Fistül Belirtileri Nelerdir?

Fistül belirtileri, fistül rahatsızlığı oluşmaya başladığı anda kişiye rahatsızlık verici şekilde ortaya çıkar. Makat bölgesinde gelişen enfeksiyonun, vakit ilerledikçe bölgedeki boş bulduğu yolları kullanarak, istenmeyen bir kanal yolu ortaya çıkartır. Oluşan bu kanalın son çıkış noktası makat etrafında gerçekleşir. Böylelikle bölgedeki oluşan enfeksiyon, iltihabını buradaki çıkış deliğinden, dışarı doğru akıtmaya başlar. Hastalığın başlangıcı sayılabilecek olan bu fistül belirtilerinin yapısı ise normal anatomik yapıdan çok farklı olduğundan hasta tarafından fark edilir derecededir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fistül Tedavisi Hakkında Yer Alan Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Makatta gelişen apselerin yarısından çoğu yine fistül kaynaklı olarak hastada belirti verebilir. Makat hastalıklarının her birinde erkenden konulan tanının ve ona uygun olarak yapılan tedavinin önemi büyük bir etken olarak karşımıza çıkar. Burada günlük yaşantının etkilenmesine izin verilmeden anal fistül ya da makat apsesi ile karşılaşıldığında mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir.

Oluşan apseler, iltihaplar, kişide birbirinden farklı ve birbirine bağlı olarak gelişen belirtileri ortaya çıkarır. Apsenin gelişmesi ile fistül belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Sarı, irinli, kokulu iltihabın olması hastanın yaşadığı ilk belirtiler arasında yer alır. Apse kendine çıkış yolu ararken, oluşturduğu kanal çıkış delikleri, fistül ağzı da akıntıların ilerlemesine yol açar. Hastanın kıyafetlerinde, çamaşırında lekelenmeler yaratarak, kötü kokunun gelişmesine sebebiyet verir. Bu akıntıların nedeni olan apseye önlem alınmadığı sürece fistülün de iyileşmesi beklenmemelidir.

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisinin Hastaya Sağlamış Olduğu Avantajları Görmek İçin Tıklayınız

Fistül belirtileri olarak sıklıkla hastaların karşılaştığı, dolgunluk, ağrı, hafif kanama ve yanma hisleri de yaşanabilmektedir. Anüs bölgesi içerisinde istemli ve istemsiz çalışan kaslar arasındaki boşlukta yer alan iltihabın temizlenmesi gerekir. Temizlenmediği takdirde kas arasındaki boşlukları doldurmaya başlar.  Böylelikle hasta makatta dolgunluk, ağrı gibi belirtileri yaşamaya devam eder.

Makat çevresinde gelişen iltihap, hastaya ateş, mide bulantısı, karın ağrısı, üşüme, halsizlik gibi bir takım şikayetlere sebep olabilir. Bu şikâyetlerin artması, fistül kanalının ilerlemesi ve apse gelişiminin yaşanması ile ilişkilidir. Bu nedenle erkenden fark edilerek, mutlaka bu alanda görev yapan Proktoloji hekimlerine tedavi için başvurmak gerekir.

Fistül Çeşitleri

Anal fistül, makatta istemsizce ortaya çıkartmış olduğu bağlantı kanalındaki yapıya göre çeşitlilik gösterebilir. Bu nedenle de tek çeşit olarak yer almayabilir. En basit fistül çeşidi; sıklıkla karşılaşılan intersfinkterik fistül çeşididir. Bu fistülü oluşturan kanalda yer alan delikler, makata yakındır. Yakınlığından dolayı da apseye neden olarak  iç kas ve dış kasın arasında bir yerde konumlanmıştır. Bir an önce ilerlemesinin önüne geçilerek, tedavi olunması gerekir. İlerledikçe apse boyutunda ve hastanın yaşayacağı fistül belirtileri de artış gösterecektir. Bu fistül çeşidi tedavisi kısa sürede tamamlanan fistüllerdendir.

Pekala basit yapıda yer alabilecek olan fistül çeşidinin aksine kompleks bir yapıyı içeren fistül yapısı da bulunabilmektedir. Burada fistül kanalının ağzı içeriye doğru uzanmıştır. Transsfinkterik adı verilen bu fistül çeşidinde yine tedavinin doğru ve başarılı bir şekilde gerçekleşmesi oldukça önem arz eder. Çünkü tedavisinin sonunda hasta gaz ve dışkı kaçırma gibi sorunlar ile de karşı karşıya kalabilir.

Fistül Nedir, Çeşitleri Nelerdir? Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Genellikle toplumca ağza yerleşmiş olan ve sıklıkla araştırmalara da konu olan at nalı fistül çeşidi; konuşulduğu kadar yaşanılan fistüllerden değildir. Bu fistül belirtileri ile oldukça az sayıda karşılaşılır ve bu fistül çeşidi yapı olarak karmaşıktır. Makatta U yapısında bir görüntüye sahip olmasından ve tüm kasları etkilemesinden dolayı hastaları oldukça rahatsız etmektedir. Hastanın günlük hayatını olumsuz yönde etkileyerek, kişiyi zor duruma sokabilecek bir yapıdadır.

Fistül Nasıl Tedavi Edilir?

Fistül belirtileri tedavisinde birçok farklı yöntem ile iyileşme sağlanabilir. Fakat fistülün çeşidine göre, hastaya uygun olan tedavinin belirlenmesi hekimin kararından geçmektedir. Anal fistülde bulunduğu bölge yapısının narin ve hassas olmasından dolayı, doğru tedavinin yapılması oldukça önemlidir. Lazer tedavisinde makat içerisinde yer alan kasların zarar görmemesi hasta için büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkar.

Cerrahi yöntem ile fistül tedavilerinde yani narkoz altında uygulanan ve klasik teknikler ile yapılan tedavi seçeneklerinde kasın zarar görme olasılığı bulunmaktadır. Bu yöntemde hastada gaz veya dışkı kaçırma gibi problemler de görülebilir. Ameliyat sonrasında ise fistülün nüks etmesi durumuyla da karşılaşılabilir.

Çağdaş yaşamın bizlere sunmuş olduğu teknolojinin ilerlemesi sağlık alanında bir çok gelişmeyi de beraberinde getirmiştir. Tıbbın ilerlemesi ile birlikte anal fistül belirtileri de günümüzde oldukça rahat ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Ayaktan, yatış gerektirmeyen, kısa sürede gerçekleştirilen ameliyatsız lazerle tedavi yönteminde hastada yaşanabilecek olan bir risk ile karşı karşıya kalınmamaktadır. İşlem yalnızca lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için hasta açısından avantaj sağlamaktadır. Tedavi sonrasında makat kasında herhangi bir hasar durumu  olmadığından dışkı veya gaz kaçırma gibi komplikasyonlarla karşılaşılmaz.

Lazer tedavisi ile fistül yerinin tespiti yapıldıktan sonra fistül ağzından lazer çubuğu ilerletilerek, özel hazırlanan solüsyon ile fistül kanalının oluşturduğu yol belirlenir. Böylelikle işlem fistül sonuna varıldığından emin olunduğu anda tamamlanmış olur. Hastaya yalnızca lokal anestezi uygulandığından işlem sonrası günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir. Fakat fistül çeşidine göre hekimin uygun gördüğü durumlarda aralıklarla, hasta takibi gerekli olabilir.

Leave a reply