Basur Sancısına Ne İyi Gelir, Tedavisi Nedir?

Basur Sancısına Ne İyi Gelir?

Oturup kalkmak, ayakta uzun süre durabilmek gibi basit günlük yaşam faaliyetlerini zorlaştıran hemoroid (basur) hastalığının kişiye yaşattığı dayanılması güç ağrı ve acılar yüzünden, basur sancısına ne iyi gelir, düşüncesiyle hastaların bir tedavi arayışına girdiği bilinmektedir. Pek çok insan basur sancısından mustarip olmaktadır ve buna bağlı olarak çareyi internetten ya da daha önce bu hastalığı geçirmiş olan yakınlarından bulmaya çalışmaktadır.  Günümüzde oldukça yaygın olarak görülen makat hastalıklarının başında yer alan basur, zorlanarak yapılan dışkılama sonrasında, ıkınma eylemi nedeniyle bölgedeki basınç artışından dolayı yaşanılır.

Hastalığın vermiş olduğu sancılardan kaçmak için hastaların çoğu, tuvalet ihtiyaçlarını ertelemektedir. Oldukça yanlış bir tutum olan bu davranış, basur sancılarına iyi gelmesinin aksine kabızlık yaşanmasına neden olduğu için ağrıyı daha da arttırarak bir sonraki dışkılamayı zorlaştırmayı da beraberinde getirmiş olur. Hastalığın boyutlarının ilerlemesine neden olan bu tür davranışlar, kişinin iyileşme süresini de uzatmaktadır. Basur sancısına ne iyi gelir, sorusunun en temel cevabı öncelikle belirtilerin görüldüğü en kısa sürede Proktoloji alanında uzman bir doktora muayene olmaktır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin TIKLAYINIZ

Ertelendikçe evrelerinde değişiklik gözlenebilen hemoroidin kişiye vereceği sancılar gün geçtikçe artış göstermektedir. Proktoloji uzmanı ile başlanacak olan bir hemoroid tedavisi durumun kötüleşmemesi için atılabilecek ilk adımdır. Doktor tarafından tanısı belirlenmiş olan basur sancısına iyi gelebilecek olan bir takım önlemler bulunmaktadır. Herkesin hastalık çeşidi ve evresi farklı olduğundan, doktor tarafından hastaya uygun belirlenen tedbirlerde de değişiklik gözlemlenebilir. “Basur sancısına ne iyi gelir” sorusuna her hekim tarafından tedaviye ek olarak ılık su oturma banyoları önerilir. Çünkü uygun oturma banyosunun yapılması kasları rahatlatmasından dolayı bölgede yaşanılan anal spazmı hafifletir ve böylelikle hastanın sancısını da hafifletecektir. Her dışkılama sonrasında hekiminizin önerdiği şekilde ve sıklıkla oturma banyosu uygulamak, ağrıların ve sancıların azalmasına yardımcı olacaktır.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Nelere Dikkat Edilmeli?

Basur sancısına ne iyi gelir diye düşünen hastanın yapması önerilenlerden bir diğeri ise pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmektir. Çünkü pamuklu çamaşırlar, bölgedeki nemin birikmesini engelleyerek, basur tahrişinin önüne geçer. Koruyucu bariyer görevi görecek olan vazelin ile makat bölgesinde yumuşaklık sağlamak, yine hemoroide iyi gelenler arasında yer alır. Bölge hasarını önlemek ve dışkıyı yumuşatarak, oluşan basuru tekrar tahriş etmemesi için tuvalet öncelerinde sürülmesi uygun görülebilir.

Oturma esnasında sancı yaşamamak için bir basur minderi gibi materyallerden yararlanılabilir. “Basur sancısına ne iyi gelir” sorusunun esas cevabı tuvalette uzun süre oturmamaktır. Ikınma eyleminde bulunmak ve uzun süre oturur pozisyonda tuvalette kalmak, hemoroidal damarların büyümesine neden olarak sancılarda artış yaşatmaktadır. İşte bu nedenle tuvalette telefonla oynamak, kitap okumak, oyun oynamak gibi alışkanlıklarla uzun süre kalmak yerine 5 dakika içerisinde tuvalet ihtiyacını gidermek gerekir. Tuvalette uzun süre oturarak, ıkınarak beklemek yerine, ihtiyaç hissedildiği an tuvalete gidilmesi gerekir. Böylelikle bağırsak hareketlerini etkilemeden kabızlık durumundan kaçınılmış olur.

Makat bölgesini temiz tutmaya özen göstermek basur için yapılması gerekenler arasındadır. Sindirimi kolaylaştıran besinler tüketmek kabızlığı engellediğinden dolayı bol su ve sıvı, posa ve lif bakımından zengin, sağlıklı besinler tüketmek de bu süreçte önemlidir. Probiyotik içerikli besinleri tüketmek ve egzersiz yapmak da kabızlığa engel olabildiği için basur sancılarına iyi gelebilmektedir. Bütün bu bilgiler doğrultusunda hemoroid (basur) belirtileri yaşanıyor ise, ilk olarak mutlaka bir Proktoloji hekimine başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Çünkü bahsedilen tüm bu öneriler, uygulanan hemoroid tedavisine ek olarak kullanıldığında kişiye yardımcı olan önerilerdir.

Leave a reply