Fistül Nedir? Fistül Çeşitleri Nelerdir?

Fistül Nedir?

Fistül,  Latince tüp veya kanal anlamına gelmektedir. Bu sebeple “fistül nedir” sorusu için iki iç organın arasında ya da iç organın cilt dokusu ile birleştiği yerde istenmeyen ve olmaması gereken bir bağlantı yolunun yani kanalın oluşmasıdır, yanıtı verilebilir.  Bu makat hastalığının bir hastada görülmesi genellikle tesadüfi bir durum olarak karşımıza çıkabilmektedir. Fakat fistülün oluşum gösterdiği bölgelerde genellikle yaralanma ya da iltihap görülebilir. Fistül rahatsızlığı çoğunlukla makat bölgesinde görülmekte ve halk arasında bu rahatsızlığa makat apsesi de denilmektedir.

Ayaktan, Yatış  Gerektirmeyen Fistül Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Fistül Nedir? Fistül Belirtileri Nelerdir?

Anal fistül (makat apsesi) ise bağırsak bölümü ile cilt dokusu arasında istenmeyen bir bağlantı yolunun oluşmasıdır. Makat bölgesinde çoğunlukla kabızlık rahatsızlığının sebep olduğu ıkınmalar ya da zorlanmalar ile anal bölgede çatlaklar ya da yırtılmalar oluşabilir. Bu oluşan çatlak ya da yırtılmalar oluşum gösterdiği ilk anda tedavi edilmelidir. Aksi takdirde makat bölgesindeki günlük dışkılama eylemi sebebiyle alanda uzun süreli hijyen sağlanamamasıyla birlikte zaman içerisinde bölgedeki çatlak yada yırtıkların tedavi edilmemesi ve mikrop kapmaya elverişli olmasından dolayı makatta iltihaplanmalar meydana gelerek apse oluştururlar.

AMELİYATSIZ Lazerle Fistül Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Apse oluşumu, vücutta bağırsak ile makat bölgesinin özellikle cilt dokusuna yakın bir kısmında normal olmayan bir kanal oluşumunu ortaya çıkartır. Bu kanal vücutta oluşan iltihabın dışarıya atılmasını sağlar. Aslında vücut kendini korumak ve vücuda zarar verebilecek olan bu iltihabı kendinden uzaklaştırmak için kişinin makat bölgesinde istenmeyen bir kanalı yani fistülü oluşturur.

Anal fistülün; şişlik, ağrı, kötü kokulu iltihap ve dışkılama sırasında kanama ile hastaya rahatsızlık vermeye başladığı bilinmektedir. Makat bölgesinin sürekli temiz olmamasından kaynaklı, bölgede önceden oluşan çatlak ya da yırtıkların iltihap oluşumu vücut tarafından dışarıya atılır. Bu da hastanın, kullandığı çamaşırında kötü kokulu sarı renkli bir akıntıyla karşılaşmasına sebep olur.

Anal Fistül Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Makat Apsesi

Makat apsesi, anal bölgenin iç yüzeyinde, anüs bölgesinin cilde yakın bölümünde oluşum gösteren iltihapla istenmeyen bir tünel oluşturduğu için, vücutta gelişen iltihap bölgeden dışarıya bu kanal aracılığı ile atılmaktadır. Bu sebeple, makat bölgesinde bulunan bu kanaldan içerden dışarıya akmaya devam eden iltihabı önlemek için oluşan bu istenmeyen kanalın kaldırılması gerekir.

Anal fistülü, makat bölgesindeki kaslara yakın bir bölgede görülür. Bu sebeple hastalar tedavi sürecine girmeden önce kaslarının zarar görmesinden yani dışkılama ihtiyacı geldiğinde bunu tutamamaktan ya da gazlarını kaçırmaktan korkarlar.

Makat bölgesini saran bu kaslara “sfinkter” denilmektedir. Bu bölgede sfinkter kaslar,  iç ve dış kaslar olarak iki ayrı görevi yerine getirmektedirler.  Anüs bölgesinde bulunan iç kaslar vücutta istemsiz çalışan kas grubudur. Aynı bölgedeki diğer kas grubu olan dış kaslar ise, istemli olarak çalışmaktadırlar. İstemli çalışan dış kaslar gerektiği durumlarda ya da tuvalet ihtiyacımızı karşılayamayacağımız zamanlarda harekete geçerek bunu tutmamızı sağlar. Anal fistülü oluşturan bu apseler, makat bölgesindeki kaslara oldukça yakın bir konumda bulunmalarından dolayı hastalığın tedavi şeklini de etkileyerek tedavi yönteminin nasıl gerçekleşmesi gerektiğini oluşturmada bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilinmesi gerekir ki her bu makat hastalığına sahip kişinin makat bölgesindeki kasları hem tedavi sürecine hem de hastalığa etki edecek diye kesin bir kural yoktur.  Çünkü anal bölgede oluşan fistül veya fistüllerin makatın dış kısmına yakın olması durumunda bahsedilen kas grupları herhangi bir olumlu veya olumsuz bir etkilenme yaşamayabilir. Lakin makat apsesi tedavi edilmediği takdirde ilerleme kat ederek var olduğu bölgedeki alanını genişleterek çoğalabilir. Bu durum kesinlikle görmemezlikten gelinmemelidir. Çünkü anal fistülün ilerlemesi, makat bölgesindeki doku veya kaslara çok ciddi tahribatlar verebilmektedir. Bu nedenle fistül rahatsızlığına dair şikayetler yaşıyorsanız ve “fistül nedir” sorusunu merak ediyorsanız, en kısa sürede Proktoloji alanında uzman bir hekime danışmalısınız.

Fistül Çeşitleri Nelerdir?

Anal fistül, herkeste tek bir çeşit olarak görülmeyebilir. Çünkü fistül sebebiyle makatta oluşan kanalın oluşma şekline ve makatta bulunan kaslarla ilişkilerine göre çeşitlilik ve değişiklik göstermesi mümkündür.

Hastalarda sıklıkla görülen fistül çeşidi basit fistül yani intersfinkterik fistüldür. Bu fistül çeşidinde oluşan kanalın delikleri makata oldukça yakın konumdadır. Makatta oluşan ve fistülün oluşmasına sebebiyet veren apse iç ve dış kasın arasında yer almaktadır. Doğru tedavi uygulandığı takdirde en çabuk iyileşebilme özelliğini gösteren anal fistül çeşididir.

Anal fistülün bir diğer türü ise, komplike yani transsfinkterik fistüldür. Yüz hastanın 20 veya 30’unda görülebilmektedir.  Bu çeşidinde makat bölgesinde oluşan fistül kanalının iç ağzı makatta ya çok içeride ya da bağırsaktadır. Makatta bulunan dış kasın arasından ilerleyerek makat bölgesinin içinde konumlanır. Tedavinin başarılı bir şekilde uygulanmaması durumunda hasta dışkısını veya gazını tutamayabilir.

Suprasfinkterik fistüller yani halk dilindeki adıyla at nalı fistüller en nadir görülen fakat hastayı en çok zorlayan fistül çeşididir. Bu fistül makatta “U” şeklini oluşturan bir kanalı meydana getirmiştir. Makattaki kasların hepsinden geçtikleri için hastanın gündelik yaşantısını ciddi anlamda zora sokmaktadırlar.

Makat bölgesinde oluşan apse ya da iltihap çoğunlukla her dört kişinin ikisinde anal fistülün oluşumuna neden olabilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi anal fistülde de oldukça önemlidir. Gündelik yaşam şeklini olumsuz yönde değiştirmesi mümkün olabilecek anal fistülün tedavi sürecine, kuşkulanılmaya başlandığı ilk anda bir uzman hekime başvurarak başlanılmalı ve hastalık kontrol altına alınmalıdır.

Fistül hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Altında yatan herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığı konusunda da araştırma yapılması gerekebilir. Tedavi sonrasında iyileşme görülmeyen ve sürekli belli şikayetlerin ilerlemesine sebebiyet veren belirtilerin altında yatan bir bağırsak rahatsızlığının olduğu düşünülebilmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak şikayet ve belirtilerin kişiye vermiş olduğu sorunları alanında uzman olan hekimler tarafından net bir şekilde tanı konulması gerekir. Makat ve makat çevresinde gerçekleşen ve sadece bu alanda uzmanlık gösteren Proktoloji doktorları en iyi şekilde size yardımcı olacaklardır.

Leave a reply