltım da fistül kanalıyla gerçekleşmektedir. Genellikle uzun süre kabız ya da ishal kalmak gibi makat bölgesine zarar veren durumların anal fistül nedenleri arasında yer aldığı söylenebilir.

Öncelikle makat bölgesi her zorlandığında veya her kabızlık ve ishal sonucu anal fistül hastalığı görülmeyebilir.  Bazı durumlarda farklı bağırsak hastalıkları nedeniyle fistül hastalığı oluşabilmektedir.  Chron ya da ülseratif kolit gibi bazı makat bölgesi kanserlerinden de kaynaklanabilmektedir.

Anal Fistül Çeşitleri

Anal fistül hastalığı makat kaslarını kat ettikleri dokulara göre isimlendirilerek çeşitlere ayrılır. Bu fistül çeşitleri; transsfinkterik fistül, suprasfinkterik fistüller, ekstrasfinkterik fistül ve intersfinkterik fistüllerdir.

Transsfinkterik Fistül

Bu fistül çeşidinde makatı kontrol etme görevi üstlenen dış makat kasının arasından geçen bir fistül kanalı bulunmaktadır.

Suprasfinkterik Fistül

Bu fistül çeşidinde, makat bölgesinde bulunan ve makatı kontrol etme görevini gerçekleştiren tüm makat kaslarının üstünden geçen bir fistül kanalı oluşmuştur. Ve kanal makat içine açılmaktadır.

Ekstrasfinkterik Fistül

Bu fistül hastalığında oluşan kanal, makatın etrafını saran cilt dokusu ile kalın bağırsağın sonundaki rektum bölgesinin içine doğru ilerlemiş bir yol çizer.

İntersfinkterik Fistül

Oluşan apse kanalının seyri iç ve dış makat kaslarının arasında bulunmaktadır. Dış fistül ağzı makata yakın ve iç fistül ağzı ise çoğu zaman anal kanal bölgesinin girişindedir.

Anal fistül hastalığına sahip kişilerde yüzde 90 oranında basit fistül çeşitleri görülmektedir. Fakat tedavisi ertelenen bu rahatsızlık ilerleyen dönemde komplike bir durum alarak tedavi süreci daha uzun ve zorlu geçen karmaşık fistül yapılarına dönüşmektedir.

Anal fistül Kansere Çevirir Mi?

Anal Fistül Kansere Çevirir Mi?

Fistül hastalığı makat bölgesinde yaşanan travmatik bir durum sonucunda oluşan iltihaplanmanın bağışıklık sistemi tarafından atılmaya çalışılmadı nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle görülen belirtiler bazı bağırsak ve makat kanserleri ile de benzer özelliktedir.

Örneğin dışkılama sırasında görülen kanamalar ya da makattaki dolgunluk hissi gibi şikayetler kanser hastalıklarında da görülmektedir. Bununla birlikte eğer çok uzun yıllar tedavi edilmemiş bir anal fistül hastalığı bölgede devamlı bir iltihaba dayalı akıntıya neden olduğundan bir süre sonra kanserli hücrelerin ilerlemesine neden olacaktır.

Araştırmalar gösteriyor ki 10 yıl süre ile devam eden iltihaplanma durumu bölgedeki hücrelerin de kanserleşmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden belirtiler ile karşılaşıldığında mutlaka uzman bir doktora muayene olunmalı ve şikayetlerin altında yatan asıl sebep kesin bir şekilde belirlenmelidir. Uzmanlar, gerekli gördüğü takdirde ayırıcı tanıyı koyabilmek için kolonoskopi ya da rektoskopi gibi farklı tetkiklere de başvurabilmektedir.

Fistül Tanısı Nasıl Konur?

Fistül hastalığı genellikle uzman bir proktoloji hekimi tarafından hastanın şikayetleri dinlenerek ve fiziki muayene yapılarak konulur. Gereken durumlarda bazı ek tanı yöntemlerine de başvurulabilmektedir. Örneğin; kolonoskopi, sigmoidoskopi, fistulogram ya da endoskopi yöntemlerinden yararlanılabilmektedir. Çoğu durumda iltihaplanma şikayeti bulunan hastalara yapılan detaylı bir anal bölge muayenesi ile fistül oluşumu ihtimali göz önüne alınır.

Mavi boya (metilen mavisi) testi adı verilen fistül tanı yöntemiyle ağrılı olmayan bir muayene gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca detaylı anoskop muayenesi de oldukça yaygın kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Rektoskopi adı verilen işlem endoskopi cihazı ile gerçekleştirilmekte ve anal var ise fistüle eşlik eden hemoroid ve fissür gibi diğer makat hastalıklarının tanılanmasını sağlamaktadır. Sigmoidoskopi cihazı ile de daha ayrıntılı bir muayene gerçekleştirilebilmektedir. Kolonoskopi cihazı sayesinde ise fistül hastalığının yanı sıra belirtilerin asıl sebebi olabilecek Crohn gibi makat rahatsızlıkları tanılanabilmektedir. Fistülografi adı verilen yöntemle de fistül ağzından enjekte edilen bir sıvı madde ile fistül kanalının açtığı yol tespit edilmektedir.

Fistül Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Fistül Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Anal fistül hastaları çoğu zaman önlerinde yalnızca klasik cerrahi ameliyat seçeneği olduğunu düşündüklerinden ne yazık ki tedavi olmayı ertelemektedir. Hem ameliyat sırasında alınacak olan narkoz korkusu hem de ameliyat sonrasında yaşanabilecek olan gaz ve dışkı kaçırma gibi ameliyat komplikasyonları nedeniyle hastalığın ilerlemesine izin vermekte ve tedavi olmamaktadır. Bu şekildeki bir erteleme maalesef fistül hattının karmaşık bir hale gelmesine ve vücutta biriken iltihabın kompleks bir kanal oluşturmasından başka bir duruma yaramayacaktır. Bu süreçteki tedavinin zorlaşmasının yanı sıra ihmal edilen fistül hastalığı kanser gibi daha riskli hastalıklara da sebep olabilir. En çok gerçekleşen sorun ise, tedavi edilmeyen perianal fistüllerin devamlı akan iltihap nedeniyle makat bölgesinde mantar hastalığına neden olmasıdır. Mantar sonucu makat ve anüste sürekli bir kaşıntı şikayeti açığa çıkmaktadır.

Anal Fistül Tedavisi

Anal fistüller klasik cerrahi ameliyatlar ve günümüzde avantajlarından dolayı daha çok tercih edilen ameliyatsız tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınmaktadır. Çoğunlukla klasik ameliyat olmayı düşünen hastaların kafasında makat kaslarının zarar görmesi durumu üzerine soru işaretleri oluşmaktadır. Üstelik ameliyat yönteminde kimi zaman aylar süren istirahat ve çok sık pansuman yapılması gerekliliği gibi konular da hastaları düşündürmektedir.

Fistül hastalığı nedeniyle kişilerin çektiği zorlukların tedaviyle son bulması beklenirken ciddi bir ameliyat sürecinden geçen hasta, uzun bir süre daha konforlu günlerine ulaşamamaktadır. Hastanın tedavisinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilerek kısa sürede sosyal yaşantısına dönebilmesi için tedavi yöntemi ve tedaviyi uygulayan hekimin deneyimli olması oldukça büyük bir önem taşır.

Bu noktada tedavi esnasında makat bölgesinde bulunan kaslara zarar verilmeden tedavi sağlanmalıdır.

Ameliyatsız Fistül Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

 • Merkezimizde uyguladığımız fistül tedavisinin süresi ortalama 5-8 dk’dır.
 • Genel Cerrahi alanının makat hastalıkları ile ilgilenen Proktoloji bölümü üzerinde uzmanlaşmış hekimlerimiz sayesinde aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavinizi olabilirsiniz.
 • Yaklaşık 15 yıldır sadece makat hastalıkları konusunda hizmet veren merkezimizde fistül tedavisi lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Narkoza bağlı yan etkileri ortadan kaldırmak adına hastalarımız uyutulmadan sadece bölgesel uyuşturma ile tedavi edilmektedir.
 • Klasik cerrahi ameliyatların aksine cilt dokusunda bir kayıp yaşanmaz ve uygulanan yöntemde makat kaslarına direkt bir müdahalede bulunulmaz.
 • Tedavi sırasında kendinde olan hastalarımız, işleme dair bir ağrı hissi yaşamazlar ve tedavi sonrasında da tedavi bölgesindeki ağrı derecesi hissedilir ölçüde değildir.
 • Kalp, şeker, tansiyon gibi kronik rahatsızlığı bulunan ve düzenli ilaç içen kişiler de tedavi süresince ilaçlarını almaya devam edebilir. Sistemik rahatsızlıklar tedaviye engel değildir.
 • İşlemde kesi ya da dikiş gibi uygulamalar bulunmadığından tedavi bölgesinde bir iltihaplanma ile karşılaşılmaz.
 • Klasik ameliyatlardan sonraki süreçte görülebilecek olan dışkı tutamama, gaz kaçırma gibi şikayetler, ameliyatsız fistül tedavisinde yer almamaktadır. Hastalarımızın bu gibi komplikasyonlardan endişe duymasına gerek yoktur.
 • Merkezimizde uyguladığımız yatış gerektirmeyen, ameliyatsız anal fistül tedavisi sayesinde hastalarımızın, tedavinin uygulandığı aynı gün içinde sosyal yaşantılarına dönüş yapabilmeleri amaçlanmaktadır.

Anal Fistül Tedavisi İçin Önerilen Videolar

Neden Avrupa Cerrahi'yi Seçmeliyim?

16 yıldır süre gelen zaman diliminde tamamen proktoloji (makat hastalıkları) alanında hizmet veren sağlık ekibimizle ilklere öncülük ederek Ameliyatsız Ayaktan, Lazerle Anal Fistül Tedavisi gerçekleştirmekteyiz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

Tamamen Proktoloji için üretilen son teknoloji cihazlarımız ile Müstakil binamızda, alanında uzman Proktoloji Doktorlarımız ve deneyimli sağlık personellerimiz ile sizlere hizmet vermekteyiz.

Dünya’nın her noktasından ulaşılabilir olmak adına İstanbul Bakırköy ve Kadıköy deki merkezlerimiz ile sizlere Ayaktan Yatış Gerektirmeyen Lazerle Anal Fistül Tedavisini sunmaktayız.

Temel prensibimiz; hastalarımıza, özel tekniklerle uyguladığımız Ayaktan Lazerle Fistül Tedavisi Yöntemi sayesinde hızlı tedavi olma avantajı sunarak, daha rahat ve daha konforlu bir tedavi süreci yaşatmayı amaç edinmemizdir.

Neden Ayaktan Lazerle Anal Fistül Tedavisi?

 • İşlem süresi 5-8 dakika sürer.
 • Narkoz uygulanmaz ve narkoza bağlı yan etkiler görülmez
 • Ameliyat olmadığı için tedavi öncesinde herhangi bir tetkik veya tahlil istenmez, aç ya da tok olmanız tedaviye engel değildir.
 • Herhangi bir kesi-dikiş uygulaması yoktur.
 • Dokular zarar görmediğinden, iyileşme hızlıdır.
 • Aynı saatte hem muayene hem de tedavi olabilirsiniz.
 • Diş dolgusu gibi rahat ve hızlı olduğundan yatış gerektirmez.
 • Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi işleminde ağrı azdır.
 • Klasik ameliyatlardaki komplikasyonlar gözlenmez.. (Gaz kaçırma, dışkı tutamama, şiddetli ağrı hissi…)
 • Kronik rahatsızlığı olan (kalp, şeker, tansiyon, ritim bozukluğu vs.) hastalara da uygulanabilir.
Anal Fistül Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisinde Uygulanan Teknikler

 • Elektro cerrahi tedavisi
 • Radyofrekans tedavisi
 • Lazer tedavisi

Bu teknikler, kişinin durumuna uygun olarak Tek Tek ya da Kombine bir şekilde uygulanmaktadır.

Avrupa Cerrahi Youtube kanalımıza abone olarak tedaviler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Avrupa Cerrahi’de Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor?

Online Görüşme

Doktorlarımızla görüntülü konuşmak için hemen,

online görüşme formunu doldurun.
<
<

Muayene Süreci

Muayene gününüz geldiğinde hekiminiz tarafından gerçekleştirilen tanının ardından size en uygun tedavi şekli belirlenir ve tedaviniz hakkında bilgilendirilirsiniz.

Tedavi Süreci

Tedaviye karar verdiğiniz an (aynı gün de olabilir) lazerle Anal Fistül işleminizi gerçekleştirebiliriz ve müdahale olduğunuz aynı saat içerisinde evinize dönebilirsiniz.

Randevu Alma

Dilerseniz 444 8 623 numaralı çağrı merkezinden randevu alarak ya da 0505 403 79 59 numaralı WhatsApp üzerinden hızlı bir tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geç

Sıkça Sorulan Sorular

Fistül Kendi Kendine Geçer Mi?

Hayır. Anal fistül hastalığının kendi kendine geçmesi mümkün değildir. Uzun yıllar tedavi edilmezse kanser gibi çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Anal Fistül İçin Ameliyat Dışı Bir Tedavi Yöntemi Var Mı?

Evet. Anal fistül tedavisinde ameliyatsız tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Merkezimizde ameliyatsız, yatış gerektirmeyen ve ayaktan tedavi olma imkanı sunan lazer tedavisi yöntemi ile anal fistül hastalığına çözüm sunmaktayız.

Anal Fistül Ameliyatından Sonra Gaz, Dışkı Vb. Kaçırma Görülür Mü?

Klasik cerrahi ameliyatlardan sonra gaz kaçırma, dışkı tutamama, şiddetli ağrı hissi gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Bu nedenle merkezimizde hastalarımızın konforunu ön plana alan ameliyatsız tedavi yöntemlerinden yararlanmaktayız. Ameliyatsız lazerle fistül tedavisinden sonra ameliyatlarda görülen bu komplikasyonlara rastlanmaz.

Makatta Fistül Belirtileri Nedir?

Makatta fistül belirtileri arasında makatta görülen dolgunluk hissi, şişlik ve kimi zaman da makat apsesi nedeniyle açığa çıkabilecek kötü kokulu akıntı yer alır. Bunlara bağlı olarak makatta şiddetli ağrı, oturup kalkmak gibi günlük hareketlerde yaşanan zorluk ve dışkılama esnasında görülen kanama ve acı hissi de görülebilir.

Anal Fistül Rahatsızlığında İlaç Tedavisi Mümkün Mü?

Hayır, değil. Anal Fistül en karmaşık yapıda olan makat hastalıklarından biridir. Bu nedenle doktor tedavisi dışında uygulanan herhangi bir yöntem çözüm değildir.

Anal Fistül Hastalığı Tekrarlar Mı?

Fistül tekrarlayabilen bir hastalıktır. Fistülün temelinde başka bir hastalık yatıyorsa ve tedavi sonrasında makat bölgesi zorlanmaya devam ediyorsa bu hastalık ile tekrar karşılaşılabilir.

Anal Fistül Rahatsızlığında Hangi Doktora Gitmek Gerekir?

Alanında uzman bir Proktoloji Doktoruna başvurmak gerekir. Çünkü Proktolji Doktorları bu alanda eğitimlerini tamamlamış ve sadece makat bölgesi üzerinde çalışmasını sürdüren hekimlerdir.

Anal Fistül Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Anal fistül tedavisi yalnızca 5-8 dk sürmektedir.

Tedavi Olmak İçin Herhangi Bir Tahlil Yaptırmama Gerek Var Mı?

Hayır, herhangi bir tahlil veya tetkik yaptırmanıza gerek yoktur.

Tedavi Süresinde Ağrı Veya Acı Hisseder Miyim?

Ameliyatsız anal fistül tedavisi ağrısız ve acısız bir yöntemdir.

Tedavi Öncesi Kullandığım İlaçları Bırakmam Gerekir Mi?

Ameliyatsız anal fistül tedavisi yalnızca lokal anestezi ile gerçekleştiği için kullandığınız ilaçlarınızı kesmenize veya bırakmanıza gerek yoktur.

Muayene Geldiğimde Aynı Gün Tedavi Olabilir Miyim?

Muayeneye geldiğinizde dilerseniz hemen tedavi olabilirsiniz.

Nasıl Randevu Alabilirim?

444 8 623 numaralı telefonu arayarak bize 7\24 ulaşabilirsiniz.

Anlaşmalı Kurumlar

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
WhatsApp Hemen Ara