Makat Bölgesinde Yara ve Tedavisi

Makat Bölgesinde Yara Neden Olur?

Makat bölgesinde yara meydana gelmesinin en temel nedeni makat hijyenine olması gereken özenin gösterilmemesinden geçmektedir. Düzenli olarak, makat bölgesinin temiz kalmasına dikkat edilmesi, makat içinde oluşabilecek olan yaraları engeller. Böylelikle makatta gelişecek olan yırtılmalar, makat çatlakları (anal fissür) gibi oluşumların önüne geçilmiş olur. Makat çatlağı hastalığında kişide oldukça olumsuz etki yaratan, dışkılama sırasında yaşanılan belirgin haldeki ağrı, sızlama ve yanmaların ortadan kaldırılması için temizliğe dikkat edilmelidir. Her yaşta görülebilen bu hastalık gebelik döneminde veya sonrasında sıklıkla kadınların da korkulu rüyası haline gelebilmektedir. Yaşanılan ağrının tarifi kişi için oldukça zor olup, bir cam parçası batması hissini andırmaktadır. Doğum sırasında yaşanılan ağrı nedeni ile de makatta oluşan kasılmalar (anal spazm) sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fissür Tedavisi Nasıl Olur İzlemek İçin Tıklayınız

Makat içinde yara, sıklıkla zorlanarak yapılan dışkılama eylemi ve ıkınma sonucunda ortaya çıkabilir. Makat ve çevresi anatomik olarak tüm travmalara hazır bir halde bulunduğundan dolayı kabızlık nedeniyle sert, kuru dışkılama eyleminin sürekli tekrar etmesi ve ishal atakları ile bağırsak hareketlerinin devamlı olarak çalışması durumunda kaslara yapılan baskı, bölgeyi makat yaralarının oluşumuna hazır hale getirir. Bu nedenle yara oluşumundaki en büyük etkenin kabızlık olduğunu unutmamak gerekir. O halde bu makat hastalığından kurtulabilmek için yapılması gerekenlerden birinin sağlıklı beslenme düzeni olduğu da unutulmamalıdır.

Makat yaraları, kabızlık probleminin dışında daha ciddi makat hastalıklarının varlığı nedeniyle de kişiye sıkıntı verebilir. Bu nedenle bu şikayetin altında yatan herhangi başka bir hastalık olup olmadığına bakılması gerekir. Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer bağırsak hastalıkları da makatta yara oluşumunun kaynağı olabilmektedir.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Makat Yaraları Nasıl Tedavi Edilir?

Makatta meydana gelen yaraların tedavisinde asıl amaç, makat kasına yapılan baskının hafifletilerek, makat bölgesinde bulunan sfinkter kaslarının gevşemesini sağlamak için tedavi uygulanmasıdır. Bu nedenle tedavide öncelikli olarak kas spazmını ortadan kaldırmak, dışkı yumuşatıcı ilaçlar ile dışkılamanın kolay çıkışını sağlamak gerekir. Günümüzde artık makat bölgesinin tedavisi oldukça kolay, rahat ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ameliyatsız, ayaktan tedavi imkanı sunan lazer yöntemi ile makat çatlağı hastalığına bağlı gelişen makat yaralarından kurtulmak artık çok kolay.

Anal Fissür Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

Ameliyatsız Lazer Yöntemi ile makat bölgesindeki hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan makat yaralarından hızlı bir şekilde kurtulmak mümkün. Yatış gerektirmeyen, narkoz kullanılmayan bu tedavi yönteminde kişiler, yaşam kalitelerine en kısa sürede kavuşmaktadır. 5-8 dk gibi kısa bir sürede gerçekleştirilen lazerle tedavi yönteminde ayaktan tedavi imkanı sunulmaktadır.

Leave a reply