Makat Şişliğine Hangi Bölüm Bakar?

Makat Hastalıkları Nelerdir?

Yetişkin insanlarda sıklıkla görülen sağlık problemlerinden biri makat hastalıklarıdır. Toplumda yaygın olarak karşı karşıya kalınan bu sıkıntılar, kişilerin toplumsal yaşamını fazlasıyla etkilemektedir. Ergenlik süreci ile başlayan bu problemler, yaşın ilerlemesi ile beraber artarak devam etmektedir. En sık görülen sebepleri arasında ise hemoroid, anal dermatit, anal hematom, anal fissür gibi hastalıklar yer alır. Bu anorektal hastalıkların, bir çoğunun ortaya çıkmasının asıl nedeni uzun süren kabızlık ve ishal ataklarıdır. Makat bölgesi rahatsızlığı yaşayan kişilerde ciddi şikayetler ve buna bağlı olarak cevaplanması gereken sorular ortaya çıkar. Bunların içinde yer alan makat şişliğine hangi bölüm bakar, sorusuna sahip hastalar uzman bir genel cerraha görünmelidir. Makat bölgesi hastalıkları ve bağırsak cerrahi alanında uzmanlaşan genel cerrahlara Proktolog, Koloproktolog ve Kolorektal Cerrah isimleri de verilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Makat hastalıkları (anüs bölgesinde veya anüsün iç kısmında ortaya çıkan hastalıklar) yaygınlıkları nedeniyle neredeyse tüm insanları yakından ilgilendirir. Bu hastalıklarda tedavinin geciktirilmesi daha vahim sonuçlara yol açmaktadır. Bu yüzden hastaların, geç kalmadan muayene ve tedavi olmaları büyük önem taşıyor.

Genel cerrahi bir hayli geniş kapsamlı bir bölümdür. Birçok hastalığın tanı ve tedavisini gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla bölüm içerisinde alt bölümler oluşturulmuştur. Bu alt bölümler; Endokrin, Gastroenteroloji, Hepatopankreatobilier’dir. Bunlara ek olarak ise Proktoloji bölümü bulunmaktadır.

Proktoloji uzmanları, anorektal hastalıkların (rektum, kalın bağırsak ve anal bölgede görülen) teşhis ve tedavisinde daha ehil kişilerdir. Tabii ki genel cerrahi alanının hastalıklarını da tedavi etmelerine karşın Proktoloji alanında ek ihtisas eğitimi alarak kendilerini bu alanda daha da geliştirdikleri ve makat hastalıkları açısından normal genel cerrahlara göre nispeten daha deneyimli oldukları bilinmektedir.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Makat Şişliğine Nasıl Tedavi Uygulanır?

Makat şişliği şikayetinde erken teşhis her zaman uygulanacak tedavinin başarısı ile doğru orantılıdır. Anal bölge rahatsızlıkları ne kadar iyi huylu olsa bile hastalar bakımından oldukça ağrı verici, sancılı bir süreçtir. Makat bölgesindeki şişlik, ağrı, kötü koku veya kanama  şeklinde görülen şikayetler sebebiyle hastalar psikolojik olarak etkilenmektedir. Makat bölgesinde meydana gelen belirtiler ve bulgular genel hatlarıyla birbirlerine benzeyen özellikler taşımaktadır. Kişinin bu rahatsızlıkları kendi başına ayırt etmesi epey zordur. Bu yüzden vakit kaybetmeden ne olursa olsun uzman bir Proktoloji doktoruna gidip muayene olmalı, konulan teşhis sonucunda tedaviye başlanmalıdır. Uzman hekim tarafından muayene sırasında hastanın öncelikli olarak hikayesi dinlenir, ardından muayene işlemi gerçekleştirilir.  Gerekli görüldüğü durumlarda zaman zaman anoskop ile de bakılabilir. Hastanın şikayetine göre yine eğer gerekiyorsa hastanın risk faktörü göz önüne alınarak kolonoskopi gibi ek tetkiklere başvurulur. Her zaman söylediğimiz gibi erken dönemde fark edilen rahatsızlıkların, ilerlemesine izin vermeden önce kesinlikle doktora gitmeniz önerilir.

Makat Hastalıkları İle İlgili Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Makat hastalıkları günümüzde cerrahi işlemlere gerek duyulmadan ameliyatsız lazer yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Yatış gerektirmeyen lazer tedavisinde narkoz gibi uygulamalara yer verilmez. Hastaların tedavi sırasında ve sonrasında konforlu bir süreç geçirmelerini  sağlayan lazer yönteminde kesi ve dikiş uygulaması da kullanılmıyor. Deneyimli Proktoloji doktorları tarafından hemoroid, anal fissür, kıl dönmesi, fistül ve genital siğil hastalıkları, 5-8 dk gibi kısa bir sürede ayaktan tedavi imkanıyla ortadan kaldırılabiliyor. Bu modern yöntem sayesinde tedavi sonrasında hastalar evlerine yürüyerek bile dönebilirler. 

Leave a reply