Anal Fistül Ameliyatı ve Ameliyatsız Tedaviler

Anal Fistül Ameliyatı

Anal fistül ameliyatı olmak artık günümüzde, lazer tedavisinin devreye girmesi ile çok sık tercih edilen bir yöntem olmaktan çıkmıştır. Anal fistülün ameliyatlı veya ameliyatsız olarak artık günümüzde tedavisi oldukça mümkün halde bulunmaktadır. Tıp alanındaki yeniliklerin teknoloji ile birleşmesi ile hastalar oldukça rahat ve konforlu bir şekilde yaşamlarına ara vermeden devam edebilmektedirler. Anal fistüller kişinin yaşam kalitesini düşürmesine rağmen, lazer yöntemi ile tedavi oldukça konforlu geçmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fistül Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Anal fistül hastalığının oluşması ve gelişiminin anlaşılması öncelikli olarak bölgede bir enfeksiyonun sebebiyet verdiği apse görülmesi ile ortaya çıkabilmektedir. Anal fistülde enfeksiyon oluşmasının nedeni; kişinin dışkılama işlemi gerçekleştirme sırasında, dışkının bağırsaklardan ilerlerken bağırsağın iç duvarını örten yüzeyine sürtünerek ilerlemesi ile makatta küçük çatlaklıklar oluşmasına dayanır. Bu var olan çatlaklardan cilt dokusu üzerinde yer alan mikroorganizmaların vücut içerisine girmesi ile makat bölgesinde apse gelişimine yol açılmış olur.

Anal Fistülün Nedeni

Anal fistül hastalığı yaşayan hastaların yarısından çoğu aslında anal bölgedeki apse oluşumunun tedavi edilmemesinden dolayı bu durumu yaşamaktadır. Bu nedenle anal fistül ameliyatı ya da ameliyatsız teknikler ile tedavi olmaları gerekir. Makat bölgesinin içerisinde yer alan anal kanal etrafında gelişen apselerin temizlenme işlemi yapıldıktan sonra fistül kanalının tedavi edilmesi gerekir. Makattaki apsenin anal fistüle dönüştüğünün bir göstergesi var olan apsenin salgı bezlerinin içerisine doğru ilerleyerek kendine bir çıkış oluşturmasıdır. Dış bölgede görülen bu giriş deliğinin dışkılama esnasında dışkı ile tıkanması sonucunda yenilenen apse oluşumlarına sebebiyet verebilmektedir. Böylelikle hasta bu şikâyetlerin devam etmesi ile günlük hayattaki basit eylemlerini dahi yerine getiremeyecektir.

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Anal fistül hastalığının başında apse ile gelişim gösteriyor olsa dahi bazı durumlarda anal bölgedeki yara, yırtık, çatlak ve tahriş hastalığın yaşanılması sonucunda da meydana gelebilmektedir. Öyle ki hastalar günlük olarak rahatlıkla yapmış oldukları oturup, kalkma, yürüme, koşma eylemlerini zorlanarak yapacak hale gelirler. Apsenin gelişen seyri ile de ateş, kusma, mide bulantısı gibi enfeksiyona yönelik olarak bu bulgular saptanabilir. Böylelikle makatta devam eden sarı iltihaplı akıntı, kötü kokulu bir şekilde kişiyi rahatsız ederek sürekli akıntı şeklinde iç çamaşırında gözlemlenebilir.

Anal fistül ameliyatı veya ameliyatsız teknikler ile tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasında yer alan fistüller, bu nedenle kendi kendine geçmesi beklenebilen bir hastalık değildir. Bu makat hastalığı ile karşılaşıldığında öncelikli olarak Proktoloji alanında uzman bir hekime muayene olunmalıdır Tanı konulmasının ardından, kişiye en uygun olan tedaviye başlanmalıdır. Kişilere ciddi rahatsızlık veren bir bölge olduğundan tüm makat hastalıkları için utanma, çekinme hissi yaşamadan tedavi olmaktan kaçınılmamalıdır. Tek çözüm yolunun tedavi olunması gerektiğini unutmamak gerekir. Çünkü tedavinin ertelenmesi hastalık seyrinin ilerlemesine yol açmaktadır.

Anal Fistül Tedavisi

Anal fistülün tedavisinde anal fistül ameliyatı veya ameliyatsız olarak günümüz teknolojisinde uygulanan yöntemler mevcuttur. Ameliyatsız lazer tedavisi; ağrısız, acısız, yatış olmadan, narkoza maruz kalmadan, sadece ayaktan tedavi ile bu hastalıktan kurtulabilmektedir. Bu tedavi yönteminde lazer teknolojisi ile yapılan ameliyat gerektirmeden uygulanan kişinin durumuna uygun olan tedavi seçenekleri alanında uzman bir Proktoloji hekimi tarafından uygulanmalıdır. Kişi için günümüzde oldukça rahat gerçekleştirilen bir işlemdir. Hekim tarafından gerekli görülen hastalarda perianal MR çekimi sonucunun ardından değerlendirilerek işlem uygulanabilmektedir.

Anal Fistül Tanısı Nasıl Konur? Öğrenmek İçin Tıklayınız

Anal fistül ameliyatı yapılmasının asıl sebebi olarak ortaya çıkan istenmeyen fistül kanalı, lazer yöntemi ile tedavi edilir. Fistülün çeşidi, derecesi, anal ve makat bölgesine olan uzaklığı, mesafesi, derinliği ve oluşan farklı yapılardaki şekillerine bağlı olarak makat etrafındaki kaslara herhangi bir şekilde zarar verilmeden tedavi edilmesi lazer yöntem ile sağlanabilmektedir. Ameliyatsız olarak uygulanan bu yöntem, anal fistülü tedavi ederken başka hastalıkların oluşumuna ise izin vermez.

Anal fistül ameliyatı olan kişilerde yani narkoz ve yatış gerektirerek gerçekleşen tedavi şeklinde, hasta bir çok komplikasyon ile karşılaşabilir. Özelikle makat bölgesinde istemli veya istemsiz olarak işlevlerini tamamlayan kaslara ve etrafındaki dokulara hasar verilmesi, hastaya ciddi şikâyetler yaşatabilmektedir.

 

 

Leave a reply