Fistül Tanısı Nasıl Konur?

Fistül tanısı nasıl konur?” sorusunun yanıtını verebilmek için öncelikle karmaşık yapılı bir makat hastalığı olan Anal Fistülün nasıl oluştuğuna bakmak gerekir. Fistülün kelime anlamı “kanal”dır. Latince bir sözcük olan fistula kelimesinden türetilmiştir. Makat apsesi hastalığının devamında ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fistül Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Makat bölgesinin anatomik yapısı hakkında bilgi sahibi olmak fistül hastalığını anlayabilmek adına önemlidir. Makatın yani anüsün başlangıç bölgesinde dışkı çıkışını kolaylaştırmak için çalışan salgı bezleri bulunmaktadır. Bu salgı bezlerinin bulunduğu kanallarda tıkanıklık yaşandığında bölgede apse (enfeksiyon) oluşumu gerçekleşmektedir. Fistül tanısı nasıl konur, sorusu makat apsesinin anlaşılmasıyla daha kolay yanıtlanabilir. Makattaki apsenin kendiliğinden boşalması durumunda anal fistül hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Boşalan apse kesecikleri ve makat arasında istenmeyen bir bağlantı yolunun oluşmasına fistül denilmektedir.

Fistülün Belirtileri

Fistül tanısı nasıl konur, muayene sırasında nasıl anlaşılır? Hastanın öyküsü dinlenirken, hastanın yaşadığı birtakım belirtiler, tanının konulması sırasında uzman hekime yardımcı olmaktadır.

Fistül hastalığında en sık karşılaşılan belirtiler şu şekilde sıranabilir;

  • Makatta ve makat çevresinde ağrı ve şişlik,
  • Makat bölgesinde iltihabik akıntılar ve bölgede meydana gelen kaşıntı hissi,
  • Enfeksiyona bağlı olarak iç çamaşırında görülen akıntı, akıntıya bağlı olarak ortaya çıkan kötü koku,
  • İltihaplı akıntı kimi zaman kanlı ya da sarı renkte görülebilmektedir.

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Fistül Türleri

Fistül, bütün makat hastalıkları içerisinde en komplike olanıdır. Peki Fistül tanısı nasıl konur ve fistül tüleri nasıl belirlenir? Makat bölgesindeki dışkının tutulmasını sağlayan sfinkter kasları ile fistül kanalının arasındaki ilişki hastalığın tanısı konulurken, fistül çeşidini belirleme noktasında dikkate alınmaktadır. Yapılan bu ayrıma göre dört tane fistül çeşidi bulunur.

İntersfinkterik fistüller, makat fistülleri içinde en sık karşılaşılan anal fistül çeşididir. İç anal sfinkter ile diğer kasların arasındaki boşluktan ilerleyerek anüs derisine uzanmaktadır.

Transsfinkterik fistüller; ikinci en çok karşılaşılan fistül çeşididir. İç anal sfinkter ve dış anal sfinkter kasları arasından ilerleyerek rektum çukuruna açılıp oradan da anüs derisine doğru uzanmaktadır.

Suprasfinkterik fistüller; anal fistül çeşitlerinin yüzde 5’ini oluşturmaktadır. İç ve dış makat kası arasındaki boşluktan ikio-rektal boşluğa doğru ilerleyerek makat derisine kadar uzanmaktadır.

Ekstrasfinkterik fistüller; anal fistüllerin içerisinde en az görünenidir. Fistül kanalı, makat derisinden leğen kemiği tabanına saran kasa doğru ilerleyerek bağırsağa kadar uzanabilmektedir.

Fistül Tanısı Nasıl Konur?

Anal fistül hastalığının teşhisi çoğunlukla Proktoloji alanında uzman bir hekimin uygulamış olduğu detaylı bir muayene sonrasında konulur. Fiziki bir muayene sırasında fistülün anüs derisinden dışarıya çıkan kısmı rahatlıkla görülebilmektedir. Makat hastalıkları alanında uzmanlaşmış bir hekim, anal bölge muayenesinin sonucunda net olarak fistül tanısını koyabilmektedir. Fakat bazı durumlarda yalnızca fiziki muayene yeterli gelmeyebilir.

Lazerle Fistül Fiyatı Ne Kadar? Konusu Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Fistül Tedavisi

Fistül tanısı nasıl konur, sorusunun ardından fistül hastalığının nasıl tedavi edildiği de merak edilmektedir. Fistül tedavisinde iki farklı yöntem bulunmaktadır. Klasik cerrahi yöntem olarak bilinen ameliyatlı çözüm ve günümüzde lazer tedavisi olarak bilinen ameliyatsız çözüm. Ameliyat işlemi makat hastalıklarında bölgedeki sağlıklı dokulara da etki ettiğinden hastalar, alternatif yöntem arayışına koyulur. Ayaktan, yatış gerektirmeyen lazerle fistül tedavi avantajlarından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.

Alanında uzman bir Proktoloji hekiminin gerçekleştireceği lazerle fistül tedavisi; makat bölgesinde meydana gelebilecek doku hasarını en aza indirgeyerek hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavi olabilmeyi kolaylaştırdığı gibi tedavi olunan aynı saat içerisinde hastalar evlerine dönebilmektedir.

Leave a reply