Makat Fistülü (Perianal Fistül) Nedir?

Fistül Nedir?

Makat fistülü (Perianal Fistül) kabaca, anüste bir nedenle meydana gelen iltihaplanmanın vücuttan dışarı atılması için anormal bir bağlantı yolu ya da tünelin oluşmasıdır. Makat bölgesinde, çoğunlukla kabızlık ya da kadınlarda gebelik süreci ve normal doğum sebebiyle kısacası bölgenin bir şekilde zorlanma yaşamasından kaynaklı olarak çatlak veya yara oluşumları ortaya çıkabiliyor. Bölgenin, dışkılama işlemini gerçekleştirmesi nedeniyle de temiz bir yapıya sahip olması mümkün olmuyor. Oluşan çatlak ya da yaranın üzerinden geçen dışkı ile de bölgedeki ter bezleri iltihaplanarak apse oluşumuna neden olabiliyorlar. Makatta oluşan apse, vücuttan atılmak istendiği için bölgede farklı şekillerde fistül yani normal olmayan bir kanal oluşumu gerçekleşebiliyor.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fistül Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Kişide makat bölgesinde oluşum gösteren fistül, hastanın makat bölgesinde bir ya da birden fazla delik görmesi ile başlayan bir süreç olabiliyor. Devamında, makat fistülü tuvalet sırasında ve bazen sonrasında da kişinin ağrı çekmesine hatta tuvalet kağıdında kan görmesine neden olabiliyor. Fistülün oluşumuna sebep olan iltihabın etkisi ile de kişi kötü kokulu, sarı renkli bir akıntıyı iç çamaşırında gözlemleyebiliyor. Bu akıntı aynı zamanda bölgede kaşıntı ve dolayısıyla da tahriş oluşumuna neden olabiliyor. İltihabın sebep olduğu apse, makat bölgesinde şişlik oluşturabiliyor.

Perianal Fistül Çeşitleri

Makat (perianal) fistülü, oluşum gösterdiği şekle göre tedavi sürecini de etkiler. Bunun sebebi makat bölgesinde dışkıyı kontrol altında tutmayı sağlayan kasların bulunması ve fistüllerin de bu kaslara yakınlığına ve bölgede aldıkları oluşum şekillerine göre değişkenlik gösterebilmesidir. Bu çeşitlerin kişilerde en çok görüldüğü hâli %70’lik bir oranda intersfinkterik fistül olarak çoğunlukla karşımıza çıkabilmektedir. Diğer fistül çeşitleri ise görülme sıklıklarına göre; transsfinkterik, suprasfinkterik, ekstrasfinkterik fistül olarak sıralanabilir.

Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilen makat fistülü, elde edilen veriler doğrultusunda kadınlara oranla erkeklerde 2 kat daha fazla görülebildiğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda makat bölgesinde meydana gelen apse ya da iltihabın, yapılan araştırmalara göre her dört kişinin ikisinde perianal fistülü oluşturduğu gözlemlenmiştir.

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Makat (perianal) fistülü oluşumuna neden olan net bir etken bulunmamakla birlikte, oluşumuna katkı sağlayabilecek bazı sebeplerin varlığı da yadsınamaz. Bunlardan en önemlisi kişinin uzun süre kabızlık yaşamış olması olarak öne çıkabiliyor. Kişinin yaşadığı kronik kabızlık sebebiyle tuvalette makat bölgesini dışkı çıkışı için ıkınmalarla birlikte zorlaması ve aynı şekilde kişide uzun süre varlık gösteren ishal olma durumu da makat bölgesini zorlayan ve dolaylı yoldan fistül oluşumuna sebebiyet verebilen bir etkendir. Ayrıca kişide oluşum göstermiş olan bazı bağırsak hastalıkları da makat fistülü oluşumuna yol açabilmektedir. Çoğunlukla anal fistül oluşumuna neden olabilen bağırsak hastalıkları arasında Crohn ve Ülseratif Kolit öne çıkmaktadır. Ayrıca kadınlarda makat fistülü oluşumuna bu nedenler dışında bir de gebelik ve normal doğum süreci de sebep olabilmektedir. Fakat bilinmesi gerekir ki, makat fistülü kişinin anüs bölgesinde yeterli hijyeni sağlayamamasından kaynaklı olarak ortaya çıkmamaktadır.

Perianal Fistül Tedavisi

Kendi kendine iyileşmesi pek mümkün olmayan makat (perianal) fistülü, anüs bölgesinde yer almasından kaynaklı olarak birçok insanın doktora gitmesini zorlaştırabilmektedir. Toplumumuzda aslında oldukça yaygın bir şekilde oluşum gösterebilmekte olan anal fistül, oluşum gösterdiği kişilerin çekinme duygularıyla bağlantılı olarak ne yazık ki çoğunlukla ilerlemiş ve tedavisi zorlaşmış bir hâl aldıktan sonra doktor tarafından müdahale aşamasına gelebilmektedir. Diğer hastalıklardan farklı olarak makat fistülünde tedavinin gecikmesine bir diğer etken ise tedavinin cerrahi müdahale ile kesin sonuç verebilmesidir. Herkes gibi fistül rahatsızlığına sahip kişiler de ameliyat fikrine oldukça endişeli ve karamsar yaklaşabiliyorlar.

Bu karamsar, endişeli ve çekingen tavırlar makat fistülü hastalığının gün be gün oluşum gösterdiği kişiye daha olumsuz duygular yaşatmasına sebebiyet verebiliyor. Bu süreçte hastalar tarafından uzman bir hekim müdahalesi yok sayılarak bilimsel bir geçerliliği olmayan yöntemler peşine düşülüp, bitkisel kürlere yönelim de gerçekleşebiliyor. Fakat bu yöntemler makat fistülünün bölgede hakimiyetini kurmasına daha çok zemin hazırlayabiliyor. Bu sebeple hastalık belirtilerini fark eden kişilerin bu tarz yollara girmemesi oldukça mühim.

Anal Fistül Çeşitleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Makat (perianal) fistülü rahatsızlığına sahip hastalarda en çok endişe yaratan bir diğer konu ise, fistülün makatta bulunan ve dışkıyı tutmayı sağlayan kaslara yakın olmasıdır. Klasik cerrahi yöntemi ile gerçekleştirilecek tedavide ne yazık ki kasların zarar görme ihtimali bulunmaktadır. Fakat günümüzde makat fistülünün kişinin kaslarına da zarar vermeden tedavi edilmesinin özellikle de ayaktan ve yatış gerektirmeyen ameliyatsız lazerli yöntemle mümkün olduğu biliniyor.

Tedavisi gerçekleşmeyen makat fistülünün kişide 10 yılı aşkın bir süre zarfının sonunda kanser oluşturabilmesi oldukça olası bir durumdur. Basit gibi gözüken, tedavi süreci karmaşık ve esasen kişi için oldukça tehlikeli olabilen bu hastalık sadece alanında uzman bir Proktoloji hekimi tarafından tanılaştırılmalı ve tedavi süreci de yine bir uzman Proktoloji hekimi ile birlikte oluşturulmalıdır.

Makat (Perianal) Fistülü Rahatsızlığında Isırgan Otu Tedavisi

Makat fistülü için hastalar tarafından en çok ısırgan otu tedavisi uygulanmaktadır. Isırgan otu bölgeyi belli bir süre rahatlatma özelliğine sahiptir fakat makat fistülü bitkisel yollarla iyileşebilecek bir hastalık değildir. Denenen ya da sürekli uygulanan bitkisel kürler makattaki fistülün kişiye verdiği ağrı ve acıyı sadece bir süre için azaltmaya fayda sağlayabilir. Bununla birlikte uzun süre boyunca bitkisel yöntemlerle tedavi sağlamaya çalışıp uzman bir Proktoloji hekiminden yardım almamak bu hastalığın daha da ilerleyerek çözümü zorlaşabilecek bir noktaya varmasına sebebiyet verebilir.

Makat Fistülü Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makat fistülü tedavisinden sonra ise, anal bölgenin daha çabuk iyileşmesi için öncelikle tedavi olunan doktorun söylediklerine harfiyen uyulmalıdır. Beslenme şekli ve düzenine dikkat ederek makat bölgesini zorlayacak yiyeceklerden ve yeme şekillerinden kaçınılması gerekir. Özellikle tedaviden sonra kabız olunmamaya dikkat etmek oldukça önem arz etmektedir. Bununla birlikte eğer bir sigara kullanımı mevcutsa, makat bölgesinin tedaviden sonra hızlı bir şekilde kendini toparlayabilmesi için sigara kullanımının bırakılması da şiddetle tavsiye edilir.

Leave a reply