Basur için Hangi Doktora Gidilir?

Basur Hastalığı Nedir?

Hemoroid diğer adıyla basur fazlasıyla rahatsızlık veren ve ilerlemiş boyutlarında hastaların günlük yaşantılarını olumsuz yönde etkileyebilen bir hastalıktır. Basur için hangi doktora gideceğini bilmeyen hastalar, zaman kaybı yaşamakta ve bu süreçte de kişinin şikayetleri artış göstermektedir.

İnternet aramalarında ”basur için hangi doktora gidilir” araması ile çokça karşılaşılmaktadır. Basur şikayetleri yaşayan hastaların, en kısa sürede Proktoloji doktorlarına başvurmaları gerekir. Yalnızca makat bölgesi hastalıkları konusunda uzman ve bu konuda deneyim sahibi olan Proktoloji doktorları tarafından basur tanısının konması, tedavi sürecini olumlu etkileyecektir. Deneyimli doktorların uygulayacağı ve takip edeceği tedavi, şikayetlerin hızlı bir biçimde ortadan kaldırılması noktasında önemlidir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Basurun Belirtileri

Hemoroidin en çok karşılaşılan belirtisi makatta kanama şikayetidir. Hastalığın her evresinde görülebilen makat kanaması, basurun evresine göre şiddetlenebilir. 1. derece hemoroidlerde bölgenin zorlanmasına bağlı olarak ara ara kanamalar gözlemlenebilir, 2. dereceye geçişte ise tuvalete her çıkıldığında kanama ile karşılaşılabilir. 3. ve 4. derece hemoroidlerde kanamalar oldukça yoğun bir hal alır. Kesik kesik damlalar halinde ya da daha çok görülebilir. Makatta kanamanın şiddeti arttıkça hastada demir eksikliği anemisi, depresyon, yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetler de görülebilmektedir.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Makatta ağrı şikayeti de basur hastalığının evrelerine bağlı olarak değişiklik gösterir. 1. derece hemoroidlerde makatta ağrıya pek rastlanmamaktadır. 2. derecede ise ağrılar ortaya çıkmaya başlamış olabilir. 3. derecede tuvalet öncesi ve sonrası ya da oturup kalkma hareketleri sırasında dönem dönem ağrı gözlemlenebilir. 4. derece hemoroidler ise makat ağrısı şikayetinin en belirgin yaşandığı dönemdir. Ağrıya bağlı olarak kişiler günlük yaşantılarını idame ettirmekte zorlanmaktadır. Basit görünen fakat hemoroid şikayetleri nedeniyle hastalar için zor hale gelen oturmak, yürümek, uzun süre ayakta durmak kişiler için eziyet haline dönüşebilir.

Makat bölgesinde kaşıntı, yanma veya batma şikayeti genellikle 3. ve 4. derece basurlarda görülmektedir. Basur memelerinin dışarıda olmasından dolayı, anüs bölgesi nemli kalmaktadır. Bu ıslaklık, bölgenin tahriş olmasına ve sonucunda da kaşıntı, batma ya da yanma gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır.

Hemoroid Hastalığının Detayları Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Makatta ele gelen şişlikler, 1. derece basurlarda anal kanal ile aynı seviyede olduğundan hissedilmeyebilir. Fakat 2. derecede kişi dışkılama sonrasında şişilikleri fark edebilir. 3. ve 4. evrede artık hemoroid pakeleri (basur memesi) dışarı sarktığından kişiye daha fazla rahatsızlık vermeye başlamaktadır.

Basur için Hangi Doktora Tedavi Olmak Gerekir?

Uzun vadede gerçekleşen basur oluşumları, merkezimizde ameliyatsız Lazer Tedavisi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Narkoz ya da yatış gerektirmeyen lazer yöntemi sayesinde kendiliğinden geçme imkanı bulunmayan hemoroid hastalığından en kısa sürede kurtulmanız mümkün olmaktadır. Lokal anestezi ile bölgesel tedavi imkanının sunulduğu bu yöntemde Proktoloji alanında uzmanlaşmış hekimlerimiz tarafından aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavi edilebilirsiniz. Basur memelerinin en derin noktasına inilerek yok edilmesi lazer yönteminin avantajları içerisinde yer almaktadır.

Leave a reply