Tromboze Hemoroid Ve Basur Memesi

Tromboze Hemoroid

Tromboze hemoroid olarak adlandırılan diğer bir ismi ile boğulmuş basur, özellikle dış hemoroid de makattaki yastıkçık denilen hemoroid oluşumlarında, kanamanın olması ile ortaya çıkar. Bu yastıkçık içinde bir kan pıhtısı oluşur. Belirtilen bu kan pıhtısı genelde nohut büyüklüğünde gözlemlenebilir. Bazen ise nohuttan daha küçük bir yapı olarak da karşımıza çıkar. Kişide sıklıkla sadece birkaç saat içinde; şiddetli ağrı, sertlik, şişkinlik gibi şikâyetleri getirir. Belirtildiği gibi bu duruma tromboze hemoroid ya da boğulmuş basur adı verilir. Yani kanın, basur memesi içerisinde pıhtılaşma gösterme durumuna verilen bir isimdir. Hemoroid oluşumlarında çok sık görülen ve hastaların sıklıkla hemoroid ile karıştırdığı bir makat hastalığı çeşididir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Tromboze Hemoroid Tedavisi Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Dış hemoroid (dış basur) ile karıştırılan tromboze hemoroid, iç hemoroidin (iç basur) aşırı ıkınmaya bağlı olarak kabızlık ve benzeri gibi nedenlerle dışarı çıkar. Makat bölgesi hassasiyeti nedeni ile sinir uçlarına yakınlığından dolayı bir takım istemli ve istemsiz şekilde çalışan kasları barındırmaktadır. Bu kasların yani anüs bölgesindeki kasların tromboze hemoroid yapısını sıkarak boğmasıyla aniden ortaya çıkmaktadır. Oluşan bu hemoroid memesini, yani halk adındaki basur memesini sıkması sonucu şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Bu da hastada oldukça rahatsızlık hissi veren ağrıları ve acıları beraberinde getirmektedir.

Tromboze hemoroid olarak belirtilen hemoroid çeşidi memelerin dışarı çıkması sonucunda oluşan bu şiddetli ağrılar hastaya oldukça zor anlar yaşatmaktadır. Bu nedenle hasta normal yaşamını devam ettiremez duruma gelmektedir. Hastanın, günlük hayatını ve yaşantısını olumsuz derecede etkilemeye başlar. Nitekim sadece bir koltukta oturmak bile hastaya oldukça güç anlar yaşatabilmektedir. Böylelikle hasta koltuğa oturmak için bile kendine belli bir pozisyon bulmaya başlama çabasına girer, bir takım oturma pozisyonları dener. Hatta oturamaz ve de zamanla uyuyamaz hale gelir. Ağrı derecesi o kadar şiddetli bir hal alır ki hasta idrarını yaparken bile zorluk çekmeye başlar. İdrarın asidik yapısından kaynaklı olarak tromboze oluşumuna teması ile hastaya fazlasıyla ağrı yaşatır. Oluşan tromboze hemoroid memesinin içinde biriken pıhtı, ödem ve şişliğin patlaması halinde kanamayı da beraberinde getirebilmektedir.

Ameliyatsız Tromboze Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Tromboze Hemoroid Belirtileri

Tromboze hemoroid şiddetli ıkınma ile anüs (makat) bölgesinde görülür. Anüs kanalı içerisinde yer alan basur, şiddetli ıkınma ile dışarıya çıkar. Dışarıya çıkmış olan bu memeler makat tarafından sıkıştırılarak orada pıhtı biriktirir. Yani en belirgin sebeplerinden biri dışkılama sırasında ıkınma işleminin gerçekleşmesidir.

Tromboze hemoroid belirtileri arasında söylemiş olduğumuz gibi şiddetli ağrı, şişlik, sertlik ve beraberinde kanamanın gerçekleşmesidir. Tromboze hemoroid ağrıları hastaya 2-3 gün süre ile şiddetini yaşatmış olsa da gün geçtikçe ağrı azalmaya başlar. Ağrı 30-35 gün içerisinde, şişlik ise 50-60 gün içerisinde kaybolmaya başlar. Ancak unutulmaması gerekir ki daimi bir düzelme gözlenmez. Bu nedenle muhakkak bir proktoloji uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda tekrardan ortaya çıkar ve bazı durumlarda ise hematomla karşılaşılabilir.

Lazerle Dış Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır İzlemek İçin Tıklayınız

Ayrıca fazla ağırlık çalışan kişilerde ve ağır spor ve egzersiz yapan kişilerde basıncın artmasına bağlı olarak toplardamar civarında yırtılmalar oluşur ve pıhtılar oluşabilmektedir. Hastalığa neden olan bir diğer faktör ise kabızlık, ishal ve normal doğumken başka ve öne çıkan bir diğer faktör ise kişinin yanlış beslenme düzeni olup baharatlı ve acı tüketimidir. Tüm bu faktörler tromboze hemoroidin oluşması ihtimalini ortaya koyabilir.

Tromboze Hemoroide Sebep Olan Diğer Faktörler;

Hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek,
Aşırı kilo almak
Alkol ve sigara kullanmak,
Makat bölgesine zarar verecek sporlar yapmak (bisiklet sürmek, vb.),
Mesleği gereği uzun saatler oturarak çalışmak,
Lif-posalı gıdalarla yeterince beslenmemek,
Fast-food tüketimi tromboze hemoroid oluşumunda etken faktörlerdir.

Basur Memesi

Basur (hemoroid) memesi olarak ve hastaların makat bölgesinde yaşadıkları tüm sorunlarda akla ilk gelen hastalık olarak bilinen basur hastalığı, kendi içerisinde iç ve dış olarak belirti verdiği yerleşim yerine göre değişiklik göstermektedir. İç hemoroid oluşum yeri ve hastaya vermiş olduğu şikâyetlerdeki farklılık nedeni ile dört evreden oluşmaktadır.

Basur memeleri kabızlık veya zorlanmaya dayalı olarak yapılan dışkılama sonucunda makat bölgesindeki toplardamarların gevşeyerek makata yapmış olduğu değişik yapıdaki oluşumlardır. Bu nedenle tromboze hemoroid ve basur memesi birbirinden farklı oluşum gösteren hemoroid çeşidi olarak belirti göstermektedir.

Ameliyatsız lazer yöntemi ile tedavide hemoroidin tekrarlama oranı, klasik ameliyat yöntemi ile uygulanan tedavi şekline göre %2 oranındadır. Bu nedenle ameliyatsız olarak uygulanan lazer yöntemi ile tedavi şekillerinde hem nüksetme oranı oldukça düşüktür hem de hastanın konforunun ön planda tutulmasından kaynaklı olarak günümüzde çok daha fazla tercih edilmektedir.

Leave a reply